Domowe sposoby na oparzenia słoneczne. Jak złagodzić dolegliwości po opalaniu?

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne są szczególnie przydatne w okresie wakacyjnym. Kąpiele słoneczne są wyjątkowo przyjemne, należy jednak pamiętać, że zbyt długie opalanie może skutkować wystąpieniem bolesnych oparzeń słonecznych. W atmosferze beztroski, łatwo zapomnieć się i "przedobrzyć" z wypoczynkiem na rozgrzanej plaży. Co robić w takiej sytuacji?

Co zrobić na oparzenia słoneczne - domowe sposoby

Domowe sposoby na oparzenia mogą okazać się przydatne nie tylko w czasie wakacyjnych podróży. Długie przebywanie na słońcu podczas pracy czy spaceru również może skończyć się nieprzyjemnymi dolegliwościami. Pod pojęciem oparzeń słonecznych kryją się uszkodzenia skóry, będące następstwem zbyt długiej ekspozycji na promieniowanie UV. Co warte podkreślenia, tego typu urazów można nabawić się nie tylko na słońcu, ale także w solarium.

Oparzenia objawiają się zaczerwienieniem skóry i bólem podrażnionego obszaru. W poważniejszych przypadkach, pojawiają się też pęcherze wypełnione płynem surowiczym, a objawy utrzymują się nie kilka dni (jak ma to miejsce w przypadku łagodnych oparzeń słonecznych), a nawet kilka tygodni. Jak szybko pozbyć się oparzeń słonecznych? Co jest dobre na pieczenie po opalaniu?

  • W przypadku wystąpienia oparzeń słonecznych, pierwszym działaniem powinno być schłodzenie podrażnionych miejsc. Warto wziąć chłodny prysznic lub wykonać zimny okład. Dzięki temu, zapobiegniemy dalszym uszkodzeniom tkanek. Uwaga - jeżeli do wystąpienia oparzeń doszło nad morzem, należy unikać schładzania ich słoną wodą!
  • Podrażnione obszary warto posmarować miodem. Ta naturalna substancja wykazuje silne działanie przeciwzapalne i przyspiesza proces regeneracji skóry.
  • Dobrze sprawdzą się też okłady z kefiru, maślanki lub zsiadłego mleka. Przetwory, o których mowa, przywrócą właściwe pH skóry i zapewnią jej odpowiednie nawilżenie. Dzięki temu, zabezpieczą podrażnione miejsca przed szkodliwym wpływem mikroorganizmów. Zawarte w nich białka i witaminy wspomogą procesy regeneracyjne. 
  • W przywróceniu właściwego odczynu pomoże też sok z aloesu. Dodatkowo, substancja ta zawiera naturalne enzymy wspomagające dobudowę uszkodzonego naskórka, działającą przeciwzapalnie aloektynę i działające ściągająco saponiny. 
Zobacz wideo Domowe sposoby na oparzenia słoneczne. Sprawdź, jak tanio i skutecznie pomóc swojej skórze po opalaniu

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne u dzieci

Na wystąpienie oparzeń słonecznych, w szczególnym stopniu narażone są dzieci. Wynika to z faktu, że skóra malców jest szczególnie wrażliwa i przez to - podatna na podrażnienia, ale nie tylko. Po prostu, w sezonie letnim nie da się utrzymać dzieci w domu. Beztroska zabawa na słońcu może mieć jednak przykre konsekwencje.

Każdy z wymienionych wyżej sposobów może być stosowany na oparzenia słoneczne u dzieci. Inne metody walki z bolesnymi oparzeniami to:

  • kąpiel owsiana - owies wykazuje działanie przeciwzapalne, więc dobrze sprawdza się w łagodzeniu oparzeń. Ugotowane płatki wlej do wanny wypełnionej letnią wodą;
  • kąpiel z sodą oczyszczoną - soda łagodzi podrażnienia i złuszcza martwy naskórek. Wystarczy tylko wsypać pół szklanki proszku do wanny z letnią wodą;
  • olej z wiesiołka - ze względu na wysoką zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, skutecznie nawilża skórę i zapobiega jej rogowaceniu. 

Pamiętaj, jeżeli w miejscu wystąpienia oparzeń pojawią się pęcherze, nie należy ich przekłuwać. Poważniejsze przypadki wymagają interwencji lekarskiej. 

Zobacz też: Oparzenia słoneczne: jak się przed nimi chronić i jak je leczyć?

Więcej o: