Więcej podobnych tematów na stronie głównej Gazeta.pl.
Największe na świecie badanie dotyczące zdrowia mężczyzn poczętych dzięki technologii in vitro jest bardzo uspokajające. Okazuje się, że młodzi mężczyźni nie dziedziczą po swoich ojcach problemów ze słabą jakością nasienia.
Odkąd wprowadzono tę metodę leczenia niepłodności istniała obawa, że jednak chłopcy mogą mieć w przyszłości podobny problem, jak ich ojcowie. Wydawało się, że niepłodność można przekazać potomkowi wraz z genami, tak jak przekazuje się kolor oczu czy włosów.
Badaniem objęto młodych mężczyzn poczętych w wyniku docytoplazmatycznego wstrzyknięcia nasienia (ICSI). Ta metoda polega na wprowadzeniu pojedynczego, wyselekcjonowanego plemnika, bezpośrednio do komórki jajowej za pomocą specjalnej szklanej mikroigły.
- Zaprosiliśmy mężczyzn poczętych za pomocą ICSI oraz ich rodziców do wzięcia udziału w badaniu dotyczącym ogólnego stanu zdrowia, oraz zdrowia reprodukcyjnego i metabolicznego, ze względu na bardzo ograniczony zasób wiedzy na ten temat - wyjaśnia dr Sarah Catford, współautorka badania.
W badaniu wzięło udział 120 mężczyzn urodzonych dzięki in vitro oraz 356 osób poczętych w naturalny sposób. Do porównań wykorzystano bazę danych medycznych pozyskanych w ramach programu Raine Study w latach 1989-1992. Ten projekt obejmuje grupę 2868 osób, których zdrowie jest śledzone od urodzenia do dorosłości. Badania oparte na danych Raine Study potwierdziły już wcześniej, że nie ma różnic genetycznych pomiędzy dziećmi poczętymi naturalnie a przy pomocy in vitro, ani też długoterminowych implikacji zdrowotnych.
- Nasze badania pokazują rodzicom młodych mężczyzn, urodzonym dzięki metodzie ICSI, przyszłym rodzicom i samym młodym mężczyznom, że osoby, które urodziły się dzięki tej procedurze, mają porównywalne zdrowie reprodukcyjne, co ich rówieśnicy poczęci naturalnie - mówią naukowcy.
Badania prowadzone były wspólnie przez Hudson Institute of Medical Research i Murdoch Children's Research Institute, przy udziale The Raine Study (Perth). Wyniki opublikowało czasopismo "Fertility and Sterility".
Źródła: MedicalXPress.com, Fetility and Sterility