Gąbki w mikrofalówce i odkurzanie miotły? Jak sprawić, by sprzątanie było zdrowsze

Sprzątanie polega nie tylko na usunięciu kurzu i brudu z podłóg czy szafek. Odkurzacz, miotłę, mopa, szczotkę czy zmywarkę też powinniśmy regularnie myć. Mikrofalówka natomiast pomoże nam zdezynfekować kuchenne gąbki. Eksperci przypominają o "czyszczeniu urządzeń i środków czyszczących" i wyjaśniają, dlaczego jest to ważne dla naszego zdrowia.

Sprzątając mieszkanie lub porządkując kuchnię po gotowaniu, nie zapominajmy o sprzęcie i przedmiotach użytych do czyszczenia. Istnieje bowiem ryzyko, że staną się prawdziwą wylęgarnią bakterii. Jeżeli niedokładnie płuczemy ściereczkę czy gąbkę, pozostawiamy na nich resztki jedzenia, tłuszcz i cząsteczki białka, sprzyjamy tym samym namnażaniu się bakterii. A to oznacza, że przecierając kolejne miejsca, na przykład kuchenny blat, przenosimy te bakterie dalej.

- Wszystko można wyczyścić - przekonuje Kat Springer, autorka książki "The Clean Home". A regularne czyszczenie "środków czyszczących" służy nie tylko naszemu zdrowiu, ale i kieszeni. Urządzenia, narzędzia do sprzątania, naczynia, gąbki itp. dłużej przetrwają w dobrym stanie, jeżeli będą regularne myte, prane lub odkurzane. Co więcej, dłuższe wykorzystywanie wyprodukowanych już narzędzi i sprzętów jest korzystne dla środowiska.

Odkurzacz jednym z najbrudniejszych sprzętów w domu?

- Czyszczenie odkurzacza warto zacząć od... przeczytania instrukcji - przekonuje ekspert. Zadbanie o odkurzacz zgodnie z sugestiami producenta, zapewnia dłuższe działanie sprzętu i skuteczne jego umycie. W rozmowie z dziennikiem "The Guardian" Chris Barnes, zajmujący się zawodowo testowaniem produktów domowego użytku proponuje, aby po każdym odkurzaniu obcinać, nożyczkami czy przecinakiem, wszelkie nitki i włosy, które pozostały na szczotce. Co pewien czas trzeba też przetrzeć czystą szmatką obudowę odkurzacza oraz rurę, odkurzyć lub umyć filtr (jeśli jest zmywalny), a także wyczyścić wnętrze urządzenia, tam gdzie znajduje się worek na kurz. Taki worek wymieniamy, gdy jest zapełniony w dwóch trzecich. Dzięki temu zapewnimy sobie większą wydajność odkurzacza. - Notuj terminy wymiany filtrów jednorazowych i wymień je w razie potrzeby - przypomina ekspert.

Więcej artykułów o zdrowiu przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Dwa proste przepisy na ekologiczny płyn do kurzu. Wszystkie potrzebne składniki znajdziesz w kuchni

Regularne czyszczenie zmywarki jest konieczne

Wydawałoby się, że zmywarka "sama się czyści" podczas procesu mycia naczyń. Nie jest to jednak do końca prawdą. Na uszczelkach, a także na przewodach osadza się tłuszcz i inne pozostałości, które trzeba sukcesywnie usuwać ze środka urządzenia.

Ekspert podaje proste sposoby na doczyszczenie środka zmywarki. Pomocne jest na przykład postawienie pojemnika z octem (mniej więcej wielkości filiżanki) na górnym koszu i puszczenie zmywarki. Usunie to kamień i tłuszcz z rurek, uchwytów itp. Brzydki zapach pomoże zlikwidować soda, jeśli spryskamy nią urządzenie przed włączeniem. Potem pozostaje tylko doczyścić urządzenie ściereczką.

Jest też dobry sposób na dotarcie do trudno dostępnych miejsc, w tym do podstawy drzwiczek w zmywarce. Trzeba w tym celu użyć starej szczoteczki do zębów i ręczników papierowych.

Gąbki, ściereczki, rękawiczki można zdezynfekować w... mikrofalówce

- Uwaga, to mogą być tak naprawdę najbrudniejsze rzeczy w naszej kuchni - przestrzegają eksperci. Bo to przecież na gąbkach i ściereczkach przede wszystkim osadza się brud i tłuszcz, pochodzący z mytych właśnie naczyń czy kuchennych blatów i szafek. Gdy potem płuczemy taką ściereczkę czy gąbkę w wodzie, nie zawsze to wystarcza i mamy gotową kolonię bakterii, którą przenosimy na kolejne przedmioty. Co więcej, możemy sami zachorować, gdy zainfekowanymi rękami dotkniemy ust albo przygotowywanego właśnie jedzenia.

Dlatego też eksperci radzą, aby gąbki i ściereczki płukać w gorącej wodzie po każdym użyciu, a następnie rozwieszać do całkowitego wyschnięcia, a potem zdezynfekować. Dobrze działa słońce, ale jeśli nie mamy akurat możliwości suszenia ściereczek i gąbek na zewnątrz, użyjmy do unieszkodliwienia bakterii naszej mikrofalówki. Wilgotną gąbkę (ale nie taką, która jest pokryta stalową wełną) wkładamy do urządzenia na dwie minuty.

Drugi pomysł na dopranie gąbek i ściereczek kuchennych to włożenie ich do siateczki i skorzystanie z pralki. Trzeba to robić co dwa-trzy dni, chyba że są rzadko używane. Kiedy jednak użytą ścierkę czy gąbkę musimy od razu wyrzucić? Zawsze, gdy ścieraliśmy nią pozostałości po świeżym mięsie, krew lub odchody zwierząt.

Szczotki, miotły, mopy

One również wymagają oczyszczania. I to po każdym użyciu. Na przykład szczotka do czyszczenia toalety. Prawdopodobnie nie ma "brudniejszego sprzętu czyszczącego" w naszym domu. Po użyciu najlepiej od razu polać ją octem lub środkiem aktywnie niszczącym bakterie, a następnie pozostawić do wyschnięcia.

Mopy, szczotki do szorowania, ścierki do podłogi, miotły - czyścimy po każdym użyciu, a jeśli są bardzo zabrudzone, sięgamy po detergent, a następnie suszymy. Ale suchą miotłę najlepiej wcześniej odkurzyć, a dopiero potem doczyścić na mokro.

Na koniec przypomina się, aby dbać o filtry w klimatyzatorach i urządzeniach oczyszczających powietrze. Regularna wymiana filtrów jest tym bardziej ważna, jeżeli mamy w domu alergika lub astmatyka. Osoby z astmą wiedzą, jak ważna jest jakość powietrza, którym oddychają, a o tym, jak wydajne jest urządzenie oczyszczające powietrze świadczy m.in. stan filtra. Ponadto filtr zatrzymuje wilgoć, stanowi zatem idealne środowisko dla rozwoju pleśni, a nie trzeba przypominać, jak rozsiewające się po domu zarodniki mogą wpłynąć na samopoczucie osób cierpiących na astmę.

Źródło: The Guardian

Więcej o: