Wrzody żołądka to poważna dolegliwość jednak zanim dojdzie do tak zaawansowanej choroby, nasz organizm wysyła nam wcześniej kilka sygnałów, że coś jest nie tak. Dlatego w przypadku tego schorzenia bardzo ważne jest wczesne reagowanie, aby nie doprowadzić do rozwoju choroby. Jak ją leczyć?
Choć za powstawanie wrzodów żołądka odpowiada bakteria Helicobacter pylori, to jednak sama jej obecność nie warunkuje zapadania na tę chorobę. Istotne są także czynniki zewnętrzne. Zanim dojdzie do rozwoju wrzodów, często pacjent cierpi na różnego rodzaju dolegliwości układu trawiennego. To mogą być pierwsze symptomy choroby, która później rozwija się w postaci wrzodów.
Kwestia zapadania na tego typu jednostkę chorobową, ma czasem uzasadnienie w pewnego rodzaju skłonności dziedzicznej. Jednak duży pływ na ostateczną historię choroby ma styl życia pacjenta. Zła dieta i stres odgrywają ogromną rolę w rozwoju chorób układu pokarmowego. Dlatego poza leczeniem należy przede wszystkim zmienić nawyki żywieniowe. Posiłki powinny być spożywane powoli i regularnie. Należy także unikać żywności przetworzonej i ciężkostrawnej.
Jak leczyć wrzody żołądka? Jeśli jesteśmy zwolennikami domowych metod leczenia, możemy wypróbować zioła, które wspomagają walkę z chorobą wrzodową. Są to rośliny zawierające garbniki, czyli dziurawiec, kora dębu, orzech włoski, babka lancetowata lub szałwia.
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Jak każdej chorobie, wrzodom żołądka także towarzyszą pewne objawy. Dzięki nim możemy szybko reagować i podejmować odpowiednie kroki. Symptomy choroby wrzodowej są następujące:
Choć w przypadku niestrawności, bólów brzucha, zatruć pokarmowych czy innych przejściowych dolegliwości układu pokarmowego warto sięgać po naturalne metody walki z chorobą, to jednak w przypadku wrzodów żołądka sytuacja wygląda nieco inaczej.
Przede wszystkim jeśli objawy nie ustąpią, koniecznie zgłośmy swoje dolegliwości lekarzowi pierwszego kontakt. Bardzo możliwe, że zostaniemy skierowani na badania laparoskopowe, zwane także gastroskopią, oraz na konsultację z gastroenterologiem. To właśnie dokładna diagnostyka pozwoli na ocenę naszego stanu zdrowia, oraz poziom zaawansowania choroby wrzodowej.
Jeśli diagnoza potwierdzi nasze przypuszczenia, lekarz rozpocznie odpowiednią kurację antybiotykową, oraz powie nam jak leczyć wrzody żołądka. Poza antybiotykiem możemy otrzymać także leki mające na celu zmniejszenie szkodliwego działania kwasów żołądkowych.
Pod żadnym pozorem nie wolno nam lekceważyć zaleceń. To bardzo ważne, nieleczona choroba wrzodowa może doprowadzić do pęknięcia wrzodów, a co za tym idzie stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta.