Sposoby na czkawkę. Jak skutecznie pozbyć się irytującej dolegliwości?

Sposoby na czkawkę pozwolą szybko pozbyć się tej irytującej dolegliwości. W wielu przypadkach, czkawka ustępuje samoczynnie, zwykle po kilku minutach. Zdarzają się jednak sytuacje, w których mimowolne skurcze przepony są wyjątkowo niepożądane. Wówczas, chcemy jak najszybciej uspokoić objaw czkania. Jak to zrobić?

Sposoby na czkawkę. Pozbądź się uporczywego odruchu w kilka chwil

Sposoby na czkawkę mają za zadanie jak najszybsze wyeliminowanie krępującego objawu. Czkawka to nic innego, jak gwałtowne i nieregularne skurcze przepony, będące efektem podrażnienia zakończeń nerwowych tego mięśnia. Towarzyszą im charakterystyczne, wydawane mimowolnie odgłosy, którym ta niegroźna dolegliwość zawdzięcza swoją nazwę. Te są następstwem gwałtownego zamykania się otworu między strunami głosowymi.

Czkawka nie jest groźnym stanem, za to wyjątkowo irytującym, zwłaszcza gdy pojawia się w najmniej odpowiedniej chwili. Warto więc wiedzieć, jak sobie z nią poradzić.

Zobacz wideo Zapach cytryny łagodzi u niektórych ból głowy
  1. Aby ustały nieprzyjemne skurcze przepony (mięśnia znajdującego się pod płucami, który wspomaga oddychanie), trzeba doprowadzić do jej rozluźnienia. Pomoże w tym wstrzymanie oddechu na kilkanaście-kilkadziesiąt sekund. W następstwie tego, dochodzi do wzrostu stężenia dwutlenku węgla w organizmie, co doprowadza do rozluźnienia przepony.
  2. By pozbyć się czkawki, warto dać się przestraszyć. Ta metoda działa dwutorowo - doprowadza do chwilowego wstrzymania oddechu (co zwiększa stężenie dwutlenku węgla w ustroju) i wywołuje zaskoczenie, odwracając w ten sposób uwagę organizmu od skurczów przepony.
  3. Nie chcesz wstrzymywać oddechu, a w pobliżu nie ma nikogo, kto mógłby cię przestraszyć? Spróbuj wypić szklankę wody na jednym wdechu powietrza. Także w tym przypadku dojdzie do pożądanego w tym przypadku zwiększenia stężenia dwutlenku węgla.
  4. Podobny efekt może dać zjedzenie plasterka cytryny. Silnie kwaśny smak wywołuje niewielki szok, co w rezultacie może doprowadzić do rozluźnienia mięśni oddechowych. 
  5. W walce z czkawką, skuteczne okazuje się skupienie uwagi na czynności innej niż czkanie. Pomoże w tym zjedzenie łyżeczki cukru lub połykanie drobnych kostek lodu. 

Sposoby na czkawkę po alkoholu 

Czkawka często pojawia się po spożyciu alkoholu. W tym przypadku, mimowolne skurcze wynikają z zarzucenia treści żołądkowej do przełyku i podrażnienia nerwu błędnego, który odpowiada m.in. za unerwienie przepony. 

Jakie są sposoby na czkawkę pijacką? Najlepiej unikać spożywania napojów alkoholowych, zwłaszcza w nadmiernych ilościach. Jeżeli jednak zdarzy nam się napić czegoś mocniejszego i wystąpi czkawka, zadziała każda z wyżej opisanych metod. W stanie silnego upojenia lepiej jednak unikać pospiesznego picia wody, połykania cukru i kostek lodu - może to doprowadzić do zadławienia. 

Zobacz też: Jak wyleczyć się z czkawki? Tego sposobu nie znaliście

Więcej o: