Domowe sposoby na wybielenie zębów, czyli jak przywrócić śnieżnobiały uśmiech?

Domowe sposoby na wybielanie zębów przede wszystkim powinny być bezpieczne dla naszych zębów, a w szczególności dla szkliwa. Białe, zdrowe zęby to jedna z cech, które składają się na szeroko pojętą atrakcyjność. Problem w tym, że na co dzień, na ich powierzchni powstaje wiele przebarwień, które trudno usunąć szczoteczką i pastą. Jak wybielić żółte zęby? Największą skutecznością charakteryzują się zabiegi wykonywane w gabinetach stomatologicznych, Alternatywą dla profesjonalnych metod okazują się domowe sposoby na wybielanie zębów.

Jak wybielić zęby w domu?

Domowe sposoby na wybielanie zębów są bardzo różne. Wiele na ten temat można znaleźć w sieci, jednak do każdej z metod należy podchodzić z dużą ostrożnością. Nieodpowiednie postępowanie może bowiem okazać się początkiem problemów z zębami, zwłaszcza gdy uszkodzeniu ulegnie szkliwo. 

Kawa, herbata, dym tytoniowy - to wszystko nie pozostaje bez wpływu na przebarwienia tworzące się na powierzchni zębów. Nie można też nie wspomnieć, że na ich odcień wpływają także uwarunkowania genetyczne. Mówiąc wprost - nie każdy olśniewa śnieżnobiałym uśmiechem i dotyczy to także tych osób, które regularnie dbają o prawidłową higienę jamy ustnej. Można jednak przywrócić zębom ich naturalną barwę, stosując domowe metody. Co pomaga na wybielanie zębów?

  • W domowym wybielaniu zębów, niezwykle pomocne okazują się pasty, płyny i paski wybielające (dostępne w aptekach i drogeriach). Warto jednak wiedzieć, że ten sam efekt można osiągnąć, stosując całkowicie naturalne metody.
  • Naturalnym środkiem usuwającym przebarwienia są kwasy owocowe. Truskawki zawierają w swoim składzie niezwykle skuteczny w tej kwestii kwas jabłkowy. Wystarczy rozgnieść kilka owoców na miazgę, a następnie - rozsmarować ją na zębach.
  • Jeszcze większą skutecznością w niwelowaniu przebarwień charakteryzuje się kwas zawarty w cytrusach. Należy jednak pamiętać, że jego działanie jest znacznie silniejsze niż działanie kwasu jabłkowego, więc tę metodę należy stosować z rozwagą.
  • Do usuwania przebarwień i płytki nazębnej dobrze nadaje się też skórka dojrzałego banana. Po umyciu zębów, wystarczy je delikatnie potrzeć jej wewnętrzną stroną. Taki masaż powinien trwać mniej więcej 2 minuty.

Pamiętaj, oprócz dobroczynnych kwasów, owoce zawierają też naturalne cukry. Z tego względu, nie polecamy stosowania tej metody przez długi czas.

Zobacz wideo Zęby to nasza wizytówka? 800 tysięcy Polaków nie ma nawet szczoteczki do zębów

Domowe sposoby na szybkie wybielanie zębów

Powyższe metody wykazują dużą skuteczność, trzeba jednak podkreślić, że w przypadku ich stosowania, efekt nie pojawi się od razu. Czy można wybielić zęby szybciej? Oczywiście, że tak.

W roli "błyskawicznego środka", dobrze sprawdzi się kurkuma. Ta popularna przyprawa wykazuje silne właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Wystarczy dodać szczyptę kurkumy do pasty do zębów, lub przygotować własną pastę z kurkumy, olejku miętowego i oleju kokosowego. Zabieg wybielania można powtarzać dwa razy w tygodniu. 

Gdy liczymy na szybki efekt, dobrze sprawdzi się też soda oczyszczona, której drobinki delikatnie ścierają osad. Należy jednak używać ją z rozwagą i przez krótki czas. W przeciwnym wypadku, może uszkodzić szkliwo.

Zobacz też: Pasta do zębów z węglem aktywnym może uszkadzać szkliwo - twierdzą brytyjscy naukowcy

Więcej o: