Więcej artykułów o zdrowiu przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.
- Wiek to tylko liczba... - tę obiegową opinię potwierdzają kolejne badania. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego (USA) dowodzą, że przyspieszone biologiczne starzenie się organizmu wiąże się z obniżoną sprawnością fizyczną, gorszym funkcjonowaniem poznawczym i oznacza zwiększone ryzyko chorób i zgonu zanim osiągniemy 90 lat. Innymi słowy o zdrowej długowieczności decyduje wiek biologiczny, a nie metrykalny.
Do analizy wykorzystano dane medyczne 1813 kobiet w starszym wieku (średnia wieku w momencie zakończenia badania wyniosła 90 lat). Są to dane pochodzące z projektu o nazwie Women's Health Initiative, długoterminowego ogólnokrajowego badania zdrowia kobiet w Stanach Zjednoczonych, finansowanych przez Narodowy Instytut Serca, Płuc i Krwi (NHLBI). Pierwotnym celem badania, rozpoczętego na początku lat dziewięćdziesiątych, było opracowanie strategii zapobiegania chorobom serca, rakowi piersi i jelita grubego oraz osteoporozie u kobiet po menopauzie. Gromadzone do 2005 roku dane są jednak nadal wykorzystywane do wszechstronnych badań nad zdrowiem kobiet.
W momencie przystąpienia do projektu uczestniczki miały od 70 do 72 lat. Były obserwowane co najmniej do momentu, gdy skończyły 90 lat lub do zgonu.
Starsi ludzie dobrze wiedzą, że wiek to tylko liczba, która może nie być wskaźnikiem ich stanu zdrowia, nazywamy to okresem zdrowia jednostki
- mówi główna autorka badania, dr Andrea LaCroix ze Szkoły Zdrowia Publicznego i Nauki o Długowieczności Człowieka im. Herberta Wertheima.
Wiek epigenetyczny (biologiczny) nie jest równoznaczny z wiekiem metrykalnym, nie zależy od roku naszego urodzenia lecz od wieku biologicznego komórek, tkanek i narządów. Jeżeli wiek biologiczny przegania wiek metrykalny oznacza to znaczne ryzyko rozwoju takich schorzeń jak rak, choroby układu krążenia, choroba Parkinsona i wielu innych.
Przyspieszenie wieku epigenetycznego (EAA) jest jedną z miar tego, czy osoby starzeją się szybciej czy wolniej niż ich wiek metrykalny. W omawianym badaniu EAA obliczono za pomocą zegarów epigenetycznych (metoda szacowania wieku oparta na metylacji DNA). W tym badaniu skorzystano z czterech zegarów: AgeAccelHorvath, AgeAccelHannum, AgeAccelPheno i AgeAccelGrim.
Naukowcy odnotowali, że pięć do ośmiu lat epigenetycznego przyspieszenia wieku wiąże się z mniejszą o 20-32 proc. szansą na dożycie do 90. roku życia w dobrej formie fizycznej oraz z w pełni sprawnym mózgiem.
Nasze odkrycia sugerują, że epigenetyczne przyspieszenie wieku (przyspieszone biologiczne starzenie się) może być użytecznym biomarkerem, pomagającym w ocenie funkcjonalnego i poznawczego starzenia się starszych kobiet
- piszą autorzy na łamach czasopisma "JAMA Network Open".
Te badania mają służyć profilaktyce i pomagać w utrzymaniu zdrowia możliwie najdłużej, szczególnie w obliczu szybkiego starzenia się społeczeństwa. W samych tylko Stanach Zjednoczonych w 2050 roku będzie żyło 7,6 mln starszych osób, czterokrotnie więcej niż w 2016 roku.
Źródła: MedicalXPress.com, JAMA Network Open