Jak pozbyć się cellulitu z ud? Skuteczne sposoby walki z "pomarańczową skórką"

Jak pozbyć się cellulitu z ud? Cellulit to problem, z którym zmaga się wiele kobiet. "Pomarańczowa skórka" nie wywiera wpływu na zdrowie, jednak jej występowanie może znacząco obniżyć samoocenę i w konsekwencji - utrudnić wiele codziennych aktywności. Wiele pań dotkniętych tym problemem ma opory przed pokazaniem się na plaży lub nawet przed założeniem krótszej spódniczki albo krótkich spodenek. To znacząco wpływa na komfort. Jak pozbyć się cellulitu z ud? Poniżej wymieniamy najskuteczniejsze sposoby.

Co powoduje cellulit na nogach?

Jak pozbyć się cellulitu z ud i innych partii ciała? Cellulit, nazywany też "pomarańczową skórką", to nieprawidłowo rozmieszczona tkanka tłuszczowa, której towarzyszą zmiany w tkance podskórnej. Charakterystyczne grudki to nic innego, jak powiększone adypocyty, czyli komórki tłuszczowe. W następstwie ich powiększenia, powstaje ucisk na sąsiadujące naczynia krwionośne i limfatyczne. To wywiera niekorzystny wpływ na krążenie i w konsekwencji - na przemianę materii w komórkach, które słabiej przyswajają substancje odżywcze i tlen. Spowolnieniu ulega proces usuwania toksyn.

Poza cellulitem tłuszczowym (wynikającym z nadmiaru komórek tłuszczowych i ich nieprawidłowego rozmieszczenia), istnieje także cellulit wodny, będący następstwem zatrzymania wody w komórkach tkanki łącznej.  

Jak usunąć cellulit na nogach?

Skuteczna walka z cellulitem wymaga działania na kilku frontach. Po pierwsze, trzeba wprowadzić zmiany w jadłospisie, po drugie, konieczne będzie zwiększenie aktywności ruchowej i po trzecie, należy zadbać o prawidłową pielęgnację ciała.

Niektóre produkty spożywcze szczególnie sprzyjają powstawaniu cellulitu. Należą do nich:

  • sól (sprzyja zatrzymywaniu wody w organizmie),
  • kawa (podnosi poziom kortyzolu i wzmaga apetyt),
  • cukier (prowadzi do zwiększenia masy ciała).

Dieta ukierunkowana na redukcję pomarańczowej skórki powinna uwzględniać produkty działające moczopędnie. Dzięki temu, odprowadzanie płynów i toksycznych produktów przemiany materii zostanie znacznie usprawnione. Do takich produktów należą: arbuz, koper, pietruszka, seler, szparagi, żurawina, zielona i czerwona herbata, napary ziołowe.

Zobacz wideo Pijesz za mało wody? Dzięki temu trikowi, nie będziesz mieć z tym problemu

Nie można zapomnieć o prawidłowym nawadnianiu organizmu. Każdego dnia trzeba wypijać minimum 2,5 litra niegazowanej wody.

Korzystny wpływ na przemianę materii mają także:

  • nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3-6-9,
  • błonnik,
  • fitoestrogeny.

Dieta to jeszcze nie wszystko. Chcąc zredukować cellulit, należy zadbać o codzienną porcję ruchu. Aktywność fizyczna wspomaga procesy metaboliczne i pozwala zredukować nadmiar tkanki tłuszczowej oraz przyspiesza krążenie krwi i limfy. Dobrym pomysłem jest zapisanie się na aerobik, ale wspaniałe rezultaty uzyskamy także dzięki joggingowi, pływaniu a nawet szybkim spacerom. Od formy aktywności ważniejsza jest systematyczność. Należy ćwiczyć przynajmniej 3 razy w tygodniu, przynajmniej przez 30 minut (docelowo, w początkowej fazie czas treningu może być krótszy, do momentu przyzwyczajenia ciała do wzmożonej aktywności).

Skóra z cellulitem wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Kluczowe znaczenie ma masaż stymulujący krążenie krwi i wspomagający odprowadzanie chłonki i wody z tkanek. Masaż można wykonywać szorstką rękawicą lub specjalnym wałkiem. Sprawdzi się też masaż bańką chińską. Najlepsze efekty przynosi drenaż limfatyczny, jednak taki zabieg może wykonać wyłącznie wykwalifikowana osoba. 

Kilka razy w tygodniu warto wykonać peeling ciała. Taki zabieg pobudzi procesy regeneracyjne, wygładzi ciało i zwiększy wchłanianie substancji odżywczych z kosmetyków.

Skoro o kosmetykach mowa, dobre efekty przyniesie stosowanie preparatów stymulujących metabolizm komórkowy (zawierających kofeinę, karnitynę lub teofilinę), wzmacniających naczynia krwionośne (z rutyną, wyciągiem z kasztanowca i arniki) i pobudzających mikrokrążenie (zawierających miłorząb japoński lub nostrzyk). 

Zobacz też: Cellulit: polub albo zwalcz (skutecznie) [NaZdrowie]

Więcej o: