Choroby tarczycy są powiązane ze zwiększonym ryzykiem demencji

U starszych osob problemy z tarczycą mogą oznaczać wyższe ryzyko demencji. Badania wskazują, że niedoczynność tarczycy oraz przyjmowanie leków hormonalnych wiąże się z pogorszeniem funkcji poznawczych mózgu, chociaż sam mechanizm pozostaje zagadką.

Więcej artykułów o zdrowiu przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.

Niedoczynność tarczycy to zaburzenie związane z niedoborem hormonu o nazwie tyroksyna. Najbardziej charakterystyczne objawy tej choroby to przyrost masy ciała, ogólne osłabienie organizmu, zmęczenie i senność, wrażliwość na zimno, spowolnienie ruchowe i umysłowe oraz upośledzenie pamięci. Leczenie polega na podawaniu syntetycznych hormonów tarczycy i trwa do końca życia.

- W niektórych przypadkach zaburzenia tarczycy związane są z objawami demencji, które są odwracalne, jeśli podejmie się leczenie - mówi Chien-Hsiang Weng z Brown University w Providence, Rhode Island (Stany Zjednoczone).

Naukowiec jest jednym z autorów najnowszego odkrycia dotyczącego związku pomiędzy chorobami tarczycy a demencją. W opublikowanym na łamach czasopisma "Neurology" artykule zespół badaczy pod kierunkiem dr Wenga dowodzi, że starsze osoby z niedoczynnością tarczycy są bardziej narażone na demencję i - co więcej - ryzyko osłabienia funkcji mózgu wyraźnie wzrasta u pacjentów leczonych hormonem tarczycy.

Niedoczynność tarczycy a ryzyko demencji po 65 roku życia

Zespół badawczy przeanalizował dokumentację medyczną niemal 8 tys. pochodzących z Tajwanu osób, u których w ostatnim czasie zdiagnozowano demencję. Następnie porównano wyniki uzyskane od takiej samej liczby osób, które nie wykazywały objawów osłabienia funkcji mózgu. Średni wiek badanych wynosił 75 lat.

Naukowcy podzielili badanych na dwie grupy na podstawie stanu zdrowia tarczycy (niedoczynność lub nadczynności tarczycy), a następnie ocenili ich funkcje poznawcze. Okazało się, że wśród osób z demencją 0,9 proc. miało niedoczynność tarczycy, w porównaniu z 0,4 proc. osób bez oznak demencji.

Następnie przyjrzano się takim czynnikom, które mają wpływ na ryzyko demencji, jak płeć, wiek, wysokie ciśnienie krwi i cukrzyca. W rezultacie naukowcy odkryli, że osoby w wieku powyżej 65 lat z niedoczynnością tarczycy mają o 80 proc. wyższe ryzyko rozwoju demencji niż osoby w tym samym wieku, ale bez problemów z tarczycą.

- W przypadku osób w wieku poniżej 65 lat występowanie niedoczynności tarczycy w wywiadzie nie wiązało się ze zwiększonym ryzykiem demencji - piszą badacze.

Co więcej, osoby chorujące na niedoczynność tarczycy i zażywające w związku z tym leki zawierające syntetyczny hormon tarczycy, miały aż trzykrotnie wyższe ryzyko demencji niż osoby nieprzyjmujące tego typu związków.

Autorzy odkrycia podkreślają, że były to badanie obserwacyjne, a zatem w żaden sposób nie dowodzą, że  niedoczynność tarczycy jest przyczyną demencji, tylko wskazują na pewne powiązania. Naukowcy apelują o kolejne badania, które pomogłyby wyjaśnić, jaki mechanizm za tym stoi.

Zobacz wideo Tarczyca nami rządzi! Na pewno wiesz, jak pracuje ten narząd?

Źródła: American Academy of Neurology, Neurology

Więcej o: