Więcej artykułów o zdrowiu przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.
- Nasz mózg i skóra są ze sobą ściśle powiązane i komunikują się ze sobą. Oznacza to, że kiedy doświadczamy chronicznego stresu związanego z pracą, osobistymi związkami lub bieżącymi wydarzeniami, skóra jest zarówno celem, jak i źródłem hormonów stresu. A to oznacza, że jest wówczas bardziej podatna na swędzenie, stany zapalne, podrażnienia i infekcje - wyjaśnia dermatolog Keira Barr - członek Amerykańskiej Akademii Dermatologii (AAD).
Podejrzewa się, że to stres jest wyzwalaczem takich schorzeń skóry jak łuszczyca i egzema. Im mocniej się stresujemy, tym nasilenie tych chorób skóry jest większe. Stres powoduje ponadto zaostrzenie stanów zapalnych, co odbija się na kondycji skóry i włosów czy paznokci, spowalnia też proces gojenia się ran i wpływa na kondycję skóry na wiele innych sposobów. Na przykład podwyższona produkcja potu i łoju źle działa na skórę trądzikową, która staje się jeszcze bardziej podatna na bakteryjne nadkażenia.
Stres powoduje ponadto szybsze starzenie się skóry, między innymi dlatego - jak wyjaśniają eksperci - że hormony stresu rozkładają kolagen i elastynę w skórze i zakłócają proces odmładzania.
Eksperci podkreślają, jak ważne z punktu widzenia zdrowia i stanu skóry jest skuteczne radzenie sobie ze stresem na co dzień. Istnieją pewne pomocne techniki, z których warto skorzystać.
- Wykorzystywanie praktyk ciała i umysłu może pomóc w opanowaniu stresu, a w efekcie zmniejszyć objawy i skutki uboczne wielu chorób, w tym raka oraz poprawić jakość życia. Wiąże się z lepszymi wynikami leczenia i poprawą samego stanu skóry - mówi dermatolog Keira Barr, która jest członkiem AAD.
Przykłady takich technik to medytacja, joga, praca z oddechem czy akupunktura lub nawet sztuki walki.
Medytacja to sposób na oczyszczenie i uspokojenie umysłu, może obniżyć ciśnienie krwi oraz zmniejszyć objawy lęku i depresji. Joga z kolei łączy postawy fizyczne, techniki oddechowe oraz medytację lub relaksację i świetnie wycisza, sprzyja relaksacji i równowadze psychicznej, poprawia sen.
W walce ze stresem pomocne bywa ćwiczenie sztuk walki czy tai chi, a także akupunktura. Można też skorzystać z takich metod jak praca z oddechem lub wizualizacja. Jest to metoda, która polega wyobrażaniu sobie obrazów, czy symboli, które pomagają nam pozytywnie myśleć, a w efekcie zmienić swoje odczucia i nastawienie do zewnętrznego świata.
Nie są to może techniki, które pomogą każdemu, ale zawsze warto je wziąć pod uwagę. Jak podkreślają amerykańscy dermatolodzy, walka ze stresem powinna być jednym z punktów dbałości o skórę.
Źródła: MedicalXPress.com, aad.org