Sposób na zakwasy. Jak pozbyć się bólu mięśni po treningu?

Sposób na zakwasy ma przynieść szybką ulgę w bólu mięśni. Intensywny trening wywiera korzystny wpływ na zdrowie, jednak warto pamiętać, że aktywność fizyczna może też powodować pewne "skutki uboczne". Mowa o zakwasach, czyli o charakterystycznym bólu mięśni, który pojawia się po kilku lub kilkunastu godzinach po zakończonym treningu? Czy istnieje skuteczny sposób na zakwasy?

Od czego ma się zakwasy?

Sposób na zakwasy, który zawsze się sprawdza to właściwie dobrany trening. Zbyt intensywny wysiłek zawsze będzie powodował bóle mięśni, dlatego należy intensywność ćwiczeń dobrać do indywidualnych możliwości. 

Mianem zakwasów określa się ból mięśni pojawiający się po intensywnym wysiłku fizycznym. Dolegliwościom bólowym często towarzyszą inne przypadłości, jak choćby ograniczenie zakresu pracy bolącego mięśnia. Wśród osób aktywnych fizycznie wciąż pokutuje błędne przekonanie, że charakterystyczny ból wynika z nagromadzenia w mięśniach kwasu mlekowego. Prawdą jest, że w warunkach niedoboru tlenu (gdy w trakcie intensywnego treningu tętno wkracza w obszar beztlenowy) powstaje kwas mlekowy, czyli uboczny produkt procesów metabolicznych. Ten gromadzi się w mięśniach, jednak należy wyraźnie podkreślić, że krążąca krew wypłukuje go już po ok. 60 minutach. Tymczasem dolegliwości bólowe pojawiają się po kilku lub nawet kilkunastu godzinach. Tzw. zakwasy to nic innego, jak zespół opóźnionego bólu mięśniowego, który jest spowodowany mikrouszkodzeniami włókien tkanki mięśniowej.

Ile czasu ma się zakwasy?

Nieprzyjemne dolegliwości najczęściej utrzymują się przez kilka dni. Jeżeli nieodpowiednio przygotowane mięśnie zostały poddane bardzo dużemu obciążeniu, ból może być odczuwany nawet przez siedem dni. W tym czasie, tkanka mięśniowa regeneruje się i ulega wzmocnieniu. Jest to naturalne zjawisko fizjologiczne, które nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. 

Zobacz wideo Trening na kształtną i jędrną pupę. To będą najefektywniejsze 3 minuty w Twoim życiu.

Domowe sposoby na zakwasy

Jak pozbyć się zakwasów? Zanim odpowiemy na to pytanie, warto przytoczyć stare powiedzenie, według którego lepiej zapobiegać, niż leczyć. Podstawą jest solidna rozgrzewka przed treningiem. Prawidłowo ukrwione i rozciągnięte mięśnie są mniej podatne na wystąpienie mikrourazów.

  1. Obciążenie treningowe należy dobierać stosownie do aktualnej formy. Jeżeli osoba rozpoczynająca trening przez długi czas prowadziła bierny tryb życia, nie może od razu rzucać się na głęboką wodę. Wysiłek należy stopniować. Takie działanie pozwoli przyzwyczaić mięśnie do zwiększonej aktywności.
  2. Bardzo ważne jest też chłodzenie mięśni po treningu. Należy przez to rozumieć znaczne zmniejszenie tempa treningowego w ostatniej fazie. Dzięki temu, tętno uspokoi się, a napięte mięśnie ulegną rozluźnieniu. 
  3. Może się zdarzyć, że pomimo zastosowania tych rad, dolegliwości bólowe i tak się pojawią. Jak zwalczyć zakwasy domowym sposobem? Najlepiej odpowiednio rozciągnąć i rozluźnić bolące mięśnie. W tym celu, warto udać się na basen. W trakcie pływania, spięte mięśnie ulegają rozluźnieniu i adaptują się do większego obciążenia. Alternatywnie, można wykonać inne lekkie ćwiczenia.
  4. Dobre efekty może dać gorąca kąpiel. Ciepła woda rozgrzewa bolące mięśnie i w ten sposób - przyspiesza ich regenerację. Zadziała też prysznic, w trakcie którego bolący obszar będzie poddawany naprzemiennemu działaniu ciepłej i zimnej wody. W takich warunkach, naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu, dzięki czemu uszkodzone tkanki szybciej się regenerują.

Inne, sprawdzone sposoby na zakwasy 

  • sauna - wysoka temperatura wspomaga krążenie krwi, rozluźnia mięśnie i pomaga wydalić wraz z potem toksyczne produkty przemiany materii (pamiętaj - do sauny nie można wejść tuż po wysiłku fizycznym!);
  • masaż - delikatnie wykonany masaż zniweluje napięcie mięśniowe. Taki zabieg warto wspomóc maścią lub żelem rozgrzewającym. 

Zobacz też: Kreatyna pomaga rozbudować tkankę mięśniową. Poznaj zasady prawidłowej suplementacji

Więcej o: