Szum w uszach: o czym świadczy? Czy jest to niebezpieczne zjawisko?

Szum w uszach to zjawisko, którego nie można ignorować. Charakterystyczne dźwięki są wyjątkowo irytujące i mogą znacząco pogorszać koncentrację i jakość odpoczynku. Trzeba także wspomnieć, że w niektórych przypadkach, szumy są objawem schorzenia, często poważnego. Co jest przyczyną tego zjawiska? Jak pozbyć się szumu w uszach?

Szum w uszach - przyczyna

Szumy w uszach to zjawisko akustyczne, które nie jest wywołane przez dźwięki pochodzące z otoczenia i nie wpływa na stan słuchu (nie pogarsza go, ale także nie poprawia). Charakterystyczne szumy słyszy wyłącznie osoba, którą dotyczy ten problem. Początkowo, taki stan może być ignorowany, jednak po pewnym czasie lub gdy ulegnie nasileniu, zaczyna wywierać negatywny wpływ na normalne funkcjonowanie.

Szumy uszne to dolegliwość o różnej etiologii. Najczęściej, irytujące dźwięki są wynikiem niszczenia komórek rzęsatych, znajdujących się w ślimaku. Trzeba jednak podkreślić, że w wielu przypadkach, lekarze nie są w stanie ustalić przyczyny występowania tego zjawiska.

Wymieniając główne czynniki przyczyniające się do wystąpienia szumów usznych, należy wskazać na następujące stany i schorzenia:

  • choroby zapalne ucha środkowego i wewnętrznego,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • miażdżycę,
  • nadczynność tarczycy,
  • przyjmowanie leków ototoksycznych (m.in. kwasu acetylosalicylowego i antybiotyków aminoglikozydowych),
  • nerwiak nerwu słuchowego,
  • guz kąta mostkowo-móżdżkowego.
Zobacz wideo Niedosłuch skutkiem nadmiernego hałasu? To częsta przyczyna, ale znamy ich znacznie więcej

Do występowania szumów usznych przyczyniają się też urazy akustyczne, będące wynikiem jednorazowej lub przewlekłej ekspozycji na bodźce dźwiękowe o znacznym natężeniu. Szumy mogą pojawić się także w następstwie urazu czaszki skutkującego poprzecznym złamaniem piramidy kości skroniowej. Nie można nie wspomnieć, że zjawisko, o którym mowa, często stanowi następstwo postępującego procesu starzenia się narządu słuchu.

Czy szumy uszne są niebezpieczne?

Biorąc pod uwagę fakt, że szumy uszne najczęściej stanowią objaw schorzenia przewlekłego, należy je traktować jako niebezpieczne zjawisko. Zagrożeniem dla osoby chorej nie jest wyłącznie sam sam przebieg choroby, na którą cierpi. Nieprzyjemne zjawisko akustyczne, na które długotrwale narażony jest chory, doprowadza do wystąpienia uczucia rozdrażnienia i obniżenia nastroju, powoduje problemy z koncentracją i zasypianiem, a w niektórych przypadkach - może być przyczyną depresji lub nawet myśli samobójczych. 

Szumy uszne - leczenie

Leczenie szumów usznych wymaga zdiagnozowania podstawowej jednostki chorobowej, która wywołuje tą dolegliwość i wdrożenia odpowiedniej terapii. Zależnie od rozpoznanej przyczyny, lekarz może zadecydować o rozpoczęciu leczenia farmakologicznego, zmianie dotychczas przyjmowanych leków lub ich odstawieniu lub o leczeniu chirurgicznym.

W wielu przypadkach, dobre efekty przynosi terapia TRT. Takie leczenie polega na "przyzwyczajeniu" pacjenta do dźwięków, które słyszy. W rezultacie, przestaje on zwracać na nie uwagę. 

Zobacz też: Zatkane ucho - mały wielki problem

Więcej o: