Domowe sposoby na gazy. Te metody działają tak samo dobrze jak preparaty z apteki

Domowe sposoby na gazy często opierają się o środki dostępne w każdym domu. Gazy gromadzące się w jelitach to zjawisko fizjologiczne, które pojawia się w następstwie połykania powietrza i bakteryjnej fermentacji składników odżywczych. Ich występowanie nie powinno być odbierane jako niepokojący objaw. Czasami zdarza się jednak, że gazy gromadzą się w nadmiernych ilościach. Jak pozbyć się tego krępującego problemu?

Domowe sposoby na gazy. Poznaj skuteczne metody walki z wzdęciami

Domowe sposoby na gazy mogą skutecznie pomóc w walce z nieprzyjemnym uczuciem wzdęcia. W niektórych przypadkach, nadmierne wytwarzanie gazów jest objawem choroby jelit. Należy jednak wyraźnie podkreślić, że najczęściej, problem z gazami i wzdęciami stanowi następstwo stosowanej diety. Co na gazy? Domowe sposoby pomogą skutecznie uporać się z nimi.

  1. Jedną z metod walki z gazami i wzdęciami jest zadbanie o stan flory bakteryjnej jelit. Pomogą w tym pokarmy obfitujące w błonnik. Bardzo dobrze sprawdzą się też naturalne probiotyki - kefiry i jogurty. Warto też wprowadzić do swojego jadłospisu kiszonki.
  2. W tym temacie, niezwykle przydatny okazuje się też kminek. Nasiona tej rośliny działają rozkurczowo i łagodzą wzdęcia. Można przygotować z nich aromatyczny napar lub dodać je do potrawy.
  3. Dużą skuteczność w regulowaniu wytwarzania gazów wykazuje też imbir. Można dodać świeży lub suszony korzeń do potraw, ale dobre rezultaty przynosi też picie czarnej herbaty z łyżeczką mielonego imbiru. Podobne właściwości wykazuje czosnek.
  4. Mięta jest znanym remedium na wszelkie problemy trawienne. Napar z mięty nie tylko łagodzi ból żołądka i nudności, ale także wzdęcia. Wynika to z faktu, że zawarte w niej substancje ograniczają przyrost bakterii.
  5. Wymieniając domowe sposoby na gazy, nie można przemilczeć dobroczynnego wpływu, jaki na układ trawienny wykazuje koper włoski. Napar z kopru pobudza produkcję soków trawiennych, działa rozkurczowo i antybakteryjnie, dzięki czemu ogranicza wytwarzanie gazów i zapobiega wzdęciom.
Zobacz wideo Wzdęcia i zgaga po przejedzeniu? Poczuj szybko ulgę (naturalnie)

Co na wzdęcia i gazy? Domowe sposoby, które wymieniliśmy powyżej, to jedynie doraźne rozwiązanie. Chcąc pozbyć się problemu, należy przede wszystkim zmienić swoje nawyki żywieniowe. Jeżeli dokucza nam problem gazów, powinniśmy ograniczyć udział warzyw strączkowych, kapusty, cebuli, kalafiora i brokułów w diecie. Dodatkowo, należy zaprzestać jedzenia w pośpiechu i zadbać o to, by posiłki były spożywane regularnie. Nie bez znaczenia jest też aktywność fizyczna. Ruch w naturalny sposób wspiera funkcjonowanie układu pokarmowego i wspomaga pasaż treści pokarmowej w jelitach. 

Domowe sposoby na gazy u niemowlaka 

Problem z gazami nie dotyczy wyłącznie osób dorosłych. Jak poradzić sobie z gazami u niemowlaka? Bardzo dobrze sprawdzi się delikatny masaż brzuszka. Ułóż malca w pozycji leżącej na plecach i powoli wykonuj okrężne ruchy, zgodne z kierunkiem przemieszczania się wskazówek zegara. Inna propozycja - ułóż dziecko na plecach i usiądź naprzeciwko, następnie unieś jego nóżki i delikatnie uginaj je w kierunku brzuszka (w sposób naprzemienny). Jeśli problem powtarza się, warto zasięgnąć opinii pediatry, gdyż gazy u dziecka są szczególnie uciążliwe i mogą wzmagać inne "problemy brzuszkowe".

Zobacz też: 6 dolegliwości i problemów ze zdrowiem, o których wstydzimy się mówić nawet lekarzowi

Więcej o: