Sposoby na łupież. Te metody pozwolą pozbyć się nieestetycznego problemu

"Sposoby na łupież" to bardzo często pojawiająca się w wyszukiwarkach fraza. Łupież to problem, z którym boryka się wiele osób. Dostępne w drogeriach i aptekach preparaty przeciwłupieżowe działają z różnym skutkiem. Najczęściej, niechciany "towarzysz" powraca po zaprzestaniu kuracji. Czy istnieją domowe sposoby na łupież? Czy można raz na zawsze pozbyć się tego problemu?

Sprawdzone sposoby na łupież

Sposoby na łupież działają z różnym skutkiem, w zależności od konkretnego przypadku. Łupież to nic innego, jak nadmiernie złuszczający się naskórek owłosionej skóry głowy. Jeżeli towarzyszy temu łojotok, mamy do czynienia z łupieżem tłustym, jeżeli natomiast wydzielanie sebum nie jest specjalnie nasilone, należy mówić o łupieżu suchym. Jak walczyć z tą dolegliwością?

Osoby borykające się z łupieżem suchym, powinny zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry głowy. Pomoże w tym olejek rycynowy, olej sezamowy lub oliwa z oliwek. Wystarczy wetrzeć jedną z tych substancji w skórę i pozostawić na 10 minut. Następnie, dokładnie myjemy głowę delikatnym szamponem. Pomocny okaże się też jogurt naturalny. Nałożony na skórę głowy i włosy, działa jak maseczka nawilżająca i łagodząca podrażnienia. Dodatkowo, zawarte w jogurcie żywe kultury bakterii przywracają prawidłowe pH skóry.

Łupież to nie tylko uciążliwy problem estetyczny. Może się również przyczyniać do wypadania włosówŁupież: rodzaje, przyczyny, objawy. Jak pozbyć się łupieżu

Istotą walki z łupieżem tłustym jest zahamowanie infekcji grzybiczej. W tym celu, warto sięgnąć po sok z cytryny. Świeżo wyciśnięty sok należy delikatnie wmasowywać w skórę głowy przez kilka minut. Następnie, należy umyć głowę delikatnym szamponem. 

Bardzo dobre rezultaty przynosi też stosowanie octu jabłkowego. Pamiętaj jednak, że w postaci nierozcieńczonej zadziała drażniąco. Żeby przygotować płukankę, należy zmieszać ocet z wodą w proporcjach 1:2. Do płukanki można dodać też odrobinę sody oczyszczonej, która zadziała złuszczająco.

Zobacz wideo Jak sobie radzić z zimowym łupieżem? O czym trzeba pamiętać? [#HomeBeauty]

Jak leczyć łupież pstry?

Łupież pstry to oddzielna kategoria choroby. W odróżnieniu od łupieżu suchego i tłustego, ta odmiana przewlekłej infekcji grzybiczej dotyka przede wszystkim skórę na karku, dekolcie, plecach i ramionach. Ta choroba wymaga wdrożenia specjalistycznego leczenia farmakologicznego. W przeciwnym wypadku, może pozostawić trwałe ślady. Substancję leczniczą dobiera dermatolog, indywidualnie do potrzeb pacjenta. 

W pierwszej fazie, wdrażane jest leczenie miejscowe preparatami przeciwgrzybiczymi i przeciwbakteryjnymi. Jeżeli terapia nie przynosi pożądanego efektu, konieczne jest zastosowanie leczenia ogólnoustrojowego.

W tym przypadku, leczenie domowe może mieć jedynie charakter wspomagający. Na łupież pstry warto zastosować:

  • ziołowe napary z nagietka lub tymianku,
  • olejek pichtowy,
  • olej kokosowy,
  • propolis,
  • sodę oczyszczoną. 

Wiele schorzeń ogólnoustrojowych ma wpływ na wygląd naszej fryzury.Nie tylko problemy z tarczycą, czyli siedem chorób, które widać na włosach

Jak raz na zawsze pozbyć się łupieżu?

Bez względu na postać, łupież jest chorobą przewlekłą, a to oznacza, że może powrócić w dowolnym momencie. Pozbycie się białych płatków nie oznacza, że w przyszłości nie będziemy musieli ponownie zmierzyć się z problemem. Żeby tego uniknąć, warto podjąć proste działania profilaktyczne. 

Trzeba unikać czynników, które mogą doprowadzić do nawrócenia problemu. Warto przede wszystkim ograniczyć korzystanie ze środków do stylizacji i używać wyłącznie delikatnych kosmetyków do mycia i pielęgnacji włosów, które nie powodują przesuszenia skóry głowy. Nie obejdzie się też bez zmian w jadłospisie. Dieta powinna obfitować w cynk, kwasy tłuszczowe i witaminy z grupy B. Warto unikać cukru, który stanowi pożywkę dla drożdżaków wywołujących problem.

Duże znaczenie mają też odpowiednie zabiegi higieniczne. Myj głowę letnią wodą. Zbyt gorąca, nadmiernie pobudza produkcję sebum, co sprzyja rozwojowi drobnoustrojów chorobotwórczych. Przynajmniej raz w tygodniu, natłuszczaj skórę głowy olejem kokosowym. W ten sposób, ukoisz podrażniony naskórek. 

Jeżeli mimo zastosowania tych porad łupież wciąż powraca. Warto skonsultować się z lekarzem. W niektórych przypadkach, problem wynika z zaburzeń w obszarze gospodarki hormonalnej. 

Zobacz też: Dziwaczne sposoby na łupież - sprawdzamy, które działają, które nie. Czy mogą szkodzić?

Więcej o: