Kobiety bardziej niż mężczyźni są narażone na śmiertelne ryzyko podczas upałów

Ekstremalne temperatury są trudne do przetrwania dla każdego, ale szczególne niebezpieczeństwo grozi najmłodszym oraz najstarszym osobom. Okazuje się, że do grup ryzyka należałoby też zaliczyć kobiety.

Więcej artykułów o zdrowiu przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.

- Podczas upałów największe ryzyko dotyczy osób po 75. roku życia, a ponadto niemowląt, małych dzieci, ciężko chorych fizycznie i psychicznie oraz kobiet - przestrzegają brytyjscy eksperci na stronie rządowej, poświęconej zapobieganiu skutkom zdrowotnym ekstremalnych temperatur. Po raz pierwszy w tego typu dokumencie odnotowano, że kobiety mogą bardziej ucierpieć podczas wysokich temperatur niż mężczyźni.

Wysokie ryzyko śmierci podczas upałów dotyczy w dużej mierze osób starszych, przy czym niektóre badania sugerują, że bardziej narażone są kobiety. Tę tezę postanowili sprawdzić naukowcy z Uniwersytetu Amsterdamskiego oraz Uniwersytetu w Utrechcie w Holandii. Badacze przeszukali bazy z wynikami badań na ten temat z okresu od stycznia 2000 r. do grudnia 2016 roku i znaleźli w sumie 68 prac zawierających dane dotyczące śmiertelności osób starszych podczas kolejnych fal upałów. W części badań można było ponadto znaleźć dane z podziałem na płeć.

Gdy porównano wskaźniki śmiertelności wśród osób w tym samym wieku, okazało się, że w przypadku kobiet jest o 15 proc. wyższy.

- Badania przedstawiające dane dotyczące śmiertelności po falach upałów z podziałem na płeć wydają się wskazywać, że starsze kobiety są bardziej zagrożone niż mężczyźni - piszą autorzy opracowania.

Kolejne badania potwierdziły to odkrycie. Przeprowadzone przez holenderskich i niemieckich badaczy analizy pokazały, że śmiertelność podczas ekstremalnych upałów jest wyższa wśród kobiet niż wśród mężczyzn, zwłaszcza w najstarszej grupie wiekowej (równej lub wyższej niż 80 lat). Tego rodzaju różnic nie zaobserwowano natomiast w zimie.

Zobacz wideo Ze słońcem nie ma żartów. Jak radzić sobie z upałami?

Dlaczego kobiety częściej umierają podczas upałów?

Co do przyczyn większej wrażliwości kobiet na upały nie ma wśród naukowców zgodności. Przyczyny mogą być natury fizjologicznej lub behawioralnej. Niektórzy eksperci sugerują, że kobiety mają problem z pozbywaniem się nadmiaru ciepła z organizmu, ponieważ mniej się pocą niż mężczyźni.

- Ogólnie rzecz biorąc starsi ludzie pocą się o połowę mniej niż młodzież, a kobiety o połowę mniej niż mężczyźni - mówi Hein Daanen, profesor fizjologii ćwiczeń na Uniwersytecie VU w Amsterdamie, współautor badania.

Druga możliwa przyczyna wyższej śmiertelności starszych kobiet podczas upałów związana jest z faktem, że częściej mieszkają samotnie i same muszą sobie radzić, a więc na przykład wychodzą na zewnątrz. Będąc jednak mniej sprawne fizycznie niż mężczyźni, bardziej się męczą i mocniej obciążają serce. Młodsze kobiety natomiast zwykle podczas owulacji mają nieco wyższą temperaturę ciała, co w połączeniu z upałem naraża ich organizm na przegrzanie.

Naukowcy przyznają jednak, że tak naprawdę nie wiedzą jeszcze dlaczego kobiety mocniej cierpią podczas ekstremalnych temperatur. Apelują o więcej badań na ten temat.

Źródła: The Guardian, ncbi.nlm.nih.gov

Więcej o: