Masz problem z zębami lub dziąsłami? Przyczyną może być cukrzyca

Cukrzyca ma wpływ na cały organizm chorego. U osób, które na nią chorują, czyli diabetyków (potocznie nazywanych cukrzykami), wzrasta ryzyko nie tylko udaru, zawału serca, nefropatii, retinopatii cukrzycowej czy zespołu stopy cukrzycowej, ale także chorób zębów i dziąseł.

Więcej o chorobach cywilizacyjnych na Gazeta.pl

Cukrzyca, niezależnie od typu,  oprócz standardowych objawów, jak:

 • zaburzenia łaknienia i nasilone pragnienie,
 • częste oddawanie moczu,
 • spadek wagi,
 • osłabienie czy zaburzenie koncentracji,

może także wywołać szereg objawów stomatologicznych.

Objawy cukrzycy

Cukrzyca i problemy w jamie ustnej

Do charakterystycznych objawów w jamie ustnej, za które może odpowiadać cukrzyca, należą m.in.:

 • szybko postępująca próchnica,
 • infekcje i choroby dziąseł,
 • paradontopatyczne odsłonięcie szyjek zębowych,
 • nadmierna ruchomość zębów.
Diabetycy mają także tendencję do infekcji jamy ustnej, są to np. grzybicze zapalenie jamy ustnej i kącików ust oraz grzybicze nadkażenie czerwieni wargowej. Często występuje także suchość w jamie ustnej, blady język, zaburzenia smaku i specyficzny zapach z ust przypominający aceton, który świadczy o niebezpiecznym powikłaniu cukrzycy - tzw. kwasicy ketonowej. Z kolei u dzieci może występować przedwczesne wyrzynanie się zębów stałych

- wymienia lek. stom. Monika Stachowicz z Centrum Periodent w Warszawie.

Większe ryzyko próchnicy jest spowodowane m.in. suchością jamy ustnej, a także dosładzaniem napojów, czym diabetyk może rekompensować sobie zaburzenia smaku. Dodatkowo, wyższy poziom glukozy we krwi oznacza większą ilość cukru w ślinie, który jest pożywką dla bakterii próchnicotwórczych.

Cukrzyca a stan dziąseł

Częsta wśród osób chorujących na cukrzycę jest również choroba przyzębia, która szacunkowo może występować u ponad 20 proc. zdiagnozowanych pacjentów.

- Diabetycy mają skłonność do stanów zapalnych i chorób dziąseł, zaobserwować można paradontopatyczne odsłonięcie szyjek zębowych czy ruchomość zębów. Wynika to z tego, że cukrzyca osłabia układ immunologiczny, zmniejsza odporność na różnego rodzaju infekcje oraz utrudnia gojenie się ran - mówi stomatolog.

Osoby z cukrzycą powinny być szczególnie wyczulone na niepokojące symptomy ze strony dziąseł, jak:

 1. zaczerwienienie,
 2. krwawienie,
 3. obrzęk.

Nieleczone zapalenie dziąseł może prowadzić do paradontozy, która powoduje degenerację tkanek miękkich oraz kości, w której osadzone są zęby. W efekcie może dojść do obluzowania się zębów i ich utraty. To mit, że komuś powypadały zdrowe zęby przez parodontozę. Ta choroba sprawia, że nie tylko dziąsła, ale i zęby, chorują bardzo poważnie.

Pamiętajmy, że im lepiej jest kontrolowana cukrzyca, tym mniejsze ryzyko rozwoju chorób dziąseł, ale też odwrotnie. Z badań wynika, że leczenie chorób dziąseł może wpłynąć korzystnie na poziom cukru we krwi u pacjentów z cukrzycą, co przekłada się na spowolnienie rozwoju choroby.

Odpowiednia higiena jamy ustnej oraz regularne usuwanie kamienia nazębnego u dentysty może także pomóc w obniżeniu poziomu hemoglobiny glikowanej (HbA1c), który jest cennym wskaźnikiem informującym nas, jak radzimy sobie z kontrolą cukrzycy.

Zobacz wideo

Cukrzyca a kontrole stomatologiczne

Każdy diabetyk powinien być objęty szczególną opieką stomatologiczną. Po 50. roku życia to już konieczność, bo w tym wieku wzrasta ryzyko powikłań ogólnych, związanych z cukrzycą. Niestety, w polskich warunkach, przy skromnych uprawnieniach w ramach ubezpieczenia społecznego, w praktyce wymaga to korzystania z usług stomatologicznych prywatnie.

- Pacjenci z cukrzycą powinni zgłaszać się na regularne kontrole do dentysty, tak samo jak do kardiologa, nefrologa czy okulisty. Podczas przeglądu jamy ustnej, który najlepiej wykonywać raz na trzy miesiące, powinniśmy każdorazowo poinformować lekarza o cukrzycy i przyjmowanych lekach. To bardzo ważne, ponieważ diabetyk wymaga odpowiedniego przygotowania do zabiegów stomatologicznych, a często także osłony antybiotykowej - wyjaśnia ekspertka.

Konieczne jest regularne usuwanie kamienia nazębnego, by uniknąć stanów zapalnych, które powodują wzrost poziomu cukru we krwi.

Szczoteczka dla osoby z cukrzycą powinna mieć miękkie włosie. Należy unikać energicznego szorowania, które może podrażniać dziąsła. Konieczne jest, przynajmniej raz dziennie, oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych za pomocą nitki lub irygatora stomatologicznego. Uwaga, palacze - wasz nałóg rujnuje zęby i zaostrza przebieg cukrzycy.

- Pacjent chorujący na cukrzycę to pacjent specjalnego nadzoru, także u dentysty. Pamiętajmy, że cukrzyca jest chorobą ogólnoustrojową i bakterie obecne w płytce bakteryjnej oraz kamieniu nazębnym, mogą nie tylko spowodować rozwój choroby zębów czy dziąseł, ale nawet zapalenie mięśnia sercowego. To kolejny argument za tym, żeby na kontrolach pojawiać się regularnie - przestrzega dr Stachowicz.

Więcej o: