Zielona herbata pomoże złagodzić stan zapalny jelit i obniży poziom cukru we krwi

Kolejne badania wskazują, że warto często popijać zieloną herbatę, szczególnie jeżeli jesteśmy zagrożeni cukrzycą czy chorobami sercowo-naczyniowymi. Co ważne, niech to będzie zwykły napar z liści zielonej herbaty i bez dodatków.

Więcej artykułów o zdrowiu przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.

Naukowcy z Pennsylvania State University i Ohio State University (USA) przetestowali działanie ekstraktu z zielonej herbaty na organizm osób zagrożonych zespołem metabolicznym.

Zespół metaboliczny nie jest konkretnym schorzeniem, ale pewnym zbiorem czynników ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2, miażdżycy i pojawienia się różnych powikłań sercowo-naczyniowych. Mówiąc inaczej, jest to wspólna nazwa dla zaburzeń związanych z przemianą składników odżywczych w związki chemiczne, niezbędne do budowy komórek i funkcjonowania organizmu.

Zespół metaboliczny rozwija się początkowo niemal w ukryciu. Jest niczym bomba tykająca w organizmie, ponieważ sukcesywnie niszczy organy wewnętrzne, prowadząc w rezultacie do rozwoju niezwykle groźnych chorób, ujawniającymi się czasami po wielu latach. Pierwsze oznaki zespołu metabolicznego mogą pojawić się już w dzieciństwie wraz z otyłością, dyslipidemią i wysokim ciśnieniem krwi.

Jako czynniki ryzyka zespołu metabolicznego wymienia się wysoki poziom glukozy we krwi, niski poziom HDL, czyli „dobrego" cholesterolu, wysoki poziom trójglicerydów, duży obwód talii (czyli otyłość brzuszna) i nadciśnienie.

Zespół metaboliczny dotyka ogromnej rzeszy ludzi na całym świecie. W samych tylko Stanach Zjednoczonych niemal 35 proc. dorosłych Amerykanów i co drugi Amerykanin w wieku powyżej 60 lat, cierpi z powodu zaburzeń metabolicznych, co pokazały badania przeprowadzone w 2016 roku i opublikowane w czasopiśmie "JAMA".

Potwierdza się korzystne działanie zielonej herbaty na organizm

Eksperci od lat starają się zbadać, jakiego rodzaju dieta może ograniczyć ryzyko rozwoju zespołu metabolicznego, a tym samym uchronić przed cukrzycą czy dyslipidemią (nieprawidłowe stężenie lipidów we krwi). Przedmiotem badań pozostaje także zielona herbata, uznawana od dawna za korzystną dla organizmu. Naukowcy z Pennsylvania State University najpierw sprawdzili, jak na jelita działa ekstrakt z zielonej herbaty w przypadku zwierząt, a po 15 latach badań przeszli do doświadczeń z udziałem ludzi.

W badaniu, opisanym na łamach czasopisma "Current Developments in Nutrition", wzięło udział 40 osób, z których 21 cierpiało z powodu zespołu metabolicznego. Przez 28 dni badani przyjmowali tabletki zawierające katechinę (związek występujący m.in. w zielonej herbacie), w ilości odpowiadającej pięciu filiżankom zielonej herbaty dziennie. Potem, przez kolejny miesiąc, nie przyjmowali żadnych suplementów, aby następnie przez 28 dni dostawać placebo. Celem badania było sprawdzenie, czy większe ilości katechiny nie szkodzą osobom z zespołem metabolicznym oraz jak działają na jelita, czy mogą być pomocne w zmniejszaniu stanów zapalnych i insulinooporności.

Podczas eksperymentu u badanych monitorowano poziom glukozy we krwi na czczo, insuliny i lipidów. Zebrane próbki kału posłużyły do oceny stanu zapalnego jelit.

Wyniki badań pokazały, że ekstrakt z zielonej herbaty obniżył poziom cukru we krwi i zmniejszył stan zapalny oraz przepuszczalność jelit zarówno u zdrowych osób, jak i osób z zespołem metabolicznym.

Suplementy z zieloną herbatą zmniejszyły poziom glukozy na czczo i stan zapalny jelit, co wiązało się z poprawą insuliny na czczo

- napisali naukowcy w podsumowaniu.

Popijajmy napar z zielonej herbaty, a nie łykajmy suplementy

Badanie wskazuje na korzystne działanie ekstraktu z zielonej herbaty, jednakże w praktyce powinniśmy być ostrożni. Chodzi o to, że spożywanie suplementów w dużych dawkach może okazać się toksyczne i prowadzić do uszkodzenia narządów, jak ostrzegają eksperci.

Badania pokazują, że zielona herbata wpływa korzystnie na organizm, zmniejszając stan zapalny jelit, a co za tym idzie, obniżając ryzyko rozwoju groźnych chorób. Poprawia także samopoczucie, ponieważ zdrowie psychiczne jest powiązane ze zdrowiem jelit na wiele różnych sposobów. Nie chodzi jednak o to, aby połykać tabletki z katechiną, ale aby regularnie popijać zieloną herbatę i - co ważne - bez dodatków

- podkreślają dietetycy w rozmowie z serwisem "MedicalNewsToday".

Zobacz wideo Cukrzyca: problem narodowy, a wiemy o niej tak niewiele. Poznaj najważniejsze fakty (nie mity)

Źródła: MedicalNewsToday.comCurrent Developments in Nutrition

Więcej o: