Domowe sposoby na skurcze nóg. Jak radzić sobie z bolesnymi skurczami?

Domowe sposoby na skurcze nóg mogą okazać się przydatne w określonych sytuacjach. Zwykle wynikają one z zaburzeń o charakterze tymczasowym, zdarza się jednak, że mogą być objawem chorób przewlekłych. Skurcze to wyjątkowo nieprzyjemna dolegliwość, która najbardziej dokucza nam w porze nocnej - silny ból może skutecznie zaburzyć sen. Jeżeli występują często i/lub osiągają znaczne nasilenie, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza.

Domowe sposoby na skurcze nóg - musisz je znać

Domowe sposoby na skurcze nóg mają przede wszystkim złagodzić ból. Skurcze nóg są rezultatem nagłej zmiany napięcia i długości mięśni kończyn dolnych. Bolesne skurcze mogą być objawem schorzenia neurologicznego lub zaburzeń o podłożu metabolicznym, naczyniowym lub ruchowym. Warto jednak zaznaczyć, że często stanowią następstwo błędów dietetycznych, skutkujących niedoborem ważnych mikroelementów, siedzącego trybu życia, intensywnego wysiłku fizycznego lub odwodnienia. Co na skurcze nóg? Domowe sposoby przyniosą wyraźną ulgę. Należy jednak pamiętać, że to rozwiązanie doraźne. Chcąc pozbyć się problemu, najpierw trzeba ustalić przyczynę jego występowania.

Walka ze skurczami nóg polega przede wszystkim na zapobieganiu ich występowania. W tym celu, należy zmienić niektóre swoje nawyki.

  1. Po pierwsze, zamień siedzący tryb życia na aktywny. Długotrwała pozycja siedząca może doprowadzić do wystąpienia ucisku naczyń krwionośnych w kończynach dolnych. W rezultacie, dochodzi do zaburzenia ukrwienia i niedotlenienia mięśni.
  2. Po drugie, zadbaj o prawidłową masę ciała. Nadwaga i otyłość prowadzą do znacznego obciążenia nóg, co skutkuje powstaniem mikrourazów w mięśniach, które mogą być przyczyną bolesnych skurczów.
  3. Po trzecie, dbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu i o właściwy poziom elektrolitów. Każdego dnia, powinniśmy wypijać 2-2,5 l wody. Jeżeli dojdzie nawet do nieznacznego odwodnienia, mogą pojawić się skurcze. Do zaburzenia pracy mięśni przyczyni się też niedobór najważniejszych elektrolitów: potasu, magnezu, wapnia i żelaza. Stosuj zbilansowaną dietę i ogranicz używki, przede wszystkim - kofeinę i alkohol.
Zobacz wideo Skurcze przepowiadające i porodowe. Jak je od siebie odróżnić?

Jak doraźnie pozbyć się skurczu nóg? Weź ciepłą kąpiel. Wysoka temperatura doprowadzi do rozluźnienia mięśni i w konsekwencji - do ustąpienia skurczu. Skurczom można też zaradzić poprzez rozciąganie mięśnia. Gdy dopadnie cię skurcz łydki. Połóż się na plecach z wyprostowanymi nogami i spróbuj oprzeć stopę o ścianę (całą jej powierzchnią). Dobre rezultaty może dać też "rozchodzenie" skurczu. W momencie, gdy pojawia się bolesny skurcz, trudno zmusić się do marszu, ale warto się przełamać.

Domowe sposoby na skurcze ud

Skurcze ud występują rzadziej niż łydek, ale gdy się pojawią, zwykle towarzyszy im silny ból. W takiej sytuacji, warto zjeść łyżeczkę ostrej musztardy. W jaki sposób pospolity sos pomaga przy skurczach? Zawarty w musztardzie kwas octowy pobudza produkcję acetylocholiny - substancji, która rozluźnia napięte mięśnie. 

Domowe sposoby na skurcze nóg u dzieci

W przypadku dzieci, nie zalecamy zwlekania z wizytą u pediatry. Należy zdać sobie sprawę z tego, że w okresie wzrostu, niedobór ważnych mikroelementów może mieć bardzo poważne konsekwencje. Doraźnie, można zastosować rozgrzewający masaż lub przygotować dziecku ciepłą kąpiel. 

Zobacz też: Spastyczność mięśni - objaw towarzyszący problemom neurologicznym. Na czym polega i jak wygląda leczenie?

Więcej o: