Domowe sposoby na zatoki. Pomagają doraźnie, ale nie unikniesz wizyty u lekarza!

Domowe sposoby na zatoki pozwalają skutecznie pozbyć się uporczywego bólu u nasady nosa, który nasila się w trakcie wysiłku lub pochylania. Są bezpieczne i tanie, trzeba jednak pamiętać, że nie likwidują przyczyny występowania dolegliwości, a jedynie jej objawy. Można je stosować doraźnie, gdy dochodzi do nasilenia symptomów, oraz wspomagająco, w trakcie leczenia właściwego.

Domowe sposoby na zatkany nos i zatoki

Domowe sposoby na zatkany nos i zatoki pomagają natychmiastowo uzyskać uczucie ulgi, jednak nie rozwiązują problemu. W przebiegu zapalenia zatok, osoba chora odczuwa rozpierający ból, pojawiający się w obszarze nasady nosa. Dolegliwość ulega nasileniu w trakcie wysiłku fizycznego i w chwili obierania pochylonej postawy. Towarzyszy temu zatkany nos. Za występowanie tych symptomów zwykle odpowiada infekcja wirusowa, choć problemy z zatokami mogą być wywołane także zapaleniem bakteryjnym lub grzybiczym. Wśród innych możliwych przyczyn tego stanu należy wymienić:

  • alergie,
  • polipy w zatokach,
  • urazy lub wady anatomiczne przegrody,
  • suche lub zanieczyszczone powietrze.

Cebula i czosnek okazują się niezwykle pomocne w łagodzeniu symptomów wielu chorób. Warto wiedzieć, że powszechnie wykorzystywane w kuchni sprawdzą się także w uśmierzaniu uporczywych objawów zapalenia zatok. Wystarczy tylko wdychać opary przepołowionej cebuli lub czosnku, by szybko odczuć istotną ulgę. Zdarza się jednak, że silny zapach wywołuje łzawienie oczu. W takiej sytuacji, należy przerwać terapię.

W udrażnianiu zatkanego nosa przydadzą się także niektóre przyprawy kuchenne. Wdychanie świeżo startego chrzanu niemal natychmiastowo pozwoli odetchnąć pełną piersią. W likwidacji zalegającej wydzieliny sprawdzi się też gorczyca. Wystarczy podgrzać kilka garści ziaren na patelni lub w piekarniku, a następnie - wypełnić nimi lniany woreczek. Tak przygotowany okład przykładamy do policzków i czoła.

Jakie jeszcze domowe sposoby na zatoki warto zastosować? Herbata z imbirem nie tylko udrożni drogi oddechowe. Taka mikstura wykazuje też silne działanie rozgrzewające. Taki sam efekt przyniesie wypicie odrobiny domowej nalewki z kwiatów dziewanny i czosnku. Dodatkowo, przyspieszy regenerację śluzówki górnych dróg oddechowych.

Zobacz wideo Męczy cię ból zatok? Ten prosty domowy sposób pomoże go ukoić

Inhalacje na zatoki, czyli domowe sposoby znane od wielu lat

Najlepsze rezultaty w łagodzeniu objawów zapalenia zatok przyniosą ziołowe inhalacje. Wdychanie aromatycznych oparów skutecznie oczyszcza nos i zatoki z zalegającej wydzieliny. Do wykonania inhalacji najlepiej nadają się zioła o działaniu rozkurczowym: rumianek, skrzyp polny, szałwia i mięta pieprzowa. Mieszankę można wzbogacić olejkami eterycznymi, zwłaszcza eukaliptusowym, który wykazuje działanie ściągające. 

Domowe sposoby na ból zatok

Domowe inhalacje nie tylko oczyszczą zatoki i nos, ale także złagodzą ból. Jeżeli w przebiegu choroby nie pojawia się gęsta wydzielina, a jedynymi objawami ze strony zatok są dolegliwości bólowe, warto przygotować inhalację z roztworu soli. Wystarczy wsypać 5 łyżek do w litrów gorącej wody.

Dobre rezultaty przyniesie też okład z gorącej soli lub ziaren grochu. Wystarczy tylko podgrzać je na patelni lub w piekarniku i przesypać do lnianego woreczka lub zawinąć w czystą ściereczkę. Pamiętaj, że kompres ma być ciepły, nie gorący. 

Należy jednak pamiętać, że dolegliwości dotyczące zatok nie mogą być bagatelizowane i najlepszą metodą jest konsultacja z lekarzem, który wskaże ich przyczyny i wdroży odpowiednie leczenie. 

Zobacz też: Brak węchu. Jakie są najczęstsze przyczyny kłopotów z odczuwaniem zapachów?

Więcej o: