Jak pozbyć się zaskórników? Na to pytanie odpowiedzi poszukuje wiele osób, nie tylko tych znajdujących się w okresie dojrzewania. Zaskórniki powstają w konsekwencji zwiększonej aktywności gruczołów łojowych. Gdy do tego dochodzi, następuje zwiększona produkcja sebum, czyli łoju skórnego. To plus złuszczanie naskórka przyczynia się do zablokowania ujścia gruczołów w obrębie mieszków włosowych. Wówczas, zaczyna gromadzić się w nich nadmiar sebum i powstają zaskórniki.
Tego typu zmiany najczęściej występują na nosie. Pojawiają się też na czole i brodzie, a w niektórych przypadkach - także na plecach, dekolcie i ramionach. Zaskórniki dzielimy na zamknięte (małe, białe grudki widoczne pod skórą) i otwarte (ciemne wykwity na powierzchni skóry). Jak je usunąć?
W walce z zaskórnikami, dużą skuteczność wykazują zabiegi kosmetyczne. Zaliczają się do nich:
Często jednak zdarza się, że problem zaskórników powraca. Wówczas, warto wybrać się do dermatologa, który ustali przyczynę występowania problemu i zaordynuje odpowiednią terapię. Najczęściej przepisywane są preparaty do stosowania miejscowego, bazujące na kwasie salicylowym, kwasie azelainowym, nadtlenku bezoilu, siarce i rezorycynie. Jeżeli problem z wągrami ma podłoże hormonalne, nie obejdzie się bez wizyty u endokrynologa.
Przed wizytą u kosmetologa lub lekarza, warto wypróbować prostsze metody walki z nieestetycznym problemem. Jak skutecznie usunąć zaskórniki domowymi metodami? W pierwszej kolejności należy zadbać o prawidłowe oczyszczanie skóry. Nie sprawdzą się środki myjące, które doprowadzają do jej przesuszenia. Na czarnej liście powinny znaleźć się preparaty z alkoholem i mentolem oraz mydła toaletowe. Znacznie lepiej sprawdzą się łagodne emolienty i delikatne peelingi.
Czy powinno się wyciskać zaskórniki? Taki zabieg można wykonać tylko w gabinecie kosmetycznym. W warunkach domowych, nie zdołamy odpowiednio przygotować skóry, co może skończyć się nadkażeniem bakteryjnym.
Zobacz też: Pryszcz, krosta, wągier: skąd się biorą, jak z nimi postępować