Więcej ważnych informacji o zdrowiu znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl
Choć większość bakterii w naszym organizmie koncentruje się głównie w przewodzie pokarmowym, to jednak są takie, które można spotkać w innych częściach ciała. W przypadku raka piersi istotne znaczenie mogą mieć występujące naturalnie w mikrobiomie piersi bakterie probiotyczne Lactobacillus. Okazuje się, że mogą nasilać działanie leku przeciwnowotworowego (tamoksyfenu) oraz innych terapii ukierunkowanych na gospodarkę hormonalną u osób z tzw. rakiem piersi ER+ (z pozytywnym receptorem estrogenowym).
Tamoksyfen stosowany jest w leczeniu nowotworów hormonozależnych i podawany jest nie tylko po to, by zapobiegać nawrotom choroby, ale także zaleca się go w celu ograniczenia ryzyka raka piersi ER+ u szczególnie narażonych pacjentek.
Naukowcy wpadli na nowe odkrycie podczas badań na myszach laboratoryjnych. Zauważyli, że u osobników, którym przez 3 miesiące podawano tamoksyfen, występuje podwyższony poziom bakterii Lactobacillus — znanych nie tylko z probiotycznych, ale także przeciwzapalnych właściwości.
Kiedy badacze wstrzyknęli te bakterie do gruczołów sutkowych gryzoni, u których rozwijały się guzy nowotworowe spowodowane rakiem piersi, zauważyli, że pod wpływem Lactobacillus zmiany nowotworowe u chorych zwierząt rozwijały się dużo wolniej.
To pokazuje, że wzrost Lactobacillus w tkance piersi zmniejsza ryzyko raka piersi. Sugeruje to również potencjalną rolę zarówno tych, jak i innych gatunków bakterii w zwiększaniu odpowiedzi na leczenie u pacjentów — powiedziała dr Katherine L. Cook z Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Wake Forest podczas ostatniego spotkania Towarzystwa Endokrynologicznego w Atlancie (ENDO 2022).
W drugiej części badań naukowcy zaobserwowali podobne efekty u myszy, którym usunięto jajniki, by symulować u nich objawy menopauzy. Zwierzęta te przez 2,5 roku były leczone tamoksyfenem i podobnie jak poprzednia grupa miały podwyższony poziom Lactobacillus.
Na trzecim etapie badań uczeni przyjrzeli się ludzkim tkankom pobranym od kobiet cierpiących na raka piersi ER+. Okazało się, że u pacjentek z podwyższonym poziomem Lactobacillus zaobserwowano niższy przyrost komórek nowotworowych.
„Nasze badania wskazują, że bakterie probiotyczne mogą wzmacniać działanie przeciwnowotworowe tamoksyfenu i innych terapii ukierunkowanych na gospodarkę hormonalną w celu zmniejszenia ryzyka raka piersi ER+" - twierdzi dr Katherine L. Cook.
źródło: The Endocrine Society / news.medical.net / eurekalert.org