Ile trwa kwarantanna? O tym warto wiedzieć, jeśli podejrzewasz COVID-19, małpią ospę lub chcesz wyjechać z Polski

Nie macie czasu na to, by dodzwonić się na rządową infolinię? Zrobiliśmy to za was i zapytaliśmy specjalistów z sanepidu i Ministerstwa Zdrowia o to, na co warto zwrócić uwagę przed najbliższą podróżą zagraniczną w czasie pandemii. Co powinniśmy zrobić, jeśli podejrzewamy, że możemy być zakażeni koronawirusem bądź małpią ospą?

Ile trwa kwarantanna w przypadku COVID-19?

"Ze względu na to, że od 28 marca został zniesiony obowiązek kwarantanny, obecnie osobom zakażonym zaleca się jedynie samoizolację, która zwykle trwa około 7-10 dni, zgodnie z wytycznymi od lekarza pierwszego kontaktu. Nie zachodzi już konieczność kwarantanny w przypadku domowników lub osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym z pacjentem, u którego zostanie potwierdzona obecność koronawirusa" — tłumaczy w rozmowie z serwisem zdrowie.gazeta.pl pracownica rządowej infolinii dla pacjentów.

Jeśli podejrzewamy zakażenie SARS-CoV-2, to w pierwszej kolejności powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Co zaś zrobić w przypadku pozytywnego wyniku testu na obecność COVID-19, który wiele osób wykonuje samodzielnie w domu?

Na infolinii poradzą nam, by najpierw zadzwonić do przychodni, do której należymy, a następnie zastosować się do udzielonej nam teleporady. Jeśli nie mamy poważnych symptomów zakażenia lub przechodzimy infekcję bezobjawowo, to według obecnych wytycznych wystarczy nam maksymalnie dziesięciodniowa samoizolacja i ograniczenie kontaktu z innymi ludźmi, których możemy zakazić.

Dr Anthony Fauci zabrał głos na temat nowych wariantów omikrona. Co o zagrożeniu związanym z BA.5 sądzi główny doradca ds. COVID-19 prezydenta USA?Dr Fauci o wariancie BA.5: "Wzrasta znaczenie przyjmowania dawek przypominających"

W przypadku poważniejszych dolegliwości, tj. wysoka gorączka, której nie jesteśmy w stanie zbić, powinniśmy się zastosować do tego, co radzi nam lekarz, a jeśli np. tracimy oddech i naszemu życiu zagraża niebezpieczeństwo, należy wezwać pogotowie.

Jak długo trwa kwarantanna w przypadku małpiej ospy?

Osoby, u których zostanie potwierdzona obecność wirusa małpiej ospy, zgodnie z aktualnymi przepisami, podlegają obowiązkowej hospitalizacji i przebywają na 21-dniowej kwarantannie. Służby sanitarno-epidemiologiczne zobowiązane są zaś do przeprowadzenia wywiadu epidemiologicznego, w wyniku którego określane są osoby zagrożone infekcją poprzez kontakt z chorym. W takich przypadkach zalecana jest samoobserwacja pod kątem objawów infekcji.

Objawy skórne małpiej ospy (zdjęcie ilustracyjne).Małpia ospa w Polsce. Zapytaliśmy Ministerstwo Zdrowia o najważniejsze informacje dla pacjentów

"Należy podkreślić, że stan zdrowia pacjenta – jak w przypadku podejrzenia jednostki chorobowej – ocenia lekarz i to lekarz stawia diagnozę. Pacjent powinien więc w pierwszej kolejności zgłosić się do lekarza, który w trakcie badania dokona oceny, czy występuje podejrzenie wystąpienia choroby"  – wyjaśnia w komentarzu dla serwisu zdrowie.gazeta.pl Jarosław Rybarczyk z Ministerstwa Zdrowia.

„Lekarz decyduje również o dalszym postępowaniu w oparciu o aktualną wiedzę medyczną, zgodnie z ustawą o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. W przypadku uzasadnionego podejrzenia klinicznego i decyzji lekarza, pacjent powinien być hospitalizowany w celu ograniczenia ryzyka transmisji wirusa" – dodał główny specjalista z Biura Komunikacji resortu zdrowia.

Jakie zmiany skórne mogą wystąpić u osób zakażonych wirusem małpiej ospy?Małpia ospa. Mam wysypkę i co dalej? Ekspertka radzi, co robić

Koronawirus na świecie. O czym warto pamiętać przed zagranicznym wyjazdem w czasie pandemii?

Zanim wybierzemy się w wakacyjną podróż zagraniczną, warto dokładnie sprawdzić na stronie gov.pl w zakładce "Informacje dla podróżujących" wszystkie wytyczne, które obowiązują przy przekraczaniu granicy z danym krajem.

Jeśli wjeżdżamy do Polski ze strefy Schengen, nie trzeba legitymować się paszportem covidowym ani przechodzić kwarantanny przyjazdowej. Nie musimy też wykonywać testów na obecność SARS-CoV-2.

Upały wcale nie sprawiły, że koronawirus przestał istnieć. Nowy subwariant BA.5 jest uznawany za najbardziej zakaźny ze wszystkich i ośmiokrotnie częściej powoduje reinfekcje.Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska: Fala upałów nie powstrzymała koronawirusa

Czy na lotnisku trzeba nosić maseczkę higieniczną?

Choć w Polsce od 28 marca nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej, m.in. na lotniskach, to przed wyjazdem powinniśmy sprawdzić wytyczne obowiązujące w liniach lotniczych, z których korzystamy, ponieważ mogą funkcjonować w nich odrębne przepisy w tej kwestii.

Tak samo może być z hotelami, które mogą mieć własne, wewnętrzne procedury odnośnie m.in. certyfikatów zaszczepienia się przeciwko COVID-19 lub noszenia maseczek w zamkniętych pomieszczeniach lub innych miejscach należących do danego obiektu. W takich sytuacjach należy kontaktować się indywidualnie z przedstawicielami miejsca lub bezpośrednio z przewoźnikiem, z którego usług korzystamy — radzi nam specjalistka z infolinii.

COVID-19 nadal jest zagrożeniem, należy unikać podróżyCOVID-19 vs. zagraniczne podróże. W tych krajach ryzyko zakażenia jest najwyższe [LISTA]

Więcej o: