Domowe sposoby na wszy: jak pozbyć się uciążliwych pasożytów?

Domowe sposoby na wszy działają tak samo skutecznie, jak chemiczne środki odstraszające te pasożyty. Nie jest to jednak ich jedyna zaleta, bo naturalne substancje są całkowicie bezpieczne i nie powodują żadnych skutków ubocznych. Jakiego zapachu nie lubią wszy? Poniżej odpowiadamy na to pytanie.

Jak pozbyć się wszy u dorosłych?

Domowe sposoby na wszy to naturalne metody walki z pasożytami, które głównie kojarzą nam się z wiekiem dziecięcym. Nic bardziej mylnego. Problem wszy może dotknąć każdego, bez względu na wiek.

Preparat na wszy - poznaj sposoby na walkę z problemem. Preparat na wszy - który wybrać? Poznaj opinie matek i ceny produktów

W aptekach bez problemu można kupić różnego rodzaju szampony na wszy i inne środki chemiczne. Rzecz w tym, że niektóre z nich mogą działać drażniąco na delikatną skórę głowy, osłabiać włosy i wywoływać alergie. Na wszelkie działania niepożądane w największym stopniu narażone są dzieci. Zamiast sięgać po agresywne preparaty, lepiej zastosować domowe sposoby na wszy. 

  1. W walce z wszami, dużą skuteczność wykazuje ocet jabłkowy. Naturalny kwas wysusza gnidy i zabija żywe owady. Trzeba jednak pamiętać, że ocet może działać drażniąco. Dla bezpieczeństwa, warto rozrobić go z wodą w proporcjach 1:1. Tak przygotowaną wcierkę aplikujemy na włosy i skórę głowy.
  2. Żeby zlikwidować przykry problem, należy dosłownie udusić wszy. Takie działanie wykazują wszelkiego rodzaju tłuszcze, które dorosłym pasożytom odcinają dostęp do tlenu i uniemożliwiają rozwój gnid. Bardzo dobrze sprawdza się oliwa z oliwek. Wystarczy lekko podgrzać niewielką ilość oliwy, a następnie - wetrzeć ją w skórę i we włosy. Dodatkowo, warto założyć na głowę czepek kąpielowy. Po kilku godzinach, należy dokładnie rozczesać włosy i umyć je delikatnym szamponem.
  3. W ten sam sposób zadziała majonez. Wystarczy pokryć nim skórę i włosy na całej długości, następnie - założyć foliowy czepek. Bez dostępu do tlenu, wszy nie przetrwają.
  4. Kolejny domowy sposób na wszy to wcierka z eukaliptusa. Silny aromat tej rośliny działa odstraszająco na wszy, ale uwaga - nie zabija gnid! Tę metodę polecamy zatem jako działanie wspomagające. Żeby przygotować napar, wystarczy rozgnieść kilka liści eukaliptusa i zalać je gorącą (ale nie wrzącą) wodą. 
Zobacz wideo wszy

Domowe sposoby na wszy u dzieci

Każda z wymienionych metod może być stosowana także w sytuacji, w której wszy pojawiły się u dzieci. Można jednak spodziewać się, że sposób z oliwą lub majonezem spotka się ze sprzeciwem ze strony najmłodszych. Najprawdopodobniej, dzieciom nie spodoba się też silny zapach octu jabłkowego. Można jednak zastąpić go sokiem z cytryny, który skutecznie rozpuszcza kleistą substancję "mocującą" gnidy do włosów.

Duże problemy czy wszawica? Może jedno i drugie... Wszy, pluskwy, pierwotniaki i reszta, czyli niechciane pamiątki z wakacji

Wspomagająco, warto zastosować olejki eteryczne. Ich silna woń odstraszy dorosłe pasożyty. Najlepiej sprawdzi się olejek lawendowy lub z drzewa herbacianego, ale uwaga - nie należy aplikować ich na głowę w formie nierozcieńczonej. Dodaj kilka kropel do delikatnego szamponu lub do oliwy z oliwek. Zabiegi należy powtarzać przynajmniej przez 7 dni. 

Zobacz też: Nużeniec oka - pasożyt, który wywołuje podobne objawy do zapalenia spojówek. Może przenosić się nawet w... kosmetykach

Więcej o: