Złe samopoczucie, ciągłe zmęczenie - czy da się coś z tym zrobić? Jak pozbyć się ciągłego zmęczenia

Jeśli czujesz, że ciągłe zmęczenie i złe samopoczucie nie opuszcza się od co najmniej miesiąca, nie zostawiaj tego tak. Udaj się po fachową pomoc lub spróbuj sobie sam pomóc. Czasem wystarczy zadbać o ruch fizyczny, zdrowy sen i zmienić coś w swojej diecie.

Więcej artykułów o zdrowiu przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.

Złe samopoczucie, ciągłe zmęczenie - co może być przyczyną?

Każdy z nas od czasu do czasu czuje się zmęczony, a powody zwykle są prozaiczne (zbyt późno poszliśmy spać, mieliśmy dużo pracy albo za dużo rozrywek itp.), więc nie ma co się nad tym rozwodzić. Co innego, gdy złe samopoczucie i ciągłe zmęczenie nas nie opuszczają przez dłuższy czas. Amerykanie mają na to nawet swoje określenie. To TATT, czyli Tired All the Time (zmęczony przez cały czas).

Ostatnio czujesz zmęczenie, senność, osłabienie energii? Najpierw zrób coś w rodzaju "rachunku sumienia", czyli zastanów się, co może być przyczyną? - radzą amerykańscy eksperci. Może zmieniłaś dietę lub styl życia? Powodem może być też jakieś szczególne wydarzenie, które cię dotyczy, na przykład żałoba lub rozpad związku. Tego typu obiektywne poniekąd przyczyny zmęczenia są zrozumiałe i usprawiedliwiają twój stan.

Wśród powodów złego samopoczucia i ciągłego zmęczenia wymienia się zwykle:

  • przyczyny psychologiczne
  • przyczyny fizyczne
  • przyczyny związane ze stylem życia

Psychologiczne przyczyny ciągłego zmęczenia to może być stres, szok emocjonalny, depresja, lęki. W takich przypadkach dobrze jest poszukać pomocy psychologa lub psychiatry, ponieważ samodzielnie możemy nie poradzić sobie w takim obciążeniem.

Fizyczne przyczyny chronicznego zmęczenia bywają powiązane ze stanem naszego zdrowia. Gdy chroniczne zmęczenie trwa dłużej niż miesiąc, powinno nas to skłonić do wizyty u lekarza. Być może, że ciągłe zmęczenie to sygnał pogarszającego się stanu zdrowia. To może być niedoczynność tarczycy, niedokrwistość (anemia) z niedoboru żelaza, bezdech senny (przez co się wysypiamy), a nawet rak.

Eksperci wymieniają ponadto jeszcze inne przyczyny chronicznego zmęczenia. Czasem to oznaka ciąży, ale też nadwaga lub otyłość,niedowaga (wówczas nasze mięśnie nie mają dość siły), a ponadto ciągłe zmęczenie towarzyszy niektórym terapiom (chemioterapia, radioterapia) lub jest skutkiem przyjmowanych leków, ponieważ te poważnie ingerują w organizm.

Ponadto ciągłe zmęczenie może wynikać ze stylu życia, jaki prowadzimy. Wiadomo, że zarywanie nocy, alkohol, nadmiar kofeiny, drzemki w ciągu dnia oraz za dużo (lub za mało) ćwiczeń, zaburzają nasz dobowy rytm, wyczerpują albo nadmiernie stresują. I złe samopoczucie oraz zmęczenie gotowe.

Jak pozbyć się ciągłego zmęczenia

Nie ulega wątpliwości, że z uczuciem ciągłego zmęczenia trzeba coś zrobić, inaczej poważnie zakłóci nam życie. Jak pozbyć się ciągłego zmęczenia? Co zrobić, żeby nie być sennym już wczesnym popołudniem?

Pomocne może być... częstsze jedzenie (co 3-4 godziny), aby utrzymać odpowiedni poziom energii przez cały dzień. Muszą to być jednak regularne, zdrowy posiłki lub przekąski i to zjadane w niewielkich ilościach. Senności w ciągu dnia sprzyjają bowiem obfite i tłuste posiłki.

Antidotum na ciągłe zmęczenie może też być regularny ruch, wyjście z domu (nawet, gdy nam się zupełnie nie chce ruszać). Piętnastominutowy spacer to może być tak potrzebny nam zastrzyk energii. Cuda czynią jazda na rowerze lub aerobowe niezbyt intensywne ćwiczenia.

Jeśli uczucie chronicznego zmęczenia ma związek z nadwagą czy otyłością, odpowiedź jest jedna - musimy schudnąć. To z pewnością niełatwy cel, ale osiągalny. Trzeba też zadbać o zdrowy sen, a ponadto zrobić wszystko, co możliwe, aby zminimalizować codzienny stres oraz robić to wszystko, co nas relaksuje. W pewnych okolicznościach najlepiej udać się na terapię (na przykład behawioralno-poznawczą), aby obniżyć poziom lęku i stresu, a co za tym idzie zniwelować zmęczenie. Ze stresem i chronicznym zmęczeniem skutecznie walczą też joga, tai chi, pływanie, ćwiczenia na siłowni.

Zobacz wideo Arbuz to tylko "cukier i woda"? Nieprawda!

Ciągłe zmęczenie - jakie witaminy i minerały mogą pomóc

Co jeść, żeby nie być sennym i wciąż zmęczonym? Okazuje się, że dieta także może nam pomóc, pod warunkiem że będzie zdrowa i pełna wartości odżywczych. Jakie witaminy mogą pomóc na ciągłe zmęczenie?

Sięgajmy po produkty zawierające witaminę B12, która jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania systemu nerwowego oraz do wytwarzania czerwonych ciałek krwi. Witaminę B12 znajdziemy w mięsie, rybach, drobiu, jajach i produktach mlecznych.

Dobrze żeby naszej diecie znalazły się również potrawy zawierające żelazo (czyli szpinak, brokuły, fasola, soczewica, zarodki pszenne, podroby, mięso). Żelazo zapobiega niedokrwistości, a przyjmowane wraz z witaminą C jest łatwo przyswajane przez organizm. Wytrzymałość wysiłkową organizmu podnosi ponadto skrobia. 

Więcej o: