Nie możesz przejść tego testu równowagi? To oznacza gwałtowne starzenie się

Jednym z pierwszych sygnałów starzenia się są... kłopoty z utrzymaniem równowagi. Pojawiają się już po 55 roku życia.

Więcej podobnych tematów o zdrowiu znajdziesz na głównej stronie Gazeta.pl.

Międzynarodowy zespół naukowców, zajmujących się medycyną sportową, zajął się problemem pogarszania się poczucia równowagi u starszych osób i powiązań ze stanem zdrowia, a nawet ryzykiem szybszej śmierci. Dane pochodziły z badania klinicznego, w którym ochotnicy w wieku od pięćdziesięciu do siedemdziesięciu lat wykonywali ćwiczenia na równowagę. Poproszono ich, aby stali na prawej lub na lewej nodze przez 10 sekund, trzymając podniesioną stopę schowaną za nogą oraz ręce opuszczone luźno po bokach. Każdy uczestnik badania mógł podjąć taką próbę trzy razy.

Tego typu test używany jest rutynowo do oceny równowagi. Jednak, jak zauważają naukowcy, nie był wcześniej wykorzystywany w badaniach klinicznych z udziałem starszych ludzi.

Na 1702 ochotników, którzy poddali się testom w latach 2009-2020, niemal 350 (czyli jeden na pięciu) nie było w stanie utrzymać równowagi przez 10 sekund. Ponadto wynik pogarszał się co pięć lat, w miarę starzenia się danej osoby. Cały czas też monitorowano stan zdrowia uczestników badania, odnotowywano zgony oraz prawdopodobną przyczynę śmierci.

Po bliższym przyjrzeniu się danym okazało się, że częściej umierali ci, którzy nie byli w stanie utrzymać równowagi podczas testów. W badanym okresie wśród osób, które nie trzymały równowagi, zmarło ponad 17 procent, w porównaniu z 4,5 proc. tych, którzy przeszli pozytywnie próbę. Przyczyny śmierci obejmowały raka, choroby układu krążenia, a kilka osób zmarło na COVID-19. Stan zdrowia osób, które nie przeszły testu był zresztą od początku gorszy. Wielu cierpiało na chorobę wieńcową, nadciśnienie, cukrzycę.

Na podstawie danych uzyskanych z tych badań naukowcy oszacowali, że niemożność ustania na jednej nodze przez 10 sekund oznacza ogromne (bo aż 84 proc.) ryzyko śmierci w ciągu najbliższych 10 lat.

- Starzenie się wiąże się z postępującym spadkiem sprawności fizycznej oraz zmniejszeniem lub upośledzeniem wydolności tlenowej i nietlenowej, w tym siły i mocy mięśni, elastyczności, równowagi i składu ciała. Wiadomo również, że połączenie otyłości sarkopenicznej z utratą elastyczności i równowagi jest szkodliwe dla ogólnego stanu zdrowia, co sprawia, że starsze osoby są bardziej podatne na upadki i inne poważne, niepożądane konsekwencje medyczne. Upadki są drugą najczęstszą przyczyną nieumyślnych zgonów spowodowanych urazami na całym świecie - piszą naukowcy na łamach czasopisma "BMJ Journals".

To badanie nie odpowiada na pytanie, dlaczego zmysł równowagi jest takich predyktorem starzenia się i ryzyka wcześniejszej śmierci. Nie wyklucza też innych przyczyn pogarszania się stanu zdrowia. - Mimo to test równowagi można by włączyć do rutynowych badań wykonywanych u starszych ludzi, co pomogłoby lepiej ocenić ich stan zdrowia - sugerują autorzy pracy.

Zobacz wideo Nigdy tego nie mów starzejącym się rodzicom

Źródła: BMJ, ScienceAlert.com

Więcej o: