USG (ultrasonografia) jamy brzusznej to proste, nieinwazyjne badanie za pomocą urządzenia emitującego fale dźwiękowe. Służy do obrazowania organów wewnętrznych, takich jak m.in. wątroba, drogi żółciowe, trzustka, nerki, macica itd. Podczas takiego badania można ocenić wielkość oraz strukturę i usytuowanie narządów wewnętrznych oraz zaobserwować ewentualne nieprawidłowości w ich budowie. Ultrasonograf działa w oparciu o fale ultradźwiękowe o częstotliwości od 2 do 50 MHz.
USG jamy brzusznej wykonuje się, gdy lekarz chce ocenić stan wątroby, nerek, śledziony, trzustki, pęcherzyka żółciowego, dróg żółciowych, gruczołu krokowego, macicy, pęcherza moczowego, a także aorty i dużych naczyń oraz przestrzeni zaotrzewnowej. Przy pomocy USG nie można natomiast zbadać dokładnie żołądka, dwunastnicy oraz dalszych fragmentów jelit.
Ultrasonografię jamy brzusznej zleca się w przypadku bólu brzucha o nieznanym pochodzeniu, gdy pacjent skarży się na długotrwałe wymioty czy nudności oraz biegunki, a także przy problemach z oddawaniem stolca, moczu, przy nagłej utracie wagi, a także jeśli doszło do krwawienia z przewodu pokarmowego lub układu moczowego oraz krwawieniach z narządów rodnych o nierozpoznanej przyczynie. USG jamy brzusznej może być potrzebne przy podejrzeniu wad rozwojowych narządów wewnętrznych, podejrzeniu zmian nowotworowych, gdy lekarz stwierdzi stwardnienia w jamie brzusznej, wyczuwalne podczas badania palpacyjnego. Powodem do wykonania USG jamy brzusznej jest także uraz brzucha.
Przygotowania do USG jamy brzusznej należy zacząć dzień przed badaniem. Kluczowe jest bowiem usunięcie powietrza z przewodu pokarmowego oraz stosowanie lekkostrawnej, niewzdymającej diety. Nie zaleca się surowych jarzyn, kapusty, fasoli, grochu, owoców i ciemnego pieczywa, ani nadmiernie tłustych potraw.
Na dzień przed badaniem (a u osób cierpiących na wzdęcia i zaparcia nawet na 2-3 dni przed), można przyjąć lek pomagający w odgazowaniu przewodu pokarmowego (są to takie leki bez recepty, jak Espumisan czy Esputicon i inne, które przyjmujemy 3 razy dziennie po 2 tabletki).
W przypadku, gdy termin naszego badania przypada przed 12-tą, trzeba przyjść na badanie na czczo oraz pamiętać, aby od 18 godziny poprzedniego dnia już nic nie jeść. Mając termin badania po południu, należy zachować post na sześć godzin przed terminem. W tym czasie nie można nic pić poza wodą niegazowaną, Przez dobę przed badaniem nie wolno palić papierosów ani żuć gumy.
W przypadku, gdy celem badania jest ocena narządów rodnych kobiety, gruczołu krokowego mężczyzny oraz pęcherza moczowego, konieczne jest przed badaniem wypełnienie pęcherza moczowego, czyli wypicie określonej ilości wody. Zwykle zaleca się na 1-2 godziny przed badaniem wypicie 1 do 4 szklanek niegazowanej wody. Po tym aż do badania nie wolno oddawać moczu. Najlepiej aby pęcherz moczowy pozostawał na czas badania średnio wypełniony, wtedy niejako wypycha jelita z miednicy małej i umożliwia obejrzenie narządów rodnych i gruczołu krokowego oraz pęcherza moczowego. Jeżeli lekarz bada inne narządy, nie musimy pić wody przed USG.
Badanie wykonuje się, gdy pacjent leży na plecach (niekiedy możemy być poproszeni o zmianę pozycji, gdy oceniany jest wygląd nerki albo przewodów moczowych). Głowicę aparatu pokrywa się specjalnym żelem, który powoduje, że między urządzeniem a skórą nie ma pęcherzyków powietrza. Badanie trwa około 15-20 minut. W tym czasie lekarz przesuwa głowicę po brzuchu i obserwuje narządy wewnętrzne na ekranie monitora. Badanie jest całkowicie bezbolesne, a także bezpieczne.
Więcej artykułów o zdrowiu przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.