Domowe sposoby na ból zęba znane są nie tylko naszym babciom. Coraz więcej osób decyduje się w pierwszej kolejności sięgać po naturalne metody walki z bólem. Ból zęba zwykle jest na tyle uporczywy, że w istotny sposób utrudnia normalne funkcjonowanie. Kiedy boli ząb, nie należy zwlekać z wizytą u stomatologa. Często jednak zdarza się, że czas oczekiwania na pomoc dentystyczną jest dłuższy, niż byśmy sobie tego życzyli. Wówczas, trzeba podjąć działania uśmierzające nieprzyjemne uczucie. Co na ból zęba? Domowe sposoby mogą okazać się tak samo skuteczne, jak środki farmakologiczne.
Pączki kwiatowe z drzewa goździkowego zawierają eugenol, który jest naturalnym środkiem znieczulającym. Ta metoda okazuje się przydatna nawet w sytuacji, w której ból osiąga znaczne nasilenie. Żując suszone kwiaty, uwalniamy zawarte w nich olejki. Można też nasączyć wacik olejkiem goździkowym i delikatnie pocierać nim okolice zęba i dziąseł.
W łagodzeniu bólu zęba, niezwykle przydatny okazuje się też czosnek. W tym przypadku, kluczową rolę odgrywają zawarte w roślinie substancje przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Wystarczy tylko rozgnieść ząbek czosnku. Uzyskaną w ten sposób miazgę przykładamy do bolącego obszaru. Z czosnku można wykonać też płukankę, rozpuszczając rozgnieciony ząbek w szklance ciepłej (ale nie gorącej) wody.
W przypadku bólu o niezbyt dużym nasileniu, dobrze sprawdzi się płukanka z szałwii lekarskiej. Przydatność tej rośliny wynika z jej przeciwzapalnych i bakteriobójczych właściwości. Jeżeli akurat nie mamy pod ręką szałwii, dobrze sprawdzi się też płukanka z rumianku.
Zdarza się, że ból zęba jest odczuwany przez jakiś czas po zatruciu nerwu. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji? Wyraźną ulgę mogą przynieść zimne okłady. Ochłodzenie bolącego miejsca doprowadza do zmniejszenia przekrwienia tkanek, co prowadzi do ograniczenia ucisku na nerwy. Ta metoda okaże się też przydatna w sytuacji, w której dolegliwościom bólowym towarzyszy obrzęk. Okład z gazy nasączonej zimną wodą można przyłożyć bezpośrednio do okolic bolącego zęba. Można też zastosować drugi okład, ułożony na twarzy.
Pamiętaj, wskazane powyżej metody prowadzą do złagodzenia dolegliwości bólowych, ale nie usuwają przyczyny ich występowania. Jeżeli odczuwasz uporczywy ból zęba, nie zwlekaj z wizytą u stomatologa.
Zobacz też: Stan zapalny zęba: przyczyny, leczenie