Domowe sposoby na kurzajki. Jak w prosty sposób pozbyć się nieestetycznych zmian?

Domowe sposoby na kurzajki mogą okazać się niewystarczające, jednak warto od nich rozpocząć walkę ze zmianami na skórze. Kurzajki, czyli niewielkie brodawki pojawiające się zwykle na dłoniach i stopach, to wyjątkowo nieestetyczny problem. Ich występowanie często wywołuje też znaczny dyskomfort, utrudniający wykonywanie wielu codziennych czynności. Jak się ich pozbyć?

Domowe sposoby na kurzajki - ocet i cytryna

Domowe sposoby na kurzajki są niestety słabo znane. Kurzajki to brodawki wywołane wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Przypominają narośl o grudkowej strukturze, która charakteryzuje się cielistym, brązowym lub szarawym kolorem. Średnica takich zmian najczęściej nie jest większa niż kilka milimetrów, choć zdarza się, że kurzajka osiąga rozmiar nawet 2 cm. Brodawki najczęściej nie są bolesne. wyjątkiem są powodujące znaczny dyskomfort kurzajki na stopie. Domowe sposoby pomogą w szybkim pozbyciu się tego typu zmian.

Dużą skuteczność w walce z kurzajkami wykazuje mikstura sporządzona ze składników, które zawsze mamy w kuchni - z cytryny i octu. Wystarczy tylko pokroić cytrynę na małe kawałki, zalać octem i odstawić na kilka godzin. Po tym czasie, fragment cytryny kładziemy na kurzajkę i zabezpieczamy plastrem. Okład zmieniamy po kilku godzinach. Po 10 dniach, kurzajka powinna zniknąć.

Zobacz wideo Czosnek odstrasza zapachem, ale ma leczniczą moc

Domowe sposoby na pozbycie się kurzajki - czosnek

Czosnek jest szeroko wykorzystywany w tradycyjnej medycynie ludowej. Nie każdy o tym wie, ale ta roślina o niezwykle cennych właściwościach doskonale nadaje się też do usuwania nieestetycznych kurzajek. W tym celu, wystarczy tylko przyłożyć rozgnieciony ząbek czosnku do zmienionego chorobowo miejsca i zakleić plastrem. Po kilku godzinach zmieniamy okład. Terapia powinna trwać 10 dni.

Domowe sposoby na kurzajki u dzieci

Każda z powyższych metod sprawdzi się tak samo dobrze w przypadku osób dorosłych jak i dzieci. Inne metody i środki, które wykazują dużą skuteczność w likwidowaniu nieestetycznych brodawek, to:

  • jaskółcze ziele - ta pospolita roślina zawiera w swoim soku flawonoidy, sole mineralne, alkaloidy i aminy biogenne. Sokiem z łodygi należy smarować kurzajkę przez minimum kilka dni. Po tym czasie, zmiana powinna zniknąć;
  • mniszek lekarski - kolejna roślina, która ma zastosowanie w tradycyjnych metodach leczenia kurzajek. Stosuje się ją podobnie jak jaskółcze ziele: wystarczy wycisnąć odrobinę soku z łodygi i posmarować zmienione chorobowo miejsce;

Warto pamiętać, że w warunkach domowych można przeprowadzić wymrażanie kurzajek. W aptece należ kupić specjalny preparat, który precyzyjnie zamrozi zmianę w temperaturze -50 stopni Celsjusza i w ten sposób zapobiegnie dalszemu przenoszeniu wirusa HPV.

Zobacz też: Kurzajki: jak wyglądają i jak je zwalczyć? [preparaty, wymrażanie, plastry]

Więcej o: