Domowe sposoby na wzdęcia to sprawdzone metody, które pozwalają na pozbycie się uczucia pełności. Wzdęcia powstają w wyniku nadmiernego gromadzenia się gazów w przewodzie pokarmowym. Taki stan najczęściej jest wynikiem połykania powietrza. Dochodzi do tego w trakcie mówienia i spożywania posiłków. Należy jednak podkreślić, że nieprzyjemna dolegliwość jest też efektem fermentacji bakteryjnej w jelitach i procesu trawienia pokarmów. Jeżeli wzdęcia występują przewlekle i towarzyszą im inne dolegliwości, jak ból brzucha i nudności, warto udać się do lekarza. W tym przypadku, mogą być objawem choroby układu pokarmowego. W pozostałych przypadkach, można spróbować poradzić sobie z nimi na własną rękę. Co na wzdęty brzuch? Domowe sposoby działają tak samo skutecznie, jak środki farmaceutyczne.
Jeżeli przyczyną wzdęć są zaparcia, podejmowane działania powinny mieć na celu przyspieszenie pracy jelit. Żeby osiągnąć taki efekt, warto zwiększyć spożycie błonnika i wody. Błonnik pokarmowy znajduje się w produktach pełnoziarnistych, grubych kaszach, surowych owocach i warzywach.
Wzdęcia w ciąży powstają pod wpływem zachodzących zmian hormonalnych, które powodują spowolnienie przemiany materii. Jeżeli nie mają charakteru przewlekłego i nie towarzyszą im dolegliwości bólowe, najprawdopodobniej nie stanowią zagrożenia dla przyszłej mamy i rozwijającego się płodu. Mimo to, leczenie domowymi sposobami warto skonsultować z lekarzem.
Jednym z najlepszych sposobów walki ze wzdęciami w ciąży jest zmiana diety na lekkostrawną. Pamiętaj jednak, że spożywane posiłki muszą być odpowiednio zbilansowane, czyli powinny zawierać niezbędne substancje odżywcze i minerały. Na krępującą dolegliwość pomogą też częste spacery, ziołowe herbatki z lawendy, kopru włoskiego, rumianku lub kminku (o ile lekarz nie stwierdzi żadnych przeciwwskazań) i regularne wypróżnianie.
Zobacz też: Jak wypuścić gaz z jelit, czyli skuteczne sposoby na niestrawność