Domowe sposoby na zajady nie ograniczają się jedynie do właściwej pielęgnacji skóry i higieny. Zajady (zapalenie kątów ust) to nadżerki wywołane przez bakterie lub grzyby. Powstają w kącikach ust, czyli w miejscu, które stwarza idealne warunki do rozwoju infekcji - ciepłe, wilgotne środowisko sprzyja namnażaniu mikroorganizmów. Bolesne, nieestetyczne pęknięcia mogą utrzymywać się przez długi czas, jednak z pomocą prostych metod możemy znacząco przyspieszyć rekonwalescencję. Co na zajady? Domowe sposoby wykazują dużą skuteczność w walce z zapaleniem kątów ust.
Do powstawania zajadów może przyczyniać się obniżona odporność układu immunologicznego i niedobory cennych mikroskładników. Osoby, u których pojawiły się bolesne pęknięcia w kącikach ust, w pierwszej kolejności powinny zadbać o zdrowy wypoczynek u unikanie stresu. Do codziennej diety należy włączyć produkty obfitujące w żelazo, cynk, witaminy z grupy B (zwłaszcza B2 i B12) i witaminę C.
W przypadku dzieci, zajady najczęściej powstają w wyniku narażenia skóry na nadmierny kontakt ze śliną. Do takiej sytuacji dochodzi podczas ssania smoczka, w okresie ząbkowania i przy częstym oblizywaniu ust. Powstawaniu bolesnych pęknięć sprzyja także wkładanie brudnych przedmiotów do buzi.
Leczenie zajadów u dzieci nie odbiega od metod, które polecamy dorosłym. Zaznaczamy jednak, że w tym przypadku warto zrezygnować z miejscowego stosowania czosnku, który może podrażnić delikatną skórę. Zamiast tego, lepiej sięgnąć po aloes, który wykazuje działanie łagodzące i przeciwzapalne. Sprawdzi się też domowa maść z drożdży i mleka.
Zobacz też: Witamina B2 (ryboflawina): właściwości, rola. Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B2