Wysoki poziom prostazyny we krwi może oznaczać zwiększone ryzyko cukrzycy typu 2 i śmierci z powodu raka

Badanie poziomu prostazyny we krwi może służyć jako swoisty system wczesnego ostrzegania dla pacjentów zagrożonych cukrzycą typu 2. Może też być nowym markerem wskazującym na wyższe ryzyko śmierci z powodu raka, szczególnie u osób z wysokim poziomem glukozy - mówią naukowcy.

Więcej artykułów o zdrowiu przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.

Jak pokazały badania, osoby z najwyższym poziomem prostazyny we krwi dwukrotnie częściej chorują na cukrzycę typu 2 i o 43 proc. częściej umierają na raka, niż osoby z najniższym stężeniem tego białka w osoczu. Naukowcy sądzą, że badanie prostazyny może okazać się bardzo przydatne przy określaniu ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2. Dr Xue Bao, jeden z autorów badania, pracownik Uniwersytetu Nanjing w Chinach, podkreśla, że to białko jest potencjalnym nowym „markerem ryzyka" cukrzycy, ale także śmierci z powodu raka.

Prostazyna to białko zaangażowane w regulowanie ciśnienia i objętości krwi, ponadto hamuje rozrost guzów "żywiących" się cukrem, czyli czerpiących korzyści z wysokiego poziomu glukozy w organizmie.

- W tym badaniu wykazaliśmy, że prostazyna jest związana z rozwojem cukrzycy, niezależnie od tradycyjnych czynników ryzyka. Odkryliśmy również, że wiąże się ze zwiększonym ryzykiem śmiertelności z powodu raka i śmiertelnością całkowitą, a siła związku między prostazyną a śmiertelnością z powodu raka była znacznie silniejsza u uczestników z podwyższonym wyjściowym poziomem glukozy we krwi - piszą szwedzcy i chińscy naukowcy na łamach czasopisma "Diabetologia".

Winna prostazyna? Naukowcy muszą jeszcze poszukać dowodów

Naukowcy przeanalizowali dokumentację medyczną z dwudziestu lat, zawierającą dane ponad 4,5 tys. dorosłych osób w średnim wieku. Tę dokumentację zgromadzono w ramach projektu Malmö Diet and Cancer Study. Jest to duże prospektywne badanie populacyjne prowadzone w Malmö w Szwecji. Wyniki pokazały, że osoby mające najwyższy poziom prostazyny we krwi, miały też dwa razy wyższe ryzyko zachorowania na cukrzycę, niż osoby z najniższym poziomem tego białka. Ponadto badanie osób ze zdiagnozowaną cukrzycą pokazało, że wysoki poziom prostazyny oznacza wyższe ryzyko zgonu z powodu raka.

Wiadomo, że cukrzyca typu 2 jest czynnikiem ryzyka rozwoju wielu nowotworów, w tym raka trzustki, wątroby, jelit i endometrium, ale nie bardzo wiadomo, jakie mechanizmy za tym stoją.

- Związek między cukrzycą a rakiem jest słabo poznany, a prostazyna może stanowić możliwy wspólny mianownik między tymi dwoma rodzajami schorzeń - powiedział prof. Gunnar Engström z Uniwersytetu w Lund, współautor badania

Przed naukowcami piętrzą się teraz kolejne zadania. Chcą sprawdzić, czy istnieje przyczynowa zależność pomiędzy prostazyną a cukrzycą typu 2 oraz rakiem. Jeżeli tak, to powstaje pytanie, jak można temu przeciwdziałać.

Badania prowadzono na Uniwersytecie Nanjing w Chinach oraz na Uniwersytecie w Lund w Szwecji.

Zobacz wideo Cukrzyca: problem narodowy, a wiemy o niej tak niewiele. Poznaj najważniejsze fakty (nie mity)

Źródła: The Guardian, Diabetologia

Więcej o: