Domowe sposoby na kurzajki są niestety słabo znane. Kurzajki to brodawki wywołane wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Przypominają narośl o grudkowej strukturze, która charakteryzuje się cielistym, brązowym lub szarawym kolorem. Średnica takich zmian najczęściej nie jest większa niż kilka milimetrów, choć zdarza się, że kurzajka osiąga rozmiar nawet 2 cm. Brodawki najczęściej nie są bolesne. wyjątkiem są powodujące znaczny dyskomfort kurzajki na stopie. Domowe sposoby pomogą w szybkim pozbyciu się tego typu zmian.
Dużą skuteczność w walce z kurzajkami wykazuje mikstura sporządzona ze składników, które zawsze mamy w kuchni - z cytryny i octu. Wystarczy tylko pokroić cytrynę na małe kawałki, zalać octem i odstawić na kilka godzin. Po tym czasie, fragment cytryny kładziemy na kurzajkę i zabezpieczamy plastrem. Okład zmieniamy po kilku godzinach. Po 10 dniach, kurzajka powinna zniknąć.
Czosnek jest szeroko wykorzystywany w tradycyjnej medycynie ludowej. Nie każdy o tym wie, ale ta roślina o niezwykle cennych właściwościach doskonale nadaje się też do usuwania nieestetycznych kurzajek. W tym celu, wystarczy tylko przyłożyć rozgnieciony ząbek czosnku do zmienionego chorobowo miejsca i zakleić plastrem. Po kilku godzinach zmieniamy okład. Terapia powinna trwać 10 dni.
Każda z powyższych metod sprawdzi się tak samo dobrze w przypadku osób dorosłych jak i dzieci. Inne metody i środki, które wykazują dużą skuteczność w likwidowaniu nieestetycznych brodawek, to:
Warto pamiętać, że w warunkach domowych można przeprowadzić wymrażanie kurzajek. W aptece należ kupić specjalny preparat, który precyzyjnie zamrozi zmianę w temperaturze -50 stopni Celsjusza i w ten sposób zapobiegnie dalszemu przenoszeniu wirusa HPV.
Zobacz też: Kurzajki: jak wyglądają i jak je zwalczyć? [preparaty, wymrażanie, plastry]