Domowe sposoby na gazy mogą skutecznie pomóc w walce z nieprzyjemnym uczuciem wzdęcia. W niektórych przypadkach, nadmierne wytwarzanie gazów jest objawem choroby jelit. Należy jednak wyraźnie podkreślić, że najczęściej, problem z gazami i wzdęciami stanowi następstwo stosowanej diety. Co na gazy? Domowe sposoby pomogą skutecznie uporać się z nimi.
Co na wzdęcia i gazy? Domowe sposoby, które wymieniliśmy powyżej, to jedynie doraźne rozwiązanie. Chcąc pozbyć się problemu, należy przede wszystkim zmienić swoje nawyki żywieniowe. Jeżeli dokucza nam problem gazów, powinniśmy ograniczyć udział warzyw strączkowych, kapusty, cebuli, kalafiora i brokułów w diecie. Dodatkowo, należy zaprzestać jedzenia w pośpiechu i zadbać o to, by posiłki były spożywane regularnie. Nie bez znaczenia jest też aktywność fizyczna. Ruch w naturalny sposób wspiera funkcjonowanie układu pokarmowego i wspomaga pasaż treści pokarmowej w jelitach.
Problem z gazami nie dotyczy wyłącznie osób dorosłych. Jak poradzić sobie z gazami u niemowlaka? Bardzo dobrze sprawdzi się delikatny masaż brzuszka. Ułóż malca w pozycji leżącej na plecach i powoli wykonuj okrężne ruchy, zgodne z kierunkiem przemieszczania się wskazówek zegara. Inna propozycja - ułóż dziecko na plecach i usiądź naprzeciwko, następnie unieś jego nóżki i delikatnie uginaj je w kierunku brzuszka (w sposób naprzemienny). Jeśli problem powtarza się, warto zasięgnąć opinii pediatry, gdyż gazy u dziecka są szczególnie uciążliwe i mogą wzmagać inne "problemy brzuszkowe".
Zobacz też: 6 dolegliwości i problemów ze zdrowiem, o których wstydzimy się mówić nawet lekarzowi