Palenie, alkohol i nadwaga przyczyniają się do niemal połowy zgonów z powodu raka

Papierosy, alkohol i nadwaga to główne czynniki odpowiedzialne za rozwój raka. W skali globalnej przyczyniają się do niemal co drugiego zgonu w wyniku tej strasznej choroby.

Więcej artykułów o zdrowiu przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.

Największe jak do tej pory badanie nad przyczynami rozwoju raka wskazało na trzy kluczowe czynniki ryzyka. Naukowcy ustalili, że za około 4,45 mln zgonów z powodu raka na całym świecie, do których doszło w 2019 roku, odpowiada głównie palenie, picie alkoholu lub nadwaga oraz kilka innych czynników behawioralnych (co stanowi 44,4 proc. wszystkich zgonów z powodu złośliwych nowotworów).

W przypadku mężczyzn czynniki behawioralne przyczyniły się do śmierci co drugiego chorego na raka (50,6 proc. wszystkich zgonów z powodu raka) i do ponad jednej trzeciej kobiet (36,3 proc.). Przekładając to na liczby oszacowano, że w 2019 roku na raka, do którego przyczyniły się papierosy, alkohol lub nadwaga, zmarło aż 2,88 mln mężczyzn i 1,58 mln kobiet.

Wpływ czynników behawioralnych na zachorowalność na raka niestety rośnie. Od 2010 do 2019 r. globalna liczba zgonów z powodu nowotworów złośliwych, powiązana z wyżej wymienionymi czynnikami ryzyka, wzrosła o 20,4 proc.

To wniosek z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Waszyngtońskiego. Do analiz wykorzystali dane z projektu o nazwie Global Burden of Diseases, Injuries i Risk Factors (GBD) 2019. Wyniki opublikowało czasopismo "The Lancet".

Rak jest drugą najczęstszą przyczyną zgonów na całym świecie. Lekarze przyznają, że nie do końca wiadomo, dlaczego dochodzi do rozwoju choroby, ale jedno wydaje się pewne: prawdopodobieństwo pojawienia się raka jest większe, jeśli palimy papierosy, nadużywamy alkoholu lub cierpimy z powodu otyłości.

Palenie tytoniu nadal jest głównym czynnikiem ryzyka zachorowania na raka

- podkreśla dr Christopher Murray, współautor badania.

Najbardziej śmiercionośne nowotwory, do których przyczyniają się palenie, alkohol i nadwaga

"Rekordzistą" okazuje się być rak tchawicy, oskrzeli i płuc (36,6 proc.). W skali globalnej to na tego raka umierają najczęściej zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Kobiety najczęściej zabija rak szyjki macicy (17,9 proc.), rak okrężnicy i odbytnicy (15,8 proc.) oraz rak piersi (11 proc.). U mężczyzn najbardziej śmiertelne nowotwory to rak okrężnicy i odbytnicy (13,3 proc.), rak przełyku (9,7 proc.) i rak żołądka (6,6 proc.).

Biorąc pod uwagę behawioralne czynniki ryzyka najwięcej zachorowań na raka obserwuje się w Europie Środkowej (82 zgony na 100 tys. ludzi), Azji Wschodniej (69,8 na 100 tys.), Ameryce Północnej (66 na 100 tys.), w południowej Ameryce Łacińskiej (64,2 na 100tys.) i w Europie Zachodniej (63,8 na 100 tys.).

Z powyższych badań wynika, że wielu przypadkom i śmierci z powodu raka można by zapobiec unikając zachowań rujnujących zdrowie, takich jak palenie papierosów i nadużywanie alkoholu.

Niektórym przypadkom raka można zapobiec. Rzucenie palenia, ograniczenie spożycia alkoholu, utrzymanie prawidłowej wagi ciała, bezpieczne korzystanie ze słońca i zbilansowana dieta mogą zwiększyć nasze szanse na uniknięcie śmiertelnie niebezpiecznych schorzeń

- podkreślają eksperci.

Zobacz wideo ABCDE czerniaka - jak odróżnić zwykłe znamię od śmiertelnie niebezpiecznej zmiany

Źródła: The Guardian, The Lancet

Więcej o: