Domowe sposoby na zajady. Jak uniknąć powstawania bolesnych pęknięć?

Domowe sposoby na zajady pozwalają na zmniejszenie uczucia pieczenia i bólu. Zajady zajmują niewielką powierzchnię skóry, ale wywołują znaczny dyskomfort. To sprawia, że charakterystyczne pęknięcia w kącikach ust nie są jedynie problemem estetycznym. Jak pozbyć się zajadów? Poniżej wymieniamy najskuteczniejsze domowe sposoby.

Domowe sposoby na zajady w kącikach ust

Domowe sposoby na zajady nie ograniczają się jedynie do właściwej pielęgnacji skóry i higieny. Zajady (zapalenie kątów ust) to nadżerki wywołane przez bakterie lub grzyby. Powstają w kącikach ust, czyli w miejscu, które stwarza idealne warunki do rozwoju infekcji - ciepłe, wilgotne środowisko sprzyja namnażaniu mikroorganizmów. Bolesne, nieestetyczne pęknięcia mogą utrzymywać się przez długi czas, jednak z pomocą prostych metod możemy znacząco przyspieszyć rekonwalescencję. Co na zajady? Domowe sposoby wykazują dużą skuteczność w walce z zapaleniem kątów ust.

Do powstawania zajadów może przyczyniać się obniżona odporność układu immunologicznego i niedobory cennych mikroskładników. Osoby, u których pojawiły się bolesne pęknięcia w kącikach ust, w pierwszej kolejności powinny zadbać o zdrowy wypoczynek u unikanie stresu. Do codziennej diety należy włączyć produkty obfitujące w żelazo, cynk, witaminy z grupy B (zwłaszcza B2 i B12) i witaminę C.

Zobacz wideo Witaminy z grupy B: po co ci one i gdzie ich szukać?
  • Domowe sposoby na zajady i suche usta to nie tylko odpoczynek i zdrowa dieta. W walce z tym problemem dużą skuteczność wykazuje czosnek, który charakteryzuje się właściwościami przeciwbakteryjnymi i przeciwgrzybiczymi. Wystarczy rozgnieść ząbek czosnku, a następnie - nanieść na kąciki ust. Okład należy zmyć po 10 minutach.
  • Wspomagająco w leczeniu zajadów zadziała także miód. Ta naturalna substancja wykazuje właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu przyspiesza proces gojenia. Zmieszaj łyżeczkę miodu z 10 kroplami tranu i nanieś na pęknięcie. Domową maść przykryj jałowym gazikiem i trzymaj przy skórze przez 10 minut.
  • Zajady można posmarować oliwą z oliwek. Ze względu na zawartość cennych witamin (zwłaszcza A, D, E i K), wykazuje dobroczynny wpływ na skórę. Dodatkowo, oliwa nawilży zmienione chorobowo miejsce i zapobiegnie łuszczeniu się skóry. Alternatywnie, sprawdzi się zwykłe masło.

Domowe sposoby na zajady u dzieci

W przypadku dzieci, zajady najczęściej powstają w wyniku narażenia skóry na nadmierny kontakt ze śliną. Do takiej sytuacji dochodzi podczas ssania smoczka, w okresie ząbkowania i przy częstym oblizywaniu ust. Powstawaniu bolesnych pęknięć sprzyja także wkładanie brudnych przedmiotów do buzi. 

Leczenie zajadów u dzieci nie odbiega od metod, które polecamy dorosłym. Zaznaczamy jednak, że w tym przypadku warto zrezygnować z miejscowego stosowania czosnku, który może podrażnić delikatną skórę. Zamiast tego, lepiej sięgnąć po aloes, który wykazuje działanie łagodzące i przeciwzapalne. Sprawdzi się też domowa maść z drożdży i mleka.

Zobacz też: Witamina B2 (ryboflawina): właściwości, rola. Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B2

Więcej o: