Więcej artykułów o zdrowiu przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.
Neurastenia to pochodzące jeszcze z XIX wieku określenie na specyficzne osłabienie psychiczne połączone z objawami fizycznego wyczerpania. Można się też spotkać z innymi określeniami, w tym takimi jak "męczliwość psychiczna". Neurastenia należy do kategorii zaburzeń nerwicowych odznaczających się poczuciem wyczerpania po każdym najmniejszym nawet wysiłku umysłowym lub fizycznym, z objawami w postaci zawrotów czy bólów głowy, albo bólów mięśni. Neurastenii mogą towarzyszyć też zaburzenia snu, niemożność odprężenia się i poczucie ogólnej niestabilności.
Termin neurastenia został po raz pierwszy użyty w 1829 roku na określenie fizycznego osłabienia nerwów. Później tę nazwę spopularyzował amerykański psycholog George Miller Beard, nazywając tak nie najlepszy stan nerwów Amerykanów zmagających się z trudnościami epoki przemysłowej. Beard zaczął w ten sposób określać zaburzenie charakteryzujące się ciągłym uczuciem zmęczenia i niepokoju, połączonym z bólami głowy, kołataniem serca, wysokim ciśnieniem krwi, nerwobólami oraz obniżeniem nastroju. Wstępny opis neurastenii stworzył w 1869 roku, dodając później, że jego zdaniem jest to "najpowszechniejsza forma choroby nerwowej w USA". Uważał, że neurastenia jest "konsekwencją nadmiernych wymagań cywilizacyjnych wobec jednostek dysponujących ograniczonym zapasem energii nerwowej" (źródło: Encyklopedia of the Neurological Sciences, 2014).
Neurastenia jest zaburzeniem psychicznym, jednym z wielu zaburzeń lękowych, mających źródło w psychice i istotnie pogarszających jakość życia. Do niedawna neurastenia była wymieniana w ICD, czyli w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (jest to międzynarodowa klasyfikacja chorób i procedur medycznych, stworzona przez Światową Organizację Zdrowia - WHO), ale z kolejnej wersji (ICD-11) została wycofana, jako określenie już przestarzałe. Nie ma jej także jako diagnozy w Podręczniku Diagnostyki i Statystyki Zaburzeń Psychicznych Amerykańskiego Towarzystwa Psychicznego.
Można też się spotkać z opinią, że neurastenia jest odpowiednikiem zespołu przewlekłego zmęczenia (CFS), chociaż nie ma co do tego ostatecznej zgody, ponieważ te dwa stany nieco się różnią się, w tym chociażby genezą.
W ICD-10 (to wersja z 2016) neurastenia definiowana jest jako stan charakteryzujący się uporczywym i niepokojącym uczuciem zmęczenia po wysiłku umysłowym lub uporczywym uczuciem osłabienia ciała i wyczerpania po niewielkim nawet wysiłku fizycznym. Wg ICD-10 neurastenia należy do grupy innych zaburzeń nerwicowych.
Inaczej sprawa wygląda w Chinach, gdzie neurastenia jest diagnozowana stosunkowo często, a tłumaczona jest jako osłabienie układu nerwowego, albo też załamanie nerwowe. Uważa się, że jest jest to termin medyczny (a także zwyczajowy) pozwalający m.in. uniknąć piętna choroby psychicznej, a jednocześnie nakłaniający ludzi do szukania pomocy lekarskiej.
U pacjentów z neurastenią dominuje zmęczenie fizyczne i psychiczne, nasilające się pod wpływem jakiegokolwiek wysiłku. Zwykle też towarzyszą jej objawy depresji i lęku, chociaż dominującym uczuciem jest zmęczenie.
Jakie mogą być objawy neurastenii:
Neurastenia należy do grupy zaburzeń lękowych. Mimo iż obserwowana od dziesięcioleci, tak naprawdę pozostaje dość tajemniczym zaburzeniem. Co to przyczyn neurastenii to przypuszcza się, że nie istnieje jeden konkretny czynnik, a raczej cała ich gama. Znaleziono nawet dowody, że winne mogą być geny. Niektóre osoby mają pewne predyspozycje genetyczne do zaburzeń na tle nerwicowych, w tym także do neurastenii. Ponadto neurastenia może zostać wywołana przez ostrą infekcję wirusową, na przykład przez zakażenie wirusem Epsteina-Barra. Ale największym "podejrzanym" jest przewlekły stres. Ponadto przestrzega się, że neurastenia może przekształcić się w depresję lub w zaburzenia lękowe.
W uporaniu się z neurastenią pomocna jest terapia antydepresyjna (chociaż ma ona tutaj ograniczoną skuteczność), a także rehabilitacyjne terapie psychologiczne oraz prosta, stopniowana terapia ruchowa.
Źródła: icd.WHO.int, sciencedirect.com