Plamy na języku: o czym świadczą? Czy mogą być groźne dla zdrowia?

Plamy na języku mogą przyjmować różne zabarwienie: białe, czarne, czerwone, żółte lub brązowe. Ten niepokojący objaw często wskazuje na schorzenie miejscowe, czyli zlokalizowane w obszarze błony śluzowej jamy ustnej. Zdarza się jednak, że plamy są objawem choroby systemowej. W niektórych przypadkach, ich występowanie nie ma jednak związku ze stanem chorobowym. O czym świadczą plamy na języku?

Plamy na języku: skąd się biorą?

Plamy na języku przyczynę ukrywają nie tylko w swojej formie oraz rozległości, ale także w kolorze. Czerwone plamy na języku mogą wskazywać na romboidalne środkowe zapalenie języka. Wówczas, w środkowej części narządu pojawiają się plamy o nieregularnym kształcie.

  1. Jeżeli na języku występują okrągłe czerwone plamy z białym nalotem, najprawdopodobniej mamy do czynienia z aftami. Jeżeli natomiast zmiany przemieszczają się i mają białą obwódkę, mogą wskazywać na język geograficzny. 
  2. Białe plamy na niewielkim obszarze języka mogą być wczesnym objawem grzybicy. W takiej sytuacji, zmiany będą powiększać się (do postaci białego nalotu) i obejmą inne obszary jamy ustnej.
  3. Plamy o żółtym zabarwieniu mogą być objawem choroby wrzodowej żołądka. Częściej jednak są efektem nadużywania kawy i przegrzania organizmu (taki stan najczęściej ma miejsce w porze letniej). 
  4. Ciemne plamy na języku - czarne lub brązowe - mogą świadczyć o tzw. języku włochatym. W niektórych przypadkach, są objawem czerniaka.
Zobacz wideo Nieświeży oddech. Co może być jego przyczyną [NaZdrowie]

Co oznaczają bruzdy na języku?

Charakterystyczne bruzdy najczęściej pojawiają się w przedniej części języka lub do 2/3 jego długości. Mogą występować pojedynczo lub mnogo. Choć tego typu zmiany mogą wyglądać niepokojąco, najczęściej nie wymagają interwencji lekarskiej. Bruzdy zwykle są uznawane za fazę rozwojową języka. Może to dotyczyć nawet 5 proc. populacji. Pokryty nimi język może przypominać strukturę mózgu lub liścia. W drugiej sytuacji, występuje na nim głębokie załamanie, od którego odchodzą kolejne.

Język bruzdowaty nie wymaga leczenia, jednak w zagłębieniach mogą gromadzić się resztki pokarmów, co stwarza ryzyko wystąpienia stanu zapalnego. Można temu zapobiec, dbając o prawidłową higienę jamy ustnej (szczotkując język zawsze przy okazji mycia zębów). 

Plamy na języku u dziecka: najczęstsze przyczyny

U małych dzieci, białe plamy na języku najczęściej wskazują na pleśniawki. To infekcja grzybicza, która wynika z niedojrzałości układu odpornościowego. U nieco starszych malców, taki objaw może wskazywać na grzybicę jamy ustnej, zapalenie gardła lub anginę. Często zdarza się, że przyczyną są zaniedbania w obszarze higieny jamy ustnej.

Białe plamy, które z czasem przybierają czerwony kolor, mogą być objawem szkarlatyny. W tym przypadku, u dziecka pojawią się też inne symptomy:

  • silny ból gardła,
  • gorączka,
  • wysypka (na klatce piersiowej, ramionach, brzuchu i udach),
  • wymioty i biegunka.

Jak pozbyć się plam na języku?

W tym przypadku, leczenie objawowe nie ma zastosowania. Plamy na języku to nie jednostka chorobowa, a jej objaw. Konieczne jest zatem rozpoznanie przyczyny ich występowania i wdrożenie stosownej terapii. Najczęściej jednak nie obędzie się bez wizyty u lekarza specjalisty, który będzie w stanie odkryć przyczynę zmian w obrębie języka. 

Zobacz też: "Covidowy język" może być objawem zakażenia. Szczegóły hiszpańskich badań

Więcej o: