Pluskwy. Jak rozpoznać ugryzienie? Niepozorne zmiany na skórze mogą na to wskazywać

Inwazja pluskiew w domu to istny koszmar, jednak tego uporczywego insekta możemy natknąć się w komunikacji miejskiej czy hotelu. Jak rozpoznać ugryzienie? Niepozorne zmiany na skórze mogą o tym świadczyć - zaczerwienienie, obrzęk czy swędzenie to zaledwie kilka z symptomów.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Pluskwy to niewielkie owady, które mogą przynieść wiele szkód. Poza nieprzyjemnymi dolegliwościami z łatwością mogą zasiedlić nasze mieszkanie, a ich usunięcie wiąże się z dezynsekcją oraz mozolnym, długotrwałym procesem. Jak zatem rozpoznać ugryzienie przez pluskwy?  

Pluskwy. Jak rozpoznać ugryzienie?

Nieprzyjemne, małe insekty zamieszkują materace, łóżka, tapicerki, zasłony czy siedzenia komunikacji miejskiej. Ich niewielki rozmiar pozwala na doskonały kamuflaż - dorosłe osobniki osiągają ok. 6 mm i mają owalny, spłaszczony kształt. Mowa tu o pluskwach, które żywią się krwią ludzi oraz zwierząt. To prawdziwa zmora mieszkań starego budownictwa, hoteli, statków wycieczkowych czy miejsc publicznych np. kin. 

Najczęściej o ich obecności dowiadujemy się w moemencie gdy na naszym ciele pojawią się charakterystyczne ukąszenia - na szyi, dłoniach, twarzy i ramionach. Samo ugryzienie jest bezbolesne i niezauważalne jednak w późniejszym etapie w miejscu ugryzień pojawiają się małe wypukłe guzki, często zaczerwienione i swędzące. W przypadku zadrapania, miejsca ukąszenia mogą ulec zakażeniu. Charakterystycznym objawem są także ugryzienia ustawione w rzędzie - insekt wędruje centymetr po centymetrze i gryzie ofiarę. Te symptomy mogą wskazywać na pogryzienie przez pluskwy: 

  • Czerwone, płaskie guzki, z ciemniejszym punktem pośrodku i jaśniejszym czerwono-różowym brzegiem,
  • Są swędzące,
  • Ukąszenia blisko siebie w pionowych liniach, 
  • Zwykle znajdują się na częściach ciała, które są odsłonięte podczas snu, a więc na twarzy, szyi, dłoniach i ramionach.
Zobacz wideo Jak usunąć kleszcza?

Ugryzienie przez pluskwy - leczenie

Leczenie ugryzionych miejsc polega głównie na łagodzeniu objawów, jednak kluczowe jest pozbycie się szkodnika z mieszkania lub otoczenia, w którym przebywamy. Aby złagodzić nieprzyjemne dolegliwości, zaleca się: 

  • miejscowe kremy, takie jak kortyzon, łagodzące swędzenie;
  • doustny antybiotyk, jeśli infekcja wystąpi z powodu podrażnienia skóry wokół ukąszenia;
  • kortykosteroidy, jeśli dana osoba ma ciężką reakcję alergiczną;
  • leki przeciwhistaminowe, pomagające złagodzić reakcje alergiczne.

Aby zwalczyć szkodnika, niezbędna okaże się pomoc specjalisty. Wskazane jest zatrudnienie osoby od zwalczania insektów oraz przeprowadzenie dezynsekcji. Pomocne okaże się także dokładne posprzątanie mieszkania, dzięki temu pluskwy będą miały znacznie mniej zakamarków do zasiedlenia. Więcej na temat zwalczenia pluskiew w domu znajdziesz w naszym artykule: Jak pozbyć się pluskiew z domu? Te sposoby są skuteczne i działają natychmiast

Więcej o: