Gurmar - czy skutecznie obniża cukier? Właściwości gurmaru

Gurmar (Gymnema sylvestre) to tropikalna, pochodząca z południowo-wschodniej Azji roślina, której współcześnie przypisuje się działanie przeciwcukrzycowe. Ma ponadto pomagać w odchudzaniu. Hindusi nazwali ją gurmar, czyli "niszczyciel cukru".

Więcej tekstów na temat zdrowia znajdziesz na głównej stronie Gazeta.pl.

Pełna nazwa rośliny brzmi Gymnema sylvestre, spopularyzowana jako gurmar. Jest to gatunek rosnący w południowo-wschodniej Azji i w tropikalnej Afryce. Gurmar jest pnączem, którego łodygi rozrastają się nisko nad ziemią, przypomina tym nieco naszą winorośl. Osiąga długość około 6 metrów. Rośnie w lasach tropikalnych, w zagajnikach i zaroślach, kwitnie od sierpnia do maja, a owocuje zimą.

Właściwości lecznicze Gymnema sylvestre znane są ludziom od z górą 2 tysięcy lat. Jest rośliną szczególnie cenioną w medycynie ajurwedyjskej, polecaną na gorączkę, jako środek wykrztuśny, moczopędny, przeczyszczający i przeciwrobaczy. Współcześnie gurmar znalazł zastosowanie jako środek obniżający poziom cukru we krwi oraz składnik mieszanek odchudzających. Jako surowiec zielarski służą liście, które suszy się, a następnie rozdrabnia. Ma bardzo gorzki smak. 

Gurmar oznacza dosłownie "niszczyciel cukru", ponieważ żucie jego liści powoduje chwilową utratę możliwości rozróżniania słodkiego smaku. Zmniejsza też chęć na jedzenie słodkości. W składzie rośliny znajdują się bowiem tak zwane kwasy gymnemowe, które są odpowiedzialne za blokowanie receptorów smakowych. Zwiększają też wydzielanie insuliny poprzez stymulowanie pracy trzustki. 

Związki aktywne w roślinie to przede wszystkim saponiny triterpenowe, wśród których wyróżnia się właśnie kwasy gymnemowe, gymnemasaponiny oraz gymnemazydy. Ponadto w składzie znajdziemy związki białkowe, żywice i różne kwasy organiczne oraz błonnik. Obecne w liściach związki antrachinowe z kolei mają słabe działanie przeczyszczające.

Działanie gurmaru

Badania wskazują, że gurmar ma działanie hipoglikemizujące, co oznacza, że obniża stężenie glukozy we krwi. Wydaje się, że działa poprzez pobudzanie tak zwanych komórek beta w trzustce, które wydzielają insulinę, sprzyja ich regeneracji, hamuje też wchłanianie glukozy z jelit i dzięki temu obniża poziom cukru we krwi tuż po posiłku, Uważa się więc, że ma właściwości przeciwcukrzycowe i w połączeniu z lekami, prowadzi do obniżenia stężenia glukozy we krwi. Dlatego też znajduje zastosowanie jako suplement diety.

Gurmar zmniejsza też apetyt na cukier, ponieważ blokując receptor smaku (działa wybiórczo, zmniejsza zdolność do odczuwania tylko słodyczy) powoduje, że nie ciągnie nas tak bardzo do słodkich potraw. Dzięki temu wspomaga odchudzanie. Ponadto gurmar wydaje się poprawiać poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi, działając tym samym na rzecz zdrowia układu krążenia. Zmniejsza też stany zapalne, co zawdzięcza obecności saponin i garbników.

Gurmar - przeciwwskazania

Gurmar to suplement dostępny w postaci tabletek lub proszku. Uwaga, nie zastępuje leków przeciwcukrzycowych, a diabetycy powinni najpierw skonsultować się z lekarzem, zanim zaczną go przyjmować.

Gymnema sylvestre jest uważany za środek ogólnie bezpieczny, ale nie powinny go przyjmować kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz planujące ciążę. Nie może być też zażywany wraz z aspiryną lub dziurawcem, ponieważ nasilają działanie gurmaru i mogą doprowadzić do nadmiernego obniżenia poziomu cukru we krwi.

Zobacz wideo Cukrzyca: problem narodowy, a wiemy o niej tak niewiele. Poznaj najważniejsze fakty (nie mity)

Źródło: Healthline.com

Więcej o: