Domowe sposoby na porost włosów: najskuteczniejsze metody

Domowe sposoby na porost włosów mogą niekiedy okazać się zaskakujące. Długie, gęste i mocne włosy to marzenie wielu kobiet i mężczyzn. Niestety, zapuszczanie ich to długotrwały proces, który wymaga sporo cierpliwości. Gdy włosy osiągną już pożądaną długość, często okazuje się, że są łamliwe, a ich objętość pozostawia sporo do życzenia. Jak poradzić sobie z tym problemem?

Jak naturalnie pobudzić porost włosów?

Domowe sposoby na porost włosów mają głównie na celu pobudzenie wzrostu włosów, ale także ich wzmocnienie. Włosy rosną w tempie do 1,5 cm na miesiąc. Oznacza to, że po roku zapuszczania, przybędzie im maksymalnie 18 cm długości. To niewiele, jednak dzięki kilku prostym zabiegom można osiągnąć znacznie lepsze rezultaty. Co zrobić, żeby włosy szybko rosły? 

Żeby włosy rosły szybciej, należy odżywić je od środka. Oznacza to, że chcąc naturalnie pobudzić ich porost, nie obejdzie się bez wprowadzenia pewnych zmian w jadłospisie. Codzienna dieta powinna obfitować w witaminy z grupy B oraz w witaminę A, C i E. Inne ważne mikroelementy to:

  • siarka,
  • cynk,
  • miedź,
  • żelazo,
  • nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3,
  • aminokwasy,
  • magnez,
  • krzem,
  • jod.

Istotne jest, żeby wykluczyć z jadłospisu produkty przetworzone. W diecie na porost włosów powinny znaleźć się świeże warzywa i owoce, rośliny strączkowe, ryż, kasze, płatki, nasiona i orzechy

Zobacz wideo Jak pielęgnować włosy zimą? Co zrobić, gdy się elektryzują i nadmiernie przetłuszczają?

Nie można zapomnieć o prawidłowym nawodnieniu organizmu. 2 litry wody dziennie to absolutne minimum. Warto też pić napary ziołowe, zwłaszcza ze skrzypu polnego, rozmarynu, pokrzywy, szałwii i kozieradki. 

Domowe sposoby na szybki porost włosów

Domowe sposoby na porost włosów nie ograniczają się jedynie do wprowadzenia zmian w jadłospisie. Włosy i cebulki należy także odżywiać od zewnątrz. W tym celu, warto zastosować domowe wcierki, które hamują proces wypadania włosów, przyspieszają wzrost nowych i skutecznie je nawilżają. Taką substancję nakłada się na równomiernie na całą powierzchnię suchych lub delikatnie zwilżonych włosów. Z czego przygotować wcierkę? Wystarczy zmieszać oliwę z oliwek ze świeżo wyciśniętym sokiem z owoców, warzyw lub z ziołowym naparem. Doskonale sprawdzi się: czarna rzepa, imbir, cebula, czosnek, korzeń łopianu, kozieradka, pokrzywa, zielona herbata. Dużą skuteczność wykazują też wcierki z ziaren czarnuszki, nasion gorczycy i lnu.

Dobrą praktyką jest też olejowanie włosów. W tym celu, nakładamy wybrany olej i pozostawiamy go na włosach przez 30 min. Po tym czasie, dokładnie myjemy głowę. Najlepiej sprawdzi się olej z czarnuszki, rycynowy, lniany, kokosowy i rozmarynowy.

Świetnie sprawdzi się też maseczka na porost włosów. Domowe sposoby polegające na nakładaniu samodzielnie przygotowanych preparatów są znane od dawna. Jak przygotować odżywczą maseczkę? To łatwe - wystarczy rozbić 3 jajka i dodać do nich łyżkę oliwy z oliwek. Po dokładnym wymieszaniu, maseczkę nakładamy na włosy na 20 minut. Po tym czasie, spłukujemy je letnią wodą i myjemy głowę delikatnym szamponem.

Zobacz też: Proteiny, czyli budulec ludzkiego organizmu. Gdzie znajduje się ich najlepsze źródło?

Więcej o: