Domowe sposoby na zajady. Jak uniknąć powstawania bolesnych pęknięć?

Domowe sposoby na zajady pozwalają na zmniejszenie uczucia pieczenia i bólu. Zajady zajmują niewielką powierzchnię skóry, ale wywołują znaczny dyskomfort. To sprawia, że charakterystyczne pęknięcia w kącikach ust nie są jedynie problemem estetycznym. Jak pozbyć się zajadów? Poniżej wymieniamy najskuteczniejsze domowe sposoby.

Domowe sposoby na zajady w kącikach ust

Domowe sposoby na zajady nie ograniczają się jedynie do właściwej pielęgnacji skóry i higieny. Zajady (zapalenie kątów ust) to nadżerki wywołane przez bakterie lub grzyby. Powstają w kącikach ust, czyli w miejscu, które stwarza idealne warunki do rozwoju infekcji - ciepłe, wilgotne środowisko sprzyja namnażaniu mikroorganizmów. Bolesne, nieestetyczne pęknięcia mogą utrzymywać się przez długi czas, jednak z pomocą prostych metod możemy znacząco przyspieszyć rekonwalescencję. Co na zajady? Domowe sposoby wykazują dużą skuteczność w walce z zapaleniem kątów ust.

W przypadku dzieci, zajady zwykle są rezultatem nadmiernej ekspozycji na działanie śliny.Zajady to problem nie tylko estetyczny. Czy można zapobiec ich powstawaniu?

Do powstawania zajadów może przyczyniać się obniżona odporność układu immunologicznego i niedobory cennych mikroskładników. Osoby, u których pojawiły się bolesne pęknięcia w kącikach ust, w pierwszej kolejności powinny zadbać o zdrowy wypoczynek u unikanie stresu. Do codziennej diety należy włączyć produkty obfitujące w żelazo, cynk, witaminy z grupy B (zwłaszcza B2 i B12) i witaminę C.

Zobacz wideo Witaminy z grupy B: po co ci one i gdzie ich szukać?
  • Domowe sposoby na zajady i suche usta to nie tylko odpoczynek i zdrowa dieta. W walce z tym problemem dużą skuteczność wykazuje czosnek, który charakteryzuje się właściwościami przeciwbakteryjnymi i przeciwgrzybiczymi. Wystarczy rozgnieść ząbek czosnku, a następnie - nanieść na kąciki ust. Okład należy zmyć po 10 minutach.
  • Wspomagająco w leczeniu zajadów zadziała także miód. Ta naturalna substancja wykazuje właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu przyspiesza proces gojenia. Zmieszaj łyżeczkę miodu z 10 kroplami tranu i nanieś na pęknięcie. Domową maść przykryj jałowym gazikiem i trzymaj przy skórze przez 10 minut.
  • Zajady można posmarować oliwą z oliwek. Ze względu na zawartość cennych witamin (zwłaszcza A, D, E i K), wykazuje dobroczynny wpływ na skórę. Dodatkowo, oliwa nawilży zmienione chorobowo miejsce i zapobiegnie łuszczeniu się skóry. Alternatywnie, sprawdzi się zwykłe masło.

ZajadyZajady: co stosować na zajady?

Domowe sposoby na zajady u dzieci

W przypadku dzieci, zajady najczęściej powstają w wyniku narażenia skóry na nadmierny kontakt ze śliną. Do takiej sytuacji dochodzi podczas ssania smoczka, w okresie ząbkowania i przy częstym oblizywaniu ust. Powstawaniu bolesnych pęknięć sprzyja także wkładanie brudnych przedmiotów do buzi. 

Leczenie zajadów u dzieci nie odbiega od metod, które polecamy dorosłym. Zaznaczamy jednak, że w tym przypadku warto zrezygnować z miejscowego stosowania czosnku, który może podrażnić delikatną skórę. Zamiast tego, lepiej sięgnąć po aloes, który wykazuje działanie łagodzące i przeciwzapalne. Sprawdzi się też domowa maść z drożdży i mleka.

Zobacz też: Witamina B2 (ryboflawina): właściwości, rola. Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B2

Więcej o: