Domowy sposób na zgagę. Nie daj się uporczywemu pieczeniu!

Domowy sposób na zgagę to niezwykle skuteczna alternatywa dla dostępnych w aptekach środków farmakologicznych. Nieprzyjemne uczucie palenia w przełyku to powszechna dolegliwość, która na co dzień okazuje się wyjątkowo uporczywa. Jak pozbyć się zgagi?

Domowe sposoby na zgagę i refluks, które warto znać

Domowy sposób na zgagę i refluks może okazać się niezwykle przydatny, gdy dolegliwość zaatakuje nas w najmniej odpowiendnim momencie. Mówiąc o zgadze, na myśli należy mieć palący ból przełyku, będący następstwem zarzucania treści żołądkowej z powrotem do przełyku.

Kwasy żołądkowe działają drażniąco na błonę śluzową. Właśnie to jest przyczyną występowania nieprzyjemnego objawu. W większości przypadków, dolegliwość jest spowodowana nieprawidłową pracą dolnego zwieracza przełyku. Do wystąpienia zgagi może przyczynić się też spożywanie posiłków i napojów, które wpływają na zwiększenie produkcji kwasu żołądkowego. Co na zgagę? Domowe sposoby mogą okazać się tak samo skuteczne, jak leczenie farmaceutyczne.

  1. Żeby pozbyć się nieprzyjemnego uczucia palenia w przełyku, należy zneutralizować kwas żołądkowy i soki trawienne. Pomoże w tym soda oczyszczona. Wszystko, co trzeba zrobić, to dodać łyżeczkę proszku do letniej wody (wystarczy 1/3 szklanki). Po wypiciu takiej mieszanki, niemal natychmiast odczujemy ulgę.
  2. Inny naturalny środek na zgagę to świeżo wyciskany sok z cytryny. Zawarte w nim substancje nie tylko pobudzają procesy trawienne, ale doprowadzają też do wzrostu napięcia dolnego zwieracza przełyku. Dodaj dwie łyżeczki soku do szklanki wody, a szybko poczujesz wyraźną ulgę.
Zobacz wideo Wzdęcia i zgaga po przejedzeniu? Poczuj szybko ulgę (naturalnie)

Zgaga bardzo często pojawia się po wypiciu alkoholu. Nic dziwnego. Napoje alkoholowe pobudzają produkcję kwasu żołądkowego i rozluźniają zwieracz dolny przełyku, czego następstwem jest zarzucanie kwaśnej treści żołądkowej. Co na zgagę po alkoholu? Domowe sposoby, które wymieniliśmy powyżej, zadziałają bezbłędnie. Jeżeli chcemy uniknąć zgagi, najlepiej zrezygnować ze spożywania "wyskokowych" trunków. Jeżeli jednak zdecydujemy się wypić kilka drinków, lepiej nie palić przy tym tytoniu, nie pić napojów gazowanych i kwaśnych soków i ograniczyć pikantne i słone przekąski.  

Domowe sposoby na zgagę w ciąży

W okresie ciąży, zgaga jest powszechnym zjawiskiem. W tym przypadku, rozluźnienie dolnego zwieracza przełyku jest konsekwencją działania hormonów ciążowych. Należy pamiętać, że przyszłe mamy nie mogą ratować się sodą oczyszczoną, gdy poczują nieprzyjemne pieczenie w przełyku. W ich przypadku, lepiej sprawdzi się szklanka chłodnego mleka (wapń zobojętnia kwas żołądkowy). Dobre efekty może przynieść też wypicie szklanki herbaty z imbirem. Warto także skonsultować problem z lekarzem prowadzącym, który wskaże w jaki sposób neutralizować nieprzyjemne doznania. 

Zobacz też: Sól emska - dobra na kaszel, ale nie tylko. Sól emska właściwości i stosowanie

Więcej o: