Domowe sposoby na swędzenie skóry, czyli jak pozbyć się uporczywego świądu?

Domowe sposoby na swędzenie skóry często ograniczają się do eliminacji czynnika drażniącego. Zdarza się jednak, że stanowi ono objaw schorzenia dermatologicznego i nie tylko. Jeżeli dolegliwość nie ma związku z toczącym się procesem chorobowym, można skutecznie i bezpiecznie złagodzić ją prostymi metodami. Domowe sposoby na swędzenie skóry skutecznie pomogą pozbyć się uporczywego uczucia.

Co na swędzenie skóry? Domowe sposoby

Domowe sposoby na swędzenie skóry powinny być adekwatne do przyczyny jego występowania. Świąd to wyjątkowo nieprzyjemne i uporczywe uczucie. Pod jego wpływem, zaczynamy drapać obszar skóry, w którym się pojawia. To daje natychmiastową ulgę, jednak najczęściej, uporczywe swędzenie powraca po kilku chwilach, często ze zdwojoną siłą. Dzieje się tak, ponieważ drapanie doprowadza do uszkodzenia naskórka, a jeżeli pod jego wpływem powstaną otwarte rany, łatwo o nadkażenie bakteryjne. Zamiast drapać swędzące miejsce, lepiej zastosować sprawdzone domowe sposoby.  

  1. Jeżeli swędzenie jest związane z alergią, doraźną ulgę przyniosą zimne okłady lub kąpiel w letniej wodzie. Warto też wypić rozpuszczone w szklance wody wapno. Należy jednak pamiętać, że takie zabiegi nie zdadzą się na zbyt wiele, jeżeli nie zostanie wyeliminowany czynnik uczulający. 
  2. W sytuacji, w której swędzenie towarzyszy schorzeniom dermatologicznym, równolegle z leczeniem farmakologicznym można przemywać skórę ziołowymi naparami. Dobrze sprawdzi się rumianek, dziurawiec i fiołek trójbarwny. 
  3. Jeżeli za świąd odpowiada infekcja grzybicza, warto sięgnąć po ocet jabłkowy, który nie tylko złagodzi nieprzyjemne uczucie, ale także ograniczy rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych. 
  4. Swędzenie skóry bardzo często pojawia się po ukąszeniu owadów. W takiej sytuacji, szybką ulgę przyniesie olejek miętowy. 
Zobacz wideo Wstydliwe dolegliwości, o których nie chcesz mówić nawet lekarzowi

Domowe sposoby na swędzenie skóry po opalaniu

Swędzenie skóry po opalaniu jest rezultatem jej przesuszenia. Często dochodzi też do powstania oparzeń słonecznych, których efektem jest uszkodzenie zakończeń nerwowych. Jeżeli przesadziliśmy z opalaniem i doszło do powstania znacznych oparzeń, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. W łagodniejszych przypadkach, pomogą domowe metody.

Swędzenie skóry po opalaniu trzeba zwalczać dwutorowo - stosując środki łagodzące i nawilżające. Doskonale sprawdzi się sok z aloesu lub żel aloesowy. Dużą skuteczność wykazuje też kąpiel owsiana - wystarczy zagotować solidną porcję w niewielkiej ilości wody, a następnie dodać do wanny wypełnionej letnią wodą. Zamiast płatków owsianych, można sięgnąć po siemię lniane.

Domowe sposoby na swędzenie skóry w ciąży

W czasie ciąży, uczucie swędzenia najczęściej ma związek z rozciągającą się skórą. Może też być efektem działania hormonów ciążowych. Nie należy jednak go lekceważyć, bo świąd może też być objawem cholestazy ciężarnych. Doraźnie, można zastosować naturalne środki kojące i nawilżające, jak choćby sok z aloesu, ale nie należy zwlekać z wizytą u lekarza, bo cholestaza jest bardzo niebezpiecznym powikłaniem.

Domowe sposoby na swędzenie skóry u dziecka

W przypadku dzieci, problem swędzącej skóry najczęściej jest wynikiem atopowego zapalenia skóry (AZS). W tym przypadku, właściwe postępowanie ustala lekarz. Świąd może też wynikać z alergii i podrażnień. Trzeba bowiem pamiętać, że skóra dziecka jest wyjątkowo podatna na działanie wszelkich czynników drażniących. Nie zaleca się w odniesieniu do dzieci okładów ziołowych i innych domowych metod, gdyż w tym przypadku mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku. W łagodnych stanach, ulgę może przynieść kąpiel z dodatkiem krochmalu. 

Zobacz też: Najlepsze sposoby na ukąszenia owadów

Więcej o: