Jak pozbyć się cellulitu z ud i innych partii ciała? Cellulit, nazywany też "pomarańczową skórką", to nieprawidłowo rozmieszczona tkanka tłuszczowa, której towarzyszą zmiany w tkance podskórnej. Charakterystyczne grudki to nic innego, jak powiększone adypocyty, czyli komórki tłuszczowe. W następstwie ich powiększenia, powstaje ucisk na sąsiadujące naczynia krwionośne i limfatyczne. To wywiera niekorzystny wpływ na krążenie i w konsekwencji - na przemianę materii w komórkach, które słabiej przyswajają substancje odżywcze i tlen. Spowolnieniu ulega proces usuwania toksyn.
Poza cellulitem tłuszczowym (wynikającym z nadmiaru komórek tłuszczowych i ich nieprawidłowego rozmieszczenia), istnieje także cellulit wodny, będący następstwem zatrzymania wody w komórkach tkanki łącznej.
Skuteczna walka z cellulitem wymaga działania na kilku frontach. Po pierwsze, trzeba wprowadzić zmiany w jadłospisie, po drugie, konieczne będzie zwiększenie aktywności ruchowej i po trzecie, należy zadbać o prawidłową pielęgnację ciała.
Niektóre produkty spożywcze szczególnie sprzyjają powstawaniu cellulitu. Należą do nich:
Dieta ukierunkowana na redukcję pomarańczowej skórki powinna uwzględniać produkty działające moczopędnie. Dzięki temu, odprowadzanie płynów i toksycznych produktów przemiany materii zostanie znacznie usprawnione. Do takich produktów należą: arbuz, koper, pietruszka, seler, szparagi, żurawina, zielona i czerwona herbata, napary ziołowe.
Nie można zapomnieć o prawidłowym nawadnianiu organizmu. Każdego dnia trzeba wypijać minimum 2,5 litra niegazowanej wody.
Korzystny wpływ na przemianę materii mają także:
Dieta to jeszcze nie wszystko. Chcąc zredukować cellulit, należy zadbać o codzienną porcję ruchu. Aktywność fizyczna wspomaga procesy metaboliczne i pozwala zredukować nadmiar tkanki tłuszczowej oraz przyspiesza krążenie krwi i limfy. Dobrym pomysłem jest zapisanie się na aerobik, ale wspaniałe rezultaty uzyskamy także dzięki joggingowi, pływaniu a nawet szybkim spacerom. Od formy aktywności ważniejsza jest systematyczność. Należy ćwiczyć przynajmniej 3 razy w tygodniu, przynajmniej przez 30 minut (docelowo, w początkowej fazie czas treningu może być krótszy, do momentu przyzwyczajenia ciała do wzmożonej aktywności).
Skóra z cellulitem wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Kluczowe znaczenie ma masaż stymulujący krążenie krwi i wspomagający odprowadzanie chłonki i wody z tkanek. Masaż można wykonywać szorstką rękawicą lub specjalnym wałkiem. Sprawdzi się też masaż bańką chińską. Najlepsze efekty przynosi drenaż limfatyczny, jednak taki zabieg może wykonać wyłącznie wykwalifikowana osoba.
Kilka razy w tygodniu warto wykonać peeling ciała. Taki zabieg pobudzi procesy regeneracyjne, wygładzi ciało i zwiększy wchłanianie substancji odżywczych z kosmetyków.
Skoro o kosmetykach mowa, dobre efekty przyniesie stosowanie preparatów stymulujących metabolizm komórkowy (zawierających kofeinę, karnitynę lub teofilinę), wzmacniających naczynia krwionośne (z rutyną, wyciągiem z kasztanowca i arniki) i pobudzających mikrokrążenie (zawierających miłorząb japoński lub nostrzyk).
Zobacz też: Cellulit: polub albo zwalcz (skutecznie) [NaZdrowie]