Domowe sposoby na oparzenie. Jak leczyć niegroźne oparzenia w warunkach domowych?

Domowe sposoby na oparzenia ograniczają się do przypadków niegroźnych, gdzie uszkodzeniu uległa niewielka powierzchnia skóry. Oparzenia to często występujące urazy. Wystarczy chwila nieuwagi, by oblać się gorącym płynem lub przyłożyć dłoń do gorącego przedmiotu. Domowe sposoby na oparzenie mogą skutecznie złagodzić towarzyszące temu dolegliwości i zapobiegną zainfekowaniu rany. Trzeba jednak pamiętać, że sprawdzą się wyłącznie w przypadku niezbyt rozległych urazów. Poparzenia III stopnia bezwzględnie wymagają konsultacji lekarskiej.

Domowe sposoby na oparzenia wrzątkiem

Domowe sposoby na oparzenia mają na celu przede wszystkim szybko złagodzić ból i nie dopuścić do zakażenia powstałej rany. Nie ulega wątpliwości, że oparzeń nie można bagatelizować. Warto jednak podkreślić, że nie każdy uraz wymaga interwencji lekarskiej. Podkreślamy jednak, że ten medal ma też drugą stronę - nie każde oparzenie można leczyć w warunkach domowych. Samodzielne opatrywanie jest dopuszczalne wyłącznie wówczas, gdy rana nie jest rozległa i głęboka.

W przypadku oparzenia się wrzątkiem, w pierwszej kolejności należy schłodzić miejsce wystąpienia urazu chłodną wodą. Strumień bieżącej wody powinien schładzać ranę przynajmniej przez kilka minut (do momentu ustania pieczenia). Dzięki temu, ranny poczuje szybką ulgę, a tkanki ulegną schłodzeniu, co zapobiegnie ich dalszej degradacji. Następnie delikatnie osuszamy ranę i zaopatrujemy ją opatrunkiem z jałowej gazy, który trzeba zmieniać przynajmniej raz dziennie.

Gdzie występuje barszcz Sosnowskiego? Zasięg jego występowania jest bardzo rozległy i obejmuje niemal całą Polskę. Barszcz Sosnowskiego: gdzie występuje najczęściej?

Domowym środkiem, który świetnie nadaje się do pielęgnacji rany, jest sok z aloesu. Ta naturalna substancja wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające, dzięki czemu przyspiesza proces gojenia. Między zmianami opatrunków, należy przyłożyć do rany gazik nasączony aloesem. Taki kompres powinien przylegać do skóry przez 2 godziny.

W łagodzeniu skutków oparzeń sprawdzą się też zioła:

  • czarny bez,
  • rumianek,
  • dziurawiec zwyczajny,
  • nagietek
  • żywokost. 

Każde z nich wykazuje działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze. Pamiętaj jednak, zanim przyłożysz do rany ziołowy kompres, musisz przestudzić napar. 

Zobacz wideo Domowe sposoby na oparzenia słoneczne. Sprawdź, jak tanio i skutecznie pomóc swojej skórze po opalaniu

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne

Oparzenia słoneczne mają nieco inną specyfikę, więc wymagają innego leczenia. Co warto zastosować na poparzoną skórę? Dobrze sprawdzi się kefir, zsiadłe mleko lub maślanka. Te kuchenne produkty przywrócą skórze jej fizjologiczne pH, które zostało naruszone przez promieniowanie słoneczne. Ze względu na wysoką zawartość witamin A, D i E, przyspieszą proces regeneracji naskórka.

Poparzoną skórę można też posmarować miodem. Dzięki działaniu przeciwzapalnemu i przeciwbakteryjnemu, wspomoże on proces rekonwalescencji. 

Wysoką skuteczność wykazuje też olejek z mięty pieprzowej. Zawarty w nim mentol działa chłodząco i znieczulająco, a dzięki właściwościom przeciwzapalnym, substancja ta przyspieszy gojenie skóry.

Hydrocortisonum. Jak stosować ten lek? Przede wszystkim trzeba przeczytać ulotkę! Hydrocortisonum: co to za lek? Jak działa? Kto nie powinien go stosować?

Domowe sposoby na oparzenia po radioterapii

Radioterapia należy do najczęściej stosowanych metod leczenia chorób nowotworowych. Nie można jednak nie wspomnieć, że naświetlanie wiąże się z licznymi skutkami ubocznymi. Jednym z nich jest popromienne zapalenie skóry. W tym przypadku, oparzenia wymagają leczenia farmakologicznego, jednak wspomagająco można zastosować metody domowe, jeżeli lekarz zaaprobuje takie działanie. 

Podstawą pielęgnacji skóry po radioterapii jest prawidłowa higiena. Wskazana jest rezygnacja z kąpieli w wannie na rzecz letniego prysznica pod niezbyt silnym strumieniem wody. Należy unikać kosmetyków mogących podrażnić skórę: peelingów, zawierających alkohol i/lub silne detergenty. Lepiej sprawdzą się delikatne środki myjące o neutralnym odczynie, pozbawione substancji zapachowych. Skórę należy osuszać delikatnie przykładając czysty ręcznik, bez pocierania. 

Zobacz też: Maść na oparzenia słoneczne - co powinna zawierać? Co robić w przypadku oparzeń?

Więcej o: