Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Niedokrwistość nazywana także anemią to niedobór hemoglobiny, której zadaniem jest transportowanie tlenu do tkanek i narządów całego ciała. Objawy najczęściej kojarzą się z osłabieniem organizmu i bladością skóry, szczupłą sylwetką, natomiast nie są to jedyne symptomy zwiastujące problemy z poziomem erytrocytów i hemoglobiny.
Anemia przez wiele osób uważana jest za chorobę krwi, co nie do końca jest prawdą. Niedokrwistość jest bowiem zaburzeniem i może pojawiać się w przebiegu różnych chorób. To stan, w którym zaobserwować można zmniejszenie liczby czerwonych krwinek w organizmie. Jednym z objawów jest także spadek poziomu hemoglobiny. To bardzo złożone zaburzenie, które może mieć wiele przyczyn, których nie można bagatelizować. Wśród najczęstszych powodów występowania anemii możemy wymienić:
Objawy anemii mogą być bardzo różne zarówno łatwe do zdiagnozowania, jak i bardziej złożone. Warto podkreślić, że nawet najmniejsze symptomy powinny być skonsultowane z lakarzem - dolegliwości nie należy bagatelizować. Pośród charakterystycznych objawów wymienić można:
Przebieg leczenia uzależniony jest od przyczyn choroby. Terapia u każdego pacjenta może wyglądać zupełnie inaczej, dlatego konieczna jest indywidualna wizyta, badania oraz późniejszy plan leczenia. Do najczęstszych metod leczenia niedokrwistości możemy zaliczyć:
Dieta odgrywa ważną rolę zarówno podczas leczenia jak i zapobiegania chorobie. Kluczowym zaleceniem jest spożywanie produktów bogatych w żelazo takich jak zielone warzywa, podroby mięsne czy kasze. Na liście produktów, których się odradza, znajdziemy kawę, herbatę, produkty mleczne oraz pokarm zawierający duże ilości błonnika.