Szczepionki przeciw grypie o 40 procent zmniejszają ryzyko choroby Alzheimera

To nie jest tak, że możemy już ogłosić zwycięstwo w walce z chorobą Alzheimera. Ale istnieją poszlaki, że szczepienie przeciw grypie może pomóc w zmniejszeniu ryzyka zachorowania - pokazują najnowsze badania.

Więcej artykułów o zdrowiu przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.

Czasopismo "Journal of Alzheimer's Disease" informuje o najnowszym odkryciu naukowców dotyczącym choroby Alzheimera. Badania, zrealizowane przez University of Texas Health Science Center w Houston w Teksasie (USA) sugerują, że szczepionka przeciw grypie zmniejsza ryzyko zachorowania na tę nieuleczalną chorobę neurodegeneracyjną aż o 40 proc.

Alzheimer to schorzenie mózgu mające wiele różnych przyczyn, wśród których wymienia się styl życia i czynniki środowiskowe oraz genetykę. Kilku naukowców wskazuje także na układ immunologiczny dowodząc, że może mieć znaczący wpływ na rozwój choroby. Świadczą o tym doświadczenia, z których wynika, że szczepionki przeciwko gruźlicy (tzw. szczepionka BCG) oraz przeciwko ospie wietrznej mogą obniżać ryzyko zachorowania na alzheimera.

Czy istnieje związek między szczepieniem na grypę a demencją?

W badaniu wykorzystano dane medyczne pozyskane od niemal 200 tys. osób w wieku powyżej 65 lat, którzy nie wykazywali żadnych objawów demencji  w momencie rozpoczęcia eksperymentu. Uczestników podzielono na dwie równe grupy, z których jedna została zaszczepiona przeciwko grypie. Obserwacje stanu zdrowia wolontariuszy prowadzono przez cztery lata. Ponadto sprawdzono, jakie efekty przynosi regularne szczepienie się na grypę przez co najmniej sześć lat.

Badanie wykazało, że pacjenci, którzy otrzymali co najmniej jedną szczepionkę przeciwko grypie, byli o 40 proc. mniej narażeni na rozwój choroby Alzheimera w ciągu 4-letniego okresu obserwacji niż ci, którzy nie dostali szczepionki. Ryzyko było najniższe u pacjentów, którzy co roku otrzymywali szczepionkę przeciw grypie w ciągu 6 lat

- czytamy w artykule.

Naukowcy przyznają, że wyniki tego badania nie są dla nich zaskoczeniem. Już kilka lat temu zauważono, że ryzyko demencji maleje po podaniu szczepionki na grypę. Były to eksperymenty z udziałem pacjentów z chorobami przewlekłymi, takimi jak choroba nerek oraz weterani. Stąd obecne badania, które miały sprawdzić tę hipotezę na większej grupie osób w starszym wieku.

To zresztą niejedyne badania, które miały na celu sprawdzenie, czy szczepienia przeciwko grypie są pomocne w zapobieganiu chorobom mózgu, takim jak alzheimer. W 2021 roku grupa naukowców z Włoch, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii opublikowała metaanalizę, będącą przeglądem dziewięciu badań, obejmujących w sumie niemal 300 tys. osób. Naukowcy doszli do wniosku, że "szczepienie przeciwko grypie może zmniejszyć ryzyko demencji, ale dowody są ograniczone".

Zobacz wideo Zrozumieć Alzheimera - zobacz fragment filmu z eksperymentu

Potrzebne dalsze badania

Niektórzy komentatorzy studzą jednak nieco nasze nadzieje. Nie jest jeszcze tak, że można powiedzieć, że szczepionka na grypę jest antidotum na alzheimera. To zagadnienie wymaga dodatkowych badań. Chodzi o to, że nie rozumiemy w pełni procesów, które są powiązane z chorobą Alzheimera.

- Potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć mechanizmy biologiczne stojące za wynikami tego eksperymentu. Na przykład możliwe jest, że osoby, które są szczepione, lepiej dbają o swoje zdrowie na inne sposoby, a to te czynniki przyczyniają się do mniejszego ryzyka choroby Alzheimera i innych demencji — mówi dr Heather M. Snyder, wiceszefowa amerykańskiego Stowarzyszenia Alzheimera.

Jedno z możliwych wyjaśnień dotyczy specyfiki układu immunologicznego i tego, jak reaguje na szczepienia. Wiadomo bowiem, że zaktywizowanie organizmu do walki z określonym patogenem powoduje, że ten staje się lepiej przygotowany także na inne zagrożenia. Układ immunologiczny po szczepionce jest po prostu wzmocniony, sprawniejszy w usuwaniu zagrożeń. Może to oznaczać, że udaje mu się sprawniej usuwać toksyczne białka z mózgu, powiązane z chorobami neurodegeneracyjnymi. Inne możliwe wyjaśnienie związane jest z wiekiem. Układ immunologiczny u starszych osób może po prostu inaczej reagować na szczepienia. Są to jednak tylko hipotezy, które wymagają dalszych badań.

Źródła: MedicalNewsToday.com, ios.press.com, sciencedirect.com

Więcej o: