Domowe sposoby na wzdęcia. Skuteczne metody radzenia sobie z krępującym problemem

Domowe sposoby na wzdęcia pomagają na co dzień uniknąć wprawiających w zakłopotanie ytuacji. Wzdęcia to nieprzyjemne uczucie pełności, rozpierania i bulgotania w jamie brzusznej. Ta często występująca dolegliwość stwarza znaczny dyskomfort, a w wielu codziennych sytuacjach okazuje się wyjątkowo krępująca. Jak się jej pozbyć? Pomogą domowe sposoby na wzdęcia.

Domowe sposoby na wzdęty brzuch

Domowe sposoby na wzdęcia to sprawdzone metody, które pozwalają na pozbycie się uczucia pełności. Wzdęcia powstają w wyniku nadmiernego gromadzenia się gazów w przewodzie pokarmowym. Taki stan najczęściej jest wynikiem połykania powietrza. Dochodzi do tego w trakcie mówienia i spożywania posiłków. Należy jednak podkreślić, że nieprzyjemna dolegliwość jest też efektem fermentacji bakteryjnej w jelitach i procesu trawienia pokarmów. Jeżeli wzdęcia występują przewlekle i towarzyszą im inne dolegliwości, jak ból brzucha i nudności, warto udać się do lekarza. W tym przypadku, mogą być objawem choroby układu pokarmowego. W pozostałych przypadkach, można spróbować poradzić sobie z nimi na własną rękę. Co na wzdęty brzuch? Domowe sposoby działają tak samo skutecznie, jak środki farmaceutyczne. 

  • Chcąc pozbyć się wzdęć, w pierwszej kolejności należy zadbać o zmianę niektórych nawyków. Warto ograniczyć porcje spożywanych posiłków, ale jeść częściej. Jeżeli w trakcie jednego posiłku zjemy dużo, pogorszy się praca układu pokarmowego - nasz organizm nie będzie w stanie na bieżąco wytwarzać odpowiedniej ilości żółci i enzymów trawiennych. Doprowadzi to do opóźnienia pasażu i w rezultacie - do zalegania pokarmu w jelitach. Ten będzie fermentował, co przełoży się na wytwarzanie gazów.
  • Aby przyspieszyć przemianę materii, należy zadbać o aktywność fizyczną. Ruch ułatwia usuwanie gazów z jelit i przyspiesza pasaż jelitowy, dzięki czemu resztki pokarmowe są skutecznie usuwane. Co istotne, nie musisz uprawiać żadnego wymagającego sportu. Dobre efekty dadzą regularne spacery.
  • W walce ze wzdęciami, dużą skuteczność wykazują zioła wspomagające pracę układu trawiennego i działające wiatropędnie. Wystarczy wypić po posiłku herbatę z mięty pieprzowej lub kopru włoskiego. Sprawdzi się też napar z bazylii.
Zobacz wideo Wzdęcia i zgaga po przejedzeniu? Poczuj szybko ulgę (naturalnie)

Domowe sposoby na wzdęcia i zaparcia

Jeżeli przyczyną wzdęć są zaparcia, podejmowane działania powinny mieć na celu przyspieszenie pracy jelit. Żeby osiągnąć taki efekt, warto zwiększyć spożycie błonnika i wody. Błonnik pokarmowy znajduje się w produktach pełnoziarnistych, grubych kaszach, surowych owocach i warzywach.

Domowe sposoby na wzdęcia w ciąży

Wzdęcia w ciąży powstają pod wpływem zachodzących zmian hormonalnych, które powodują spowolnienie przemiany materii. Jeżeli nie mają charakteru przewlekłego i nie towarzyszą im dolegliwości bólowe, najprawdopodobniej nie stanowią zagrożenia dla przyszłej mamy i rozwijającego się płodu. Mimo to, leczenie domowymi sposobami warto skonsultować z lekarzem.

Jednym z najlepszych sposobów walki ze wzdęciami w ciąży jest zmiana diety na lekkostrawną. Pamiętaj jednak, że spożywane posiłki muszą być odpowiednio zbilansowane, czyli powinny zawierać niezbędne substancje odżywcze i minerały. Na krępującą dolegliwość pomogą też częste spacery, ziołowe herbatki z lawendy, kopru włoskiego, rumianku lub kminku (o ile lekarz nie stwierdzi żadnych przeciwwskazań) i regularne wypróżnianie.

Zobacz też: Jak wypuścić gaz z jelit, czyli skuteczne sposoby na niestrawność

Więcej o: