Domowe sposoby na swędzenie pochwy są skuteczne tylko w określonych sytuacjach. Swędzenie pochwy nie zawsze jest bowiem objawem infekcji intymnej. W niektórych przypadkach, uporczywy objaw wskazuje na alergię. Z tym problemem często zmagają się też kobiety w wieku okołomenopauzalnym. W ich przypadku, świąd wynika z zaburzenia gospodarki hormonalnej. Pamiętaj, jeżeli swędzeniu towarzyszą inne objawy, jak silne pieczenie, upławy i nieprzyjemny zapach, nie należy zwlekać z wizytą u ginekologa.
Swędzenie w pochwie można łagodzić kąpielą z dodatkiem sody oczyszczonej. Wykazuje ona działanie łagodzące i przeciwzapalne, ale pamiętaj - roztwór sody oczyszczonej ma odczyn zasadowy, więc nie przywróci kwaśnego pH pochwy.
Kobiety, które uskarżają się na świąd miejsc intymnych, powinny wprowadzić do swojej diety naturalne probiotyki - kefiry, maślanki i jogurty naturalne. Takie produkty stanowią istotne wsparcie dla flory bakteryjnej pochwy.
Z kolejnej metody skorzystają panie mające stałych partnerów. Badania naukowe udowodniły, że sperma w naturalny sposób obniża pH miejsc intymnych. Częste współżycie bez zabezpieczenia (w postaci prezerwatywy) może zatem przyczynić się do złagodzenia świądu.
Jeżeli świąd ma podłoże alergiczne, należy bezwzględnie wyeliminować czynnik uczulający. Najczęściej skuteczna okazuje się zmiana detergentu do prania.
W walce ze swędzeniem pochwy, ważna jest też zmiana nawyków higienicznych na prawidłowe. Do wycierania miejsc intymnych powinien służyć osobny ręcznik. Do mycia należy stosować żele do higieny intymnej o fizjologicznym pH.
W okresie ciąży, nawet najdrobniejsza infekcja intymna może okazać się bardzo dużym zagrożeniem dla rozwijającego się płodu. W tym przypadku, nie zalecamy leczenia świądu pochwy metodami domowymi. Każdy niepokojący objaw wymaga ustalenia przyczyny jego występowania i ewentualnie - wdrożenia specjalistycznej terapii. Nie można więc zwlekać z wizytą u lekarza.
Wbrew obiegowym opiniom, miejsca intymne dziewczynek są wyjątkowo podatne na infekcje. Wynika to z faktu, że u dziewcząt przed okresem dojrzewania nie wykształciły się jeszcze naturalne mechanizmy obronne, które chronią błonę śluzową pochwy przed działaniem drobnoustrojów chorobotwórczych. Także w tym przypadku nie należy podejmować leczenia świądu pochwy na własną rękę. Brak odpowiedniej terapii może bowiem skutkować poważnymi powikłaniami.
Zobacz też: Grzybicze zapalenie pochwy - przyczyny, objawy, leczenie