Więcej ważnych informacji o zdrowiu znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl
U Agaty Buzek chłoniaka Hodgkina stwierdzono, kiedy była zaledwie ośmioletnią dziewczynką. Kolejne cztery lata spędziła w szpitalu. Na leczenie wysłano ją do Niemiec. Musiała przejść operację i poddać się chemioterapii. Dziś jest zdrowa, ale nadal wspomnienia o walce z chorobą wywołują w niej silne emocje.
Nie odcinam się od tego okresu, ale nie lubię o tym mówić, to dla mnie zbyt intymne. Podziwiam jednak ludzi, którzy są w stanie opowiadać o ciężkiej chorobie, o tym, jak z nią walczyli. Myślę, że dla innych chorych, którzy usłyszą, że ktoś pokonał raka, to wielka pomoc. Mnie się udało, a raczej nam, bo to praca zbiorowa i dziś myślę o swojej chorobie w kontekście tego, ile zawdzięczam ludziom — zdradziła aktorka w rozmowie z "Twoim Stylem".
Marlena Magdalena Pańkowska, czyli popularna gwiazda o pseudonimie Shazza, dowiedziała się, że ma ten sam problem ze zdrowiem w wieku 55 lat, gdy zrobiła badania kontrolne. Niedawno zdecydowała się opowiedzieć publicznie o swojej chorobie podczas wizyty w programie "Pytanie na śniadanie". Chłoniak nie dawał u niej żadnych objawów.
Jadąc na jeden z koncertów, wykonałam rezonans magnetyczny i się okazało, że jestem chora. Wynik na początku powalił mnie z nóg, ale jestem silną osobą, więc się zebrałam i wzięłam za siebie. Jestem silna i wierzę, że wszystko będzie dobrze — powiedziała wokalistka, która w tym roku świętuje 30-lecie pracy scenicznej.
Wyniki rezonansu magnetycznego u Shazzy okazały się nieprawidłowe i konieczne było podjęcie chemioterapii. Pierwszy etap walki z chorobą wokalistka przechodziła jeszcze podczas pandemii. Obecnie przechodzi kolejną terapię i zachęca wszystkich fanów do regularnego wykonywania badań kontrolnych.
Chłoniak często rozwija się bez żadnych wyraźnych objawów. Wielu chorych nie odczuwa żadnych symptomów i nie wiąże drobnych dolegliwości tj. swędząca skóra, nocne poty czy spadek masy ciała z poważną chorobą. U niektórych może pojawić się dyskomfort po spożyciu alkoholu — niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że może to świadczyć o chłoniaku. Na czym polega ta choroba i komu zawdzięcza swą nazwę?
Chłoniak Hodgkina jest chorobą nowotworową węzłów chłonnych. To jeden z najrzadszych chłoniaków, ale najczęściej atakuje młodych dorosłych. Statystycznie zdarza się u 2-3 osób na 100 tys. mieszkańców. Atakuje układ limfatyczny (chłonny), który jest częścią układu odporności. Najczęściej umiejscawia się powyżej przepony. Może zająć średnie śródpiersie, a także węzły szyjno-nadobojczykowe i pachowe.
Przez wiele lat nazywano go ziarnicą złośliwą lub chorobą Hodgkina — od nazwiska brytyjskiego lekarza, doktora Thomasa Hodgkina, który w 1832 roku opisał przypadki kilku pacjentów ze zmianami nowotworowymi w obrębie węzłów chłonnych. Dopiero w 2001 roku onkolodzy ze Światowej Organizacji Zdrowia oficjalnie zmienili nazwę tej choroby na chłoniaka Hodgkina (ang. Hodgkin's Lymphoma). Udowodniono wówczas, że komórki nowotworowe w przypadku tego chłoniaka pochodzą z limfocytów B.
Przyczyny chłoniaka Hodgkina nie zostały do dziś jednoznacznie wyjaśnione. Znaczenie mogą mieć m.in. czynniki genetyczne i środowiskowe. Zachorowania mogą zdarzać się zarówno wśród osób około 20-30. roku życia, jak i nieco później, w wieku około 50-55 lat. Nieco częściej diagnozowani są mężczyźni, ale chorują także kobiety. Zdarza się, że choroba rozpoznawana jest jeszcze w dzieciństwie u nastoletnich osób.
Wśród czynników, które zwiększają ryzyko chłoniaka Hodgkina, wymienia się także zakażenie wirusem HIV oraz wirusem Epsteina-Barra, który wywołuje mononukleozę zakaźną, zwiększającą ryzyko zapadnięcia na ziarnicę i inne chłoniaki złośliwe.
Choroba zwykle zaczyna się niepozornie i łatwo pomylić pierwsze objawy ze zwykłym przeziębieniem, a nawet stanem zapalnym jamy ustnej. Powiększone węzły chłonne, kaszel lub przewlekłe stany gorączkowe łatwo zbagatelizować — podobnie jak takie drobne dolegliwości jak swędząca skóra. Jednym z symptomów chłoniaka może być też nagła utrata masy ciała. U niektórych może pojawić się ból w węzłach chłonnych po spożyciu alkoholu — taki symptom wymieniany jest oficjalnie m.in. przez Mayo Clinic.
Szacuje się, że nawet 80 proc. pacjentów z chłoniakiem Hodgkina można trwale wyleczyć. Największe szanse na powrót do zdrowia mają osoby, u których choroba zostanie zdiagnozowana we wczesnym stadium. U części pacjentów choroba może doprowadzić do problemów z płodnością. Najczęstszym powikłaniem po leczeniu jest obniżenie parametrów morfologii krwi.