Czym jest "pomidorowa gorączka"? Ponad 80 przypadków zaraźliwej wysypki u dzieci w Indiach

Charakterystyczna wysypka określana mianem "pomidorowej gorączki" sprawia, że na skórze maluchów poniżej piątego roku życia zaczynają pojawiać się czerwone wykwity lub pęcherze. W hinduskiej Kerali w południowo-zachodniej części Indii zdiagnozowano już 80 przypadków tej choroby.

Tomato fever lub tomato flu, czyli pomidorowa gorączka lub pomidorowa grypa, to nowe zagrożenie dla najmłodszych pacjentów. Choć ta choroba nie jest śmiertelna, to bardzo szybko się rozprzestrzenia i nie jest łatwo ją okiełznać. Ministerstwo Zdrowia w Indiach nie wyklucza, że liczba zachorowań może już przekraczać setkę, ale dotąd oficjalnie potwierdzono około 80 przypadków tej wirusowej infekcji u dzieci. Problem dotyczy głównie stanu Kerala i pojawia się u osób, które mają mniej niż pięć lat.

Dotąd nie udało się zidentyfikować przyczyny powstawania tej choroby zakaźnej. Lekarze podejrzewają, że ta rzadka forma infekcji wirusowej u niektórych pacjentów może być powikłaniem po dendze lub przenoszonej przez komary gorączce chikungunya.

Nie ma pewności, jaki konkretnie patogen doprowadza do tego, że na skórze dzieci w wieku przedszkolnym pojawiają się zaczerwienione plamy. To właśnie z ich powodu tę chorobę określa się potocznie mianem pomidorowej gorączki lub pomidorowej grypy. Przebieg infekcji zwykle jest łagodny, a maluchy nie wymagają hospitalizacji.

Objawy "pomidorowej gorączki" u dzieci

Symptomy tej choroby łatwo można pomylić z innymi chorobami, którym towarzyszy wysypka, lub z klasycznymi dolegliwościami pojawiającymi się przy przeziębieniu albo grypie. Najczęściej w ciągu trzech do sześciu dni od momentu zakażenia powtarzają się takie objawy jak:

  • wysoka gorączka;
  • wysypka skórna w postaci zaczerwienionych zmian lub pęcherzy na dłoniach, stopach, pośladkach, nogach i ramionach;
  • podrażnienie skóry, świąd, zmiana koloru skóry na dłoniach lub stopach;
  • owrzodzenie jamy ustnej (niektóre dzieci zaczynają się mocno ślinić);
  • odwodnienie;
  • nudności, wymioty, biegunka;
  • ból stawów i mięśni;
  • osłabienie / silne zmęczenie;
  • kaszel;
  • katar;
  • ból głowy;
  • ból mięśni i stawów.

Według hinduskich pediatrów powyższe objawy zwykle utrzymują się około tygodnia, a większość chorych wraca do zdrowia po maksymalnie 10 dniach. Choć pomidorowa gorączka nie jest uznawana za niebezpieczną, to problemy mogą pojawić się w następstwie poważnego odwodnienia, do którego może dojść u zakażonych.

Jak się chronić przed "pomidorową grypą"?

Ze względu na to, że nie ma pewności co do tego, co jest główną przyczyną takich infekcji, lekarze zalecają, by rodzice małych dzieci zwracali szczególną uwagę na dbanie o przestrzeganie podstawowych zasad higieny, częste mycie rąk, zachowanie dystansu społecznego i unikanie przebywania w dużych skupiskach ludzi. Nawet jeśli maluchy mają tylko łagodne symptomy, to odradza się im kontakt z innymi do czasu zagojenia się zmian skórnych.

Dzieciom, u których pojawią się objawy takiej wysypki, polecane jest picie dużych ilości wody, by nie doprowadzić do szybkiego odwodnienia organizmu. W przypadku zmian w jamie ustnej pomóc mogą płukanki solą fizjologiczną. Maluchy powinny także więcej odpoczywać i powstrzymywać się od rozdrapywania swędzących pęcherzy.

źródło: India Today / DNA / livemint.com / Times of India

Więcej o: