Co wiemy o pierwszym zakażonym małpią ospą we Wrocławiu? Ministerstwo Zdrowia: Zgłoszono pięć nowych podejrzeń

"Jest to pacjent z Dolnego Śląska, który wcześniej nie wyjeżdżał z kraju" - potwierdza w rozmowie z serwisem Zdrowie.gazeta.pl Anna Poznańska, rzeczniczka prasowa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu. "W ciągu ostatniej doby zgłoszono pięć nowych podejrzeń zakażenia wirusem ospy małpiej, w tym jedno w Łodzi" - komentuje Ministerstwo Zdrowia.

Zakażony mężczyzna przebywa obecnie we Wrocławiu na oddziale chorób zakaźnych w szpitalu przy ul. Koszarowej. Lekarze podejrzewają, że najprawdopodobniej do infekcji wirusem małpiej ospy doszło w jego przypadku na terenie Polski. "Z tego, co ustaliliśmy, nie wyjeżdżał za granicę" — mówi Anna Poznańska. 

Małpia ospa w Polsce. Kolejne potwierdzone przypadki

"Jego stan wydaje się stabilny (...) nie wiem, w jakim dokładnie jest wieku, ale nie jest to osoba starsza. To raczej młody człowiek" — podkreśla rzeczniczka prasowa placówki, do której trafił zakażony małpią ospą. 

Nie określono też szczegółów na temat tego, skąd pochodzi zainfekowany pacjent. "Jest to przypadek dolnośląski. Tyle mogę powiedzieć" — dodała Anna Poznańska.

Według oficjalnych informacji, wyniki testów laboratoryjnych wykazały u niego pozytywny wynik na obecność wirusa małpiej ospy. Pacjent gorączkował i miał objawy skórne. Zastosowano u niego leczenie objawowe. Pozostałe szczegóły na jego temat zostaną ujawnione dopiero podczas najbliższej konferencji prasowej, którą zaplanowano na wtorek.

Zgłoszono pięć nowych podejrzeń małpiej ospy w Polsce

Jak potwierdziło w komentarzu dla serwisu Zdrowie. gazeta.pl Biuro Komunikacji Ministerstwa Zdrowia, "od 31 maja zgłoszono do Państwowej Inspekcji Sanitarnej łącznie 85 przypadków podejrzeń zakażenia wirusem ospy małpiej, z których:

  • 41 zostało potwierdzonych (21 pacjentów przebywa w szpitalu, 20 zostało wypisanych ze szpitala po upływie okresu zakaźności),
  • 1 przypadek uznano za prawdopodobny (pacjent został wypisany ze szpitala po upływie okresu zakaźności),
  • 34 zostały wykluczone,
  • 9 jest w trakcie badania".

"118 osób ze styczności z przypadkami dodatnimi i podejrzanymi objętych jest nadzorem epidemiologicznym, zaś dziewięć objęto kwarantanną" — wyjaśnia Maria Kuźniar, ekspertka Biura Komunikacji Ministerstwa Zdrowia.

W ciągu ostatniej doby zgłoszono pięć nowych podejrzeń zakażenia wirusem ospy małpiej, w tym jedno w Łodzi — potwierdza Ministerstwo Zdrowia.

Czy czeka nas nowa epidemia? Czy wirus małpiej ospy może być takim zagrożeniem jak koronawirus?"Wirus małpiej ospy nie szerzy się tak łatwo, jak koronawirus". Lekarka studzi emocje

Według nieoficjalnych informacji, do których dotarła "Gazeta Wyborcza", dwóch pacjentów zakażonych małpią ospą ma przebywać w Szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi, a próbki pobrane od kolejnej osoby mają być analizowane w laboratorium.

Nie udało się nam potwierdzić tych doniesień u rzeczniczki prasowej tej placówki. Ministerstwo Zdrowia posiada zaś tylko dane o pięciu podejrzeniach zakażenia wirusem małpiej ospy, które zgłoszono w ciągu ostatniego dnia. Tylko jeden przypadek zarejestrowano w tej sprawie w Łodzi.

Wirus małpiej ospyPo raz pierwszy potwierdzono obecność wirusa małpiej ospy w nasieniu

Małpia ospa jest już w 60 krajach świata

Z kolei agencja Reuters podaje, że do połowy lipca w sumie w 60 krajach świata zgłoszono ponad 11,5 tys. przypadków małpiej ospy. Naukowcy opracowali zestaw informacji na temat przeciętnej osoby zakażonej tą chorobą. Co o niej wiemy?

Etapy małpiej ospy. W jaki sposób rozwija się wysypka skórna u zakażonych?Kim jest statystyczny pacjent z małpią ospą? Podano nowe objawy choroby

Objawy małpiej ospy. Statystyczny pacjent z małpią ospą ma 41 lat

Jak wynika z badań opublikowanych na łamach "The Lancet Infectious Diseases", statystyczny pacjent, u którego stwierdzono małpią ospę, ma 41 lat i jest białym mężczyzną. 70 proc. zakażonych deklaruje uprawianie seksu z innymi mężczyznami. U jednej czwartej zainfekowanych wcześniej stwierdzono chorobę przenoszoną drogą płciową, a 24 proc. to nosiciele wirusa HIV. 18 proc. osób z pozytywnym wynikiem na obecność wirusa małpiej ospy nie miało żadnych objawów choroby. U pozostałych najczęściej dochodziło zaś do takich symptomów jak:

  • zmiany skórne w okolicach genitaliów i odbytu - 94 proc.;
  • wysypka obejmująca więcej niż jedno miejsce na ciele - 89 proc.;
  • zmęczenie lub senność - 67 proc.;
  • gorączka - 57 proc.;
  • powiększenie węzłów chłonnych - 55 proc.;
  • zmiany w obrębie jamy ustnej i gardła - 7 proc.

Autorzy nowych badań uważają, że ze względu na wysoki odsetek współistniejących chorób przenoszonych drogą płciową i częste objawy skórne w okolicach odbytu i narządów płciowych u zakażonych, wirus małpiej ospy może przenosić się podczas bliskiego kontaktu skóra do skóry lub błon śluzowych podczas aktywności seksualnej.

Jakie zmiany skórne mogą wystąpić u osób zakażonych wirusem małpiej ospy?Małpia ospa. Mam wysypkę i co dalej? Ekspertka radzi, co robić

Więcej o: