Domowe sposoby na biegunkę. Te metody zadziałają zarówno u dorosłych jak i u dzieci

Domowe sposoby na biegunkę bywają niezwykle pomocne, zwłaszcza w sytuacji gdy nie mamy dostępu do środków farmakologicznych lub nie chcemy z nich korzystać. Biegunka to wyjątkowo uporczywa dolegliwość, która wyjątkowo skutecznie może wyłączyć nas z normalnej aktywności. Jeżeli nie towarzyszą jej inne niepokojące objawy, jak silny ból brzucha, wymioty lub gorączka, najprawdopodobniej nie jest efektem poważnej choroby. W takiej sytuacji, w łagodzeniu objawów przydadzą się domowe sposoby na biegunkę.

Domowe sposoby na biegunkę u dorosłych

Domowe sposoby na biegunkę opierają się o proste, sprawdzone metody, które śmiało można stosować jeśli biegunce nie towarzyszą inne, poważne objawy. Biegunka, czyli rozwolnienie, to naturalna reakcja organizmu na zakażenie o podłożu bakteryjnym lub wirusowym. Charakterystyczna dla tego stanu jest zwiększona częstotliwość oddawania luźnych, czasami wręcz wodnistych stolców. Biegunka może też towarzyszyć alergiom pokarmowym i zatruciu pokarmowemu. Zdarza się, że stanowi reakcję na przyjmowane leki. Nieprzyjemne objawy najczęściej ustępują samoistnie, mniej więcej po upływie jednego lub dwóch dni. Nie trzeba jednak czekać, aż kłopotliwa dolegliwość przejdzie sama. Co na biegunkę? Domowe sposoby okażą się bardzo przydatne.

Zatrzymanie biegunki wymaga spowolnienia ruchu jelit. W tym celu, warto sięgnąć po gorzką czekoladę. Ziarna kakaowca są bogatym źródłem związków polifenolowych, które wykazują działanie zapierające. Alternatywnie, można wypić kakao rozpuszczone w wodzie.

Wysoką skutecznością w zwalczaniu przykrych objawów biegunki charakteryzują się też jagody. Świeże i suszone owoce zawierają garbniki wykazujące działanie zapierające. Najlepsze rezultaty przynosi picie naparu z suszonych jagód. 

Co jeszcze sprawdzi się przy biegunce? Gorzka herbata - zawarte w niej alkaloidy purynowe pomogą złagodzić występujące objawy. Przydatne okażą się także zioła:

  • rumianek,
  • korzeń lukrecji.

Przygotowany napar zadziała rozkurczowo, relaksująco i przeciwbólowo. 

Zobacz wideo Biegunka - jak rozpoznać problem i jak pomóc dziecku?

Domowe sposoby na biegunkę u dzieci

Jeżeli biegunka dotyczy dzieci, należy przede wszystkim podjąć działania zmierzające do nawodnienia organizmu (dotyczy to także osób dorosłych) i odbudowy flory jelitowej. Mimo że zwiększona częstotliwość oddawania stolca jest wyjątkowo kłopotliwa dla najmłodszych, to należy zdać sobie sprawę z tego, że taka reakcja organizmu służy jego oczyszczeniu.

Przy rozwolnieniu, malcowi należy podać probiotyki zawierające żywe kultury bakterii. Sprawdzą się środki sprzedawane w aptekach, ale dobrym rozwiązaniem jest też kefir, maślanka, jogurt naturalny i kiszonki. Nie można zapomnieć o elektrolitach, które zapobiegną groźnemu odwodnieniu organizmu.

Dieta przy biegunce

Zarówno w przypadku osób dorosłych, jak i dzieci, należy zadbać o prawidłowe żywienie. Gdy pojawiają się problemy z biegunką, należy zrezygnować z żywności obfitującej w błonnik. Do takich produktów należą surowe warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste, tłuste mleko i wędliny. W tym czasie, do jadłospisu warto wprowadzić ryż, gotowane jabłka, banany i makaron. Dobrze tolerowane będą także suchary, galaretki i kisiele. 

Zobacz też: Nerwica żołądka - przyczyny i objawy. Jak leczyć nerwicę żołądka?

Więcej o: