W Polsce jest już małpia ospa. Wiemy, w którym szpitalu jest pierwsza zakażona osoba

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło pierwszy przypadek małpiej ospy w Polsce, ale nie podaje więcej szczegółów w tej sprawie. Udało się nam się dowiedzieć, gdzie hospitalizowano pierwszą osobę w naszym kraju, u której potwierdzono zakażenie wirusem małpiej ospy.

Więcej ważnych informacji o zdrowiu znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

"Mieliśmy około 10 podejrzeń małpiej ospy, próbki są badane. 10 czerwca to dzień, gdy mamy pierwszy przypadek" – ogłosił minister Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej zorganizowanej na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Pacjent zero ma przebywać w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym przy ul. Wolskiej w Warszawie. Informacja ta została potwierdzona przez dyrekcję tej placówki, ale lekarze, z którymi skontaktowaliśmy się w tej sprawie, odmówili udzielenia szczegółowych informacji na temat stanu zdrowia osoby, u której zdiagnozowano zakażenie. 

Małpia ospa w Polsce. "Pacjent zero" leży w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie

Udało się nam jednak porozmawiać z dr n. med. Karoliną Pyziak-Kowalską specjalizującą się w chorobach zakaźnych i medycynie podróży, która obecnie jest wykładowcą akademickim i certyfikowanym doradcą w zakresie HIV/AIDS, a w latach 2012-2018 była kierownikiem Izby Przyjęć w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie. Lekarka w komentarzu dla serwisu zdrowie.gazeta.pl podkreśliła, że nie jest upoważniona do udzielania żadnych informacji o tzw. "pacjencie zero". Jak jej zdaniem mogło dojść do potwierdzenia infekcji wirusem małpiej ospy za pomocą testów PCR?

Testy PCR, które mogą wykryć wirusa małpiej ospy, były wysyłane za granicę

"Nie wiem, jak jest teraz, ale wcześniej na pewno wszystkie badania były wysyłane paczką do innych państw, bodajże do Holandii. W Polsce do tej pory nie było żadnego laboratorium, które mogłoby potwierdzić takie zakażenie. Nie jestem w kontakcie z konsultantem krajowym lub wojewódzkim, bo oni mają najbardziej aktualne informacje w tej kwestii, ale dotąd takie testy PCR nie były wykonywane w naszym kraju" - wyjaśnia specjalistka.

Objawy zakażenia wirusem małpiej ospy u osób z wykwitami skórnymi na ciele. Jak długo wirus małpiej ospy może utrzymywać się w organizmie? Nowe badania

Czy w Polsce są szczepionki, które chronią przed małpią ospą?

Jeśli zaś chodzi o szczepienia, które mogłyby chronić przed zakażeniem, to "w tej chwili nie ma takich szczepionek, które byłyby możliwe do kupienia. Jeżeli będą, to w pierwszej kolejności trafią do grup zawodowych najbardziej zagrożonych zakażeniem, o ile będzie konieczność zaszczepienia chociażby personelu medycznego zajmującego się zainfekowanymi pacjentami. Na chwilę obecność takie regulacje nie były rozważane" - tłumaczy dr Pyziak-Kowalska.

W Wielkiej Brytanii zalecono zakażonym małpią ospą 3-tygodniową izolację od zwierząt domowych (zdjęcie ilustracyjne) Chorzy na małpią ospę mogą zarażać zwierzęta domowe? Zakażonym zalecono izolację

Choć w Wielkiej Brytanii, gdzie potwierdzono pierwsze przypadki zakażeń małpią ospą w Europie, zainfekowanym pacjentom zalecono izolację od zwierząt domowych, to w Polsce nadal nie ogłoszono żadnych wytycznych w tej kwestii. Więcej wiadomo zaś na temat tego, kto powinien być leczony w szpitalu, kiedy udać się na kwarantannę i w jakich przypadkach zalecana jest izolacja.

Etapy małpiej ospy. W jaki sposób rozwija się wysypka skórna u zakażonych? Małpia ospa w kolejnym kraju. We Francji wydano zalecenia dla medyków

Kto może trafić do szpitala z powodu małpiej ospy?

Choć tuż po wydaniu nowych regulacji dotyczących hospitalizowania każdej osoby z podejrzeniem małpiej ospy część lekarzy krytykowała konieczność kierowania do szpitala wszystkich, u których podejrzewa się zakażenie, to jednak zdaniem dr Pyziak-Kowalskiej "w tej chwili nie ma takiego problemu, bo hospitalizacja następuje tylko w przypadku bezpośredniego udowodnionego kontaktu z osobą zakażoną albo przy występowaniu charakterystycznych objawów skórnych, u których zajdzie uzasadnione podejrzenie małpiej ospy". Jej zdaniem na razie nie ma obaw o to, że dojdzie do powtórzenia sytuacji, jaka miała miejsce podczas pandemii, kiedy szpitale zapełniły się zakażonymi pacjentami.

Testy PCR na małpią ospę - kiedy je wykonać? Nowe wytyczne w sprawie badań diagnostycznych. Jak sprawdzić, czy mamy małpią ospę? Podano wytyczne do badań diagnostycznych

Obawiasz się małpiej ospy? Kiedy warto się zgłosić do lekarza?

Kto w pierwszej kolejności powinien się zgłosić do lekarza? "Każdy podejrzany przypadek, jeżeli chodzi o ocenę zmian skórnych lub kontakt z osobą z potwierdzoną infekcją, powinien skłonić pacjentów do skontaktowania się ze specjalistą chorób zakaźnych lub diagnostą" - tłumaczy dr Karolina Pyziak-Kowalska.

Jakie zmiany skórne mogą wystąpić u osób zakażonych wirusem małpiej ospy? Małpia ospa. Mam wysypkę i co dalej? Ekspertka radzi, co robić

Więcej o: