Dziegieć wykazuje silne właściwości antyseptyczne i bakteriobójcze, a także przeciwświądowe, przeciwłupieżowe, przeciwgrzybiczne. Te zalety dziegciu powodują, że wykorzystuje się go do produkcji mydła, przeznaczonego dla osób borykających się z różnymi problemami skórnymi.
W skład takiego mydła wchodzą, w zależności od receptury: olej kokosowy, masło shea, olej rycynowy, olej słonecznikowy, oliwa z oliwek, masło kakaowe i inne składniki. Do tych składników dodaje się kilka procent dziegciu. Dobre mydła dziegciowe wyrabiane są w sposób naturalny, w małych mydlarniach, a kupimy je w sklepach internetowych. Są ciemnego koloru, mają swój charakterystyczny dziegciowy zapach i dobrze się pienią.
Mydło dziegciowe jest znakomitym środkiem do mycia skóry jeżeli doskwiera nam:
Mydło dziegciowe można stosować także w takich szczególnych przypadkach jak odleżyny oraz źle gojące się rany.
Mydło dziegciowe oczywiście nie zastąpi regularnego leczenia problemów skórnych, jest natomiast pomocne przy wielu schorzeniach, pomaga zwalczać zakażenia bakteryjne czy grzybiczne i wspiera proces leczenia.
Stosując mydło dziegciowe możemy spodziewać się, że:
Mydło dziegciowe ma działanie wysuszające, więc nie używajmy go do cery suchej. Kobiety w ciąży nie powinny używać tego mydła.
Łuszczyca to przewlekła choroba skóry o podłożu autoimmunologicznym, która charakteryzuje się zmianami skórnymi. Zwykle występują one na łokciach, kolanach i pośladkach, a także na klatce piersiowej, szyi, uszach, brzuchu oraz w pachwinach. Choroba może dotykać nie tylko skórę, ma także postać z zapaleniem stawów. Leczenie łuszczycy polega na ograniczenie objawów i zmniejszenie ryzyka nawrotów. Stosuje się leki o działaniu miejscowym np. glikokortykosteroidy i mocznik w postaci maści. W leczeniu łuszczycy korzysta się również z fototerapii.
Dziegieć to substancja, która od wieków była wykorzystywana w leczeniu chorób skóry i łagodzeniu ich dolegliwości. Ma doskonałe właściwości złuszczające, antyseptyczne i redukujące. Mydło dziegciowe zapobiega powstawaniu nowych blaszek łuszczycowych. Tak więc mydło dziegciowe jest zalecane osobom zmagającym się z łuszczycą.
Mydło dziegciowe jest produktem naturalnym, zawiera dodatek dziegciu brzozowego, a przeznaczone jest do mycia tzw. skóry problematycznej. Zacznijmy jednak od powiedzenia, czym jest dziegieć?
Dziegieć brzozowy ma wygląd ciemnej, smolistej substancji, a otrzymuje się go w wyniku suchej destylacji drewna, kory i korzeni dwóch gatunków brzozy: brzozy brodawkowatej i brzozy omszonej. Ma silną, charakterystyczną woń, którą niektórzy opisują jako połączenie zapachu smoły ze zjełczałym serem. Nie brzmi to zachęcająco.
W skład dziegciu wchodzi jednak wiele składników bioaktywnych, chociaż nie wszystkie jego związki zostały, jak dotąd, rozpoznane. W każdym razie znajdziemy tam fenole, polifenole, węglowodory aromatyczne, seskwiterpeny, benzen, substancje żywiczne oraz betulinę i kwas betulinowy. Związki fenolowe gwarantują silne właściwości antyseptyczne, bakteriobójcze i grzybobójcze produktu. Dawniej dziegieć był cenionym środkiem leczniczym na wsi. Wytwarzali go smolarze w głębokich lasach, a proces jego produkcji był otaczany tajemnicą. Służył potem do leczenia schorzeń skóry oraz zażywano go przy chorobach układu oddechowego czy pokarmowego. Dzisiaj używa się go tylko zewnętrznie.