Jak pozbyć się zaskórników? Sprawdzone sposoby walki z wągrami

Jak pozbyć się zaskórników? Zaskórniki, potocznie nazywane wągrami, są kojarzone przede wszystkim z problemami dermatologicznymi okresu dojrzewania. Warto jednak podkreślić, że nieestetyczne zmiany dotyczą także osób dorosłych. Jak się ich pozbyć?

Jak pozbyć się zaskórników z nosa i innych obszarów twarzy?

Jak pozbyć się zaskórników? Na to pytanie odpowiedzi poszukuje wiele osób, nie tylko tych znajdujących się w okresie dojrzewania. Zaskórniki powstają w konsekwencji zwiększonej aktywności gruczołów łojowych. Gdy do tego dochodzi, następuje zwiększona produkcja sebum, czyli łoju skórnego. To plus złuszczanie naskórka przyczynia się do zablokowania ujścia gruczołów w obrębie mieszków włosowych. Wówczas, zaczyna gromadzić się w nich nadmiar sebum i powstają zaskórniki.

Tego typu zmiany najczęściej występują na nosie. Pojawiają się też na czole i brodzie, a w niektórych przypadkach - także na plecach, dekolcie i ramionach. Zaskórniki dzielimy na zamknięte (małe, białe grudki widoczne pod skórą) i otwarte (ciemne wykwity na powierzchni skóry). Jak je usunąć?

W walce z zaskórnikami, dużą skuteczność wykazują zabiegi kosmetyczne. Zaliczają się do nich:

Często jednak zdarza się, że problem zaskórników powraca. Wówczas, warto wybrać się do dermatologa, który ustali przyczynę występowania problemu i zaordynuje odpowiednią terapię. Najczęściej przepisywane są preparaty do stosowania miejscowego, bazujące na kwasie salicylowym, kwasie azelainowym, nadtlenku bezoilu, siarce i rezorycynie. Jeżeli problem z wągrami ma podłoże hormonalne, nie obejdzie się bez wizyty u endokrynologa.

Zobacz wideo Olejowe oczyszczanie twarzy - sposób Azjatek na piękną cerę

Jak domowym sposobem pozbyć się zaskórników?

Przed wizytą u kosmetologa lub lekarza, warto wypróbować prostsze metody walki z nieestetycznym problemem. Jak skutecznie usunąć zaskórniki domowymi metodami? W pierwszej kolejności należy zadbać o prawidłowe oczyszczanie skóry. Nie sprawdzą się środki myjące, które doprowadzają do jej przesuszenia. Na czarnej liście powinny znaleźć się preparaty z alkoholem i mentolem oraz mydła toaletowe. Znacznie lepiej sprawdzą się łagodne emolienty i delikatne peelingi. 

  • Skuteczny peeling można bez problemu przygotować w warunkach domowych. Wystarczy zmieszać garść ryżu z 250 ml mleka. Taką mieszankę odstawiamy na kilka godzin, a następnie - blendujemy. 
  • W walce z zaskórnikami pomoże też maseczka z sody oczyszczonej. Do dwóch łyżek proszku dodajemy wodę w ilości, która pozwoli nam uzyskać gęstą maź. Taką pastę delikatnie wmasowujemy w obszar, na którym pojawiły się zaskórniki.
  • Bardzo dużą skuteczność wykazuje domowy tonik z olejku pichtowego. Mieszamy go z naftą kosmetyczną w proporcji 1:4 i mieszamy do uzyskania jednolitej substancji. Tonik nanosimy na wacik kosmetyczny i delikatnie przecieramy nim twarz.

Czy powinno się wyciskać zaskórniki? Taki zabieg można wykonać tylko w gabinecie kosmetycznym. W warunkach domowych, nie zdołamy odpowiednio przygotować skóry, co może skończyć się nadkażeniem bakteryjnym.

Zobacz też: Pryszcz, krosta, wągier: skąd się biorą, jak z nimi postępować

Więcej o: