Domowe sposoby na ból głowy znane są od wieków i każdy z nas korzystał z nich nie raz. W większości przypadków ból głowy nie zwiastuje żadnego groźnego schorzenia. Dolegliwości bólowe w tym obszarze to najczęściej komunikat wskazujący na konieczność zażycia odrobiny odpoczynku lub nawodnienia organizmu. Bóle głowy mogą być też objawem infekcji, ale często stanowią też reakcję na zmianę pogody. Co na ból głowy? Domowe sposoby okażą się skuteczne, gdy dolegliwości nie towarzyszą jej żadne inne niepokojące symptomy.
Gdy ból głowy osiąga umiarkowane natężenie, niezwykle skuteczna może okazać się joga. Dobroczynny wpływ tej formy aktywności jest bezdyskusyjny. Joga pomaga zniwelować napięcie mięśniowe i stres, a przez to - łagodzi dolegliwości bólowe. Regularnie stosowana, pomaga zapobiegać występowaniu bólu w przyszłości.
Umiarkowany ból złagodzimy także zimnymi kompresami. Zimno wpływa na spowolnienie przewodnictwa nerwowego, co skutkuje redukcją odczuwanego bólu. Żeby poczuć ulgę, wystarczy położyć okłady na kark, szyję i czoło. Tej metody nie zalecamy jednak osobom ze schorzeniami układu krążenia, problemami dermatologicznymi i chorującym na cukrzycę.
Domowe metody okażą się też niezwykle przydatne w zwalczaniu silnego bólu głowy. Jedną z substancji, które wykazują największą skuteczność w walce z tego typu problemami, jest imbir. Badania naukowe dowiodły, że sproszkowany korzeń imbiru zwalcza migrenowe bóle głowy tak samo skutecznie, jak środki farmakologiczne.
Gdy ból głowy osiąga znaczne natężenie, pomocne okażą się także inhalacje z olejkiem lawendowym. Skuteczność tej naturalnej substancji została potwierdzona naukowo. Poza redukcją dolegliwości bólowych, olejek z lawendy działa też uspokajająco i pomaga zrelaksować całe ciało.
Ból głowy często pojawia się następnego dnia po obficie zakrapianej nocy. W tym przypadku, dolegliwość jest reakcją organizmu na zatrucie alkoholem (tak, alkohol to trucizna) i wynikające z tego odwodnienie. Gdy odczuwasz skutki tzw. kaca, wypij dużo płynów i zjedz pełnowartościowe śniadanie. Dobrym pomysłem może okazać się też spacer na świeżym powietrzu, który zadziała orzeźwiająco i doda energii. Najlepiej jednak po prostu unikać nadużywania alkoholu.
W przypadku dzieci, nawet niewielki ból głowy może okazać się wyjątkowo uciążliwy. Gdy twoja pociecha uskarża się na dolegliwości bólowe, połóż ją w cichym, zacienionym pomieszczeniu. Następnie, wykonaj delikatny masaż skroni z wykorzystaniem olejku z mięty pieprzowej. Dobrym rozwiązaniem może być też wspomniana wcześniej inhalacja z olejkiem lawendowym.
Zobacz też: Migrena, czyli zmora kobiet w każdym wieku. Jak radzić sobie z migrenowymi bólami głowy?